Spotkania z lalkami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spotkania z lalkami

Toruński Baj Pomorski zaprasza 14-22 października 2016 r. na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania". Jak co roku wydarzeniu towarzyszyć będzie parada aktorów i lalek na Rynku Staromiejskim - w sobotę, 15 października o godz. 14:00.

Szesnaście spektakli z Włoch, Norwegii, Białorusi, Ukrainy i Polski, a także prezentacje gospodarzy, szkół teatralnych i osób niepełnosprawnych złożą się na tegoroczną edycję festiwalu. Jak zawsze najwięcej będzie propozycji dla dzieci, ale nie zabraknie przedstawień dla młodzieży i dorosłych. Zobaczymy bogactwo form teatru animacji, będą też propozycje muzyczne i taneczne.

Polsko-norweski Open Window Theatre pokaże spektakl "Snill" („Grzeczna”) popularnej autorki Gro Dahle. To plastyczne widowisko opowiada o dziewczynce tak idealnej, że pewnego dnia znika, gdyż przestaje być sobą. W warszawskim Teatrze Lalka znakomity czeski reżyser Jakub Krofta zrealizował "Wakacje Mikołajka" na podstawie książki René Goscinnego. To opowieść o tym, jak czasem dorośli próbują na siłę wyrugować dziecięcość ze swoich pociech. Z kolei Teatr Maska z Rzeszowa przedstawi na Jordankach muzyczną kolorową inscenizację "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy. 

Muzyka i obrazy będą ważniejsze niż słowo w poetyckim spektaklu "Gęś, Śmierć i Tulipan" na podstawie książki Wolfa Erlbrucha. Spektakl warszawskiego Teatru Baj w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza, opowiadający o spotkaniu trzech postaci, zdobył już mnóstwo nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Całkowicie bez słów obywają się artyści Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Znany w Toruniu z wspaniałej inscenizacji "Dzieci z Bullerbyn" Konrad Dworakowski z artystami z Wrocławia przygotował "Hydrokosmos" na podstawie „Małej Syrenki” Andersena. Muzyczno-taneczny charakter będzie miało przygotowane przez Białostocki Teatr Lalek i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca przedstawienie "Karnawał zwierząt" do muzyki Saint-Saënsa. Z kolei „Dobrze, że jesteś” - opowieść o młodym psie i starym niedźwiedziu z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu wiele powie widzom choćby o relacjach wnuków z dziadkami.

Kliknij i powiększ plakat

Wymieniony wcześniej Jakub Krofta pokaże na festiwalu jeszcze jeden spektakl. "Królewnę Logoreę i Niedźwiedzia" zrealizował on w stołecznym Teatrze Lalek Guliwer. Opowieść Marii Wojtyszko przestrzega widzów, by nie przesadzali za bardzo z czarami. Doskonale znany w Toruniu Marek Zákostelecký („Tajemniczy zamek w Karpatach”) zrealizował w radomskim Teatrze Powszechnym "Baśń o dzielnym Radomirze", której autorką jest równie znana Marta Guśniowska („Pod-Grzybek”, „Romeo i Mrówka”). W zabawnej muzycznej historii widzowie znajdą wszystko, czego można oczekiwać od tego gatunku: dzielnego rycerza, który pokona każdą przeciwność losu oraz wielką miłość, o którą trzeba walczyć. Z Martą Guśniowską spotkamy się ponownie w nurcie przedstawień dla młodzieży i dorosłych. Stworzyła ona sceniczną adaptację "Trzech muszkieterów" Aleksandra Dumasa. Przedstawienie w reżyserii Pawła Aignera (w Baju zrealizował m.in. „Pinokia” i „Na Arce o ósmej”) pełne będzie dynamicznych zwrotów akcji i świetnego humoru.

Pasmo dla starszych widzów otworzą "Ćwiczenia stylistyczne" Raymonda Queneau Teatru Studio i Teatru Malabar Hotel w reżyserii Marii Żynel, która tak pisze o spektaklu: „Z anonimowości wyłania się opowieść o tym, jak różnie możemy coś zobaczyć, powiedzieć, jak nieskończone są warianty i jak wiele może być perspektyw opowiedzenia jednej historii”. Paweł Aigner pokaże również w Toruniu "Kandyda, czyli optymizm" Woltera. Przed laty reżyser zrealizował ten tekst w Baju Pomorskim. Na ile powrót do opowieści zaowocuje jej nowym odczytaniem - trzeba się przekonać przychodząc na festiwal. 

Młodzi widzowie będą mogli również zobaczyć inscenizację znanej opowieści Ericha Emanuela Schmidta "Oscar" o chłopcu chorym na raka i jego przyjaźni z uroczą panią Różą. W Kijowskim Miejskim Akademickim Teatrze Lalek zrealizował ją Mykhailo Yrytskyi. Znany z zamiłowania do klasyki Oleg Żiugżda pokaże w tym roku dorosłym widzom "Mewę" Czechowa. Przeniesienie dzieła do teatru animacji pozwoli zapewne wydobyć z niego nowe znaczenia.

Rezerwacja biletów

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.