Probaltica 2016 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Probaltica 2016

Zdjęcie do artykułu: Probaltica 2016

Do niedawna na ten festiwal zapraszano wyłącznie muzyków z krajów położonych nad Bałtykiem. Jednak wspólnota kulturowa państw leżących wokół morza obejmuje również te, które nie mają do niego bezpośredniego dostępu. Dlatego na 23. edycji Probaltiki, która odbędzie się 1-15 maja wystąpią również artyści z Białorusi i Ukrainy.

- Zagłębiając się w XIX- i XX-wieczną twórczość muzyczną wschodnich terenów dawnej Rzeczpospolitej, zaczęliśmy dostrzegać nieprzemijające związki, które do dziś można zaobserwować i wręcz usłyszeć w utworach kompozytorów z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Dlatego podczas kolejnej edycji Probaltiki będziemy chcieli przedstawić wzajemne wpływy kulturowe, jakie występują w twórczości muzycznej obszaru od brzegów Morza Bałtyckiego, poprzez dorzecze Odry, Wisły i Niemna, po obszar dorzeczy Dniestru i Dnieprupiszą organizatorzy z Fundacji Probaltica.

Właśnie artyści z krajów niepołożonych nad Bałtykiem zainaugurują oraz zakończą tegoroczny festiwal. Jak zawsze muzyczny cykl rozpocznie się 1 maja. Państwowa Orkiestra Symfoniczna Republiki Białorusi wystąpi pod dyrekcją Yriya Karaveva, a partie solowe na cymbałach wykona Aleksandra Dzenisenia. Tradycją festiwalu jest, że podczas koncertów, oprócz utworów uznanych kompozytorów, rozbrzmiewają również dzieła twórców z państw pochodzenia artystów. Pierwszy muzyczny wieczór zdominują utwory kompozytorów rosyjskich (Vladimira Kuryana, Evegeny’a, Vasilija Kalinnikova), ale będzie też akcent polski – polonez Mikołaja Kleofasa Ogińskiego. Probaltikę zakończy 15 maja występ artystów Narodowej Symfonicznej Orkiestry Ukrainy z Kijowa. Przy fortepianie zasiądzie utytułowany solista Gennady Demyanchuk. Tego wieczoru zabrzmią dzieła twórców z Ukrainy (Ivan Karabits), z Polski (Zygmunt Stojowski) i z Rosji (Dmitrij Szostakowicz).

Z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędzie się koncert, w którym utwory Bohomolca, Stefaniego, Chopina, Larssona i Karłowicza wykonają wraz z toruńską Multicameratą doskonale znani toruńskiej publiczności szwedzcy artyści z Gotlands Blasarkvintett. Przy fortepianie zasiądzie świetny i wielokrotnie nagradzany muzyk Wojciech Waleczek.

Program festiwalu Probaltica 2016

Na koncerty wstęp jest wolny, za okazaniem bezpłatnych wejściówek dostępnych w Ratuszu Staromiejskim oraz na godzinę przed imprezą. Wydarzenia odbywać się będą w Dworze Artusa, ratuszu, katedrze św. św. Janów oraz w sali na Jordankach.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
    Miasto
    Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.