Nova Muzyka i Architektura | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nova Muzyka i Architektura

Od 28 czerwca do 29 sierpnia 2015 r. Toruń zaprasza na XIX Międzynarodowy Festiwal "Nova Muzyka i Architektura".

XIX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” to odbywająca się przez całe lato impreza muzyczna z wieloletnią tradycją, której istotą są koncerty we wspaniałych wnętrzach Torunia, dotychczas głównie zabytkowych, w tym roku również współczesnych. Także repertuar jest w tym roku bardzo zróżnicowany – od muzyki dawnej po elektroniczną.

Dziesięć koncertów, zwykle w sobotnie wieczory, to muzyczne wyprawy m.in. do Francji, Finlandii, Słowacji, na alpejskie szczyty. Koncertom towarzyszyć będą projekcje filmów, w których muzyka odegra istotną rolę. Zobaczymy więc „Kopię mistrza”, „Pana od muzyki” i „Wieczną miłość”. Szczególnym filmowym wydarzeniem będzie „Chopin the Space Concert”, który zaprezentowany zostanie 15 sierpnia w Planetarium. Zdjęcia nakręcone zostały podczas wyprawy kosmicznej STS-130, w czasie której astronauci słuchali płyty z muzyką Chopina. Przed projekcją o filmie opowie reżyser Adam Ustynowicz. Na wszystkie seanse wstęp jest wolny.

W gotyckim kościele św. Jakuba 1 sierpnia zagości muzyka baroku. Na kopiach instrumentów dawnych, takich jak skrzypce barokowe i viola da gamba, zagra troje fińskich muzyków, którzy oprócz kompozycji J.S. Bacha, D. Scarlattiego i D. Castellego wykonają również utwory ich rodzimych kompozytorów.

Po Wieczorze Fińskim, 8 sierpnia przyjdzie czas na Wieczór Słowacki. W Sali Senatu Collegium Maximum UMK będzie okazja do posłuchania dwojga wybitnych artystów z sąsiedztwa. Wystąpi znakomita gitarzystka Miriam Rodriguez Brüllová, zwyciężczyni licznych międzynarodowych konkursów oraz solista słowackiej Opery i Teatru Narodowego baryton Pavol Remenár. W programie znalazły się utwory kompozytorów słowackich XIX i XX w., arie z „Cyrulika Sewilskiego”, „Don Giovanniego”, pieśni Schuberta i tanga hiszpańskie.

W niedzielę, 16 sierpnia w Kościele Akademickim Ducha Świętego usłyszymy afro-amerykańską formację spod Düsseldorfu Peter Mante's Gospel Project, która z pewnością zarazi publiczność radosną energią gospel.

Tradycją festiwalu jest też prezentacja młodych utalentowanych pianistów, uczestników Piano Paderewski Academy. 22 sierpnia wystąpią oni w Dworze Artusa wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. W programie znajdą się koncerty fortepianowe m.in. Chopina, Griega, Beethovena i Rachmaninowa.

Na finał festiwalu 29 sierpnia odwiedzimy wspaniałe gotyckie wnętrze Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W Wieczorze Oratoryjnym zabrzmi arcydzieło Józefa Haydna „Stworzenie świata”. W wykonaniu utworu wezmą udział wspaniali soliści oraz jeden z czołowych polskich zespołów - Chór Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia. Na te trzy ostatnie wydarzenia wstęp jest wolny.

Ponadto w ramach festiwalu zaprezentowane zostaną trzy wystawy. W Galerii Tumult zobaczymy „Architekturę muzyki na świecie” – plansze ze zdjęciami najlepszych akustycznie sal. Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Architektów Polskich - oddział w Toruniu. Z kolei projekcji filmu w Planetarium towarzyszyć będą zdjęcia astronauty Soichi Noguchi, zaś w CSW, w ramach festiwalu „Tormiar” czynna jest ekspozycja „Wszechstronni rzemieślnicy i utalentowani artyści”.

Obejrzyj spot promujący festiwal

To nie koniec festiwalowych nowości. Dwukrotnie, 11 lipca i 8 sierpnia, odbędzie się dla dzieci wycieczka po Toruniu, która poprowadzi je śladami Chopina. Na to wydarzenie trzeba się zaopatrzyć w bezpłatne wejściówki, które są dostępne, podobnie jak bilety na koncerty, w Dworze Artusa.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.