Jazzowa Od Nowa

Muzycy z ośmiu krajów, z czterech kontynentów wystąpią 22-25 lutego 2017 r. w Toruniu na 17. Jazz Od Nowa Festival.

Klasyka i eksperyment, elementy wokalne czy etno - jak co roku impreza pokaże szerokie spektrum muzyki jazzowej. Większość zaproszonych gości to muzycy, którzy zajmują pierwsze albo czołowe miejsca w różnych zestawieniach, głównie w ankiecie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”.

Najbardziej egzotycznie zapowiada się koncert Three Continents. Gitarzysta Przemysław Strączek zaprosił do współpracy Chinkę Xu Fengxia oraz Meksykanina Tomasa Celisa Sancheza. Utwory Strączka inspirowane są więc muzyką Dalekiego Wschodu i południowoamerykańską, a wszystko to przefiltrowane zostało przez europejską wrażliwość lidera. Dalekowschodnie klimaty odbiją się również na muzyce Mazoll Bow Trio, formacji znanej z nowoczesnych brzmień. Znakomity polski klarnecista-eksperymentator i kompozytor Jerzy Mazoll zaprosił do współpracy japońskiego gitarzystę Kazuhisę Uchihashi, a na kontrabasie towarzyszyć im będzie Sławek Janicki.

Znakiem rozpoznawczym muzyki Vehemence Quartet jest gwałtowność. Nietypowy skład: dwa saksofony, kontrabas i perkusja gwarantuje nowatorskie brzmienie. Laureaci festiwalu Jazz Nad Odrą zaprosili do współpracy mieszkającego w Hiszpanii kubańskiego trębacza Jorge Vistela, który umiejętnie łączy muzykę korzeni z awangardą jazzową.

Formacja Qyavy to znany z zamiłowania do latynoskich rytmów toruński gitarzysta Mateusz Kurek (Q-rek Band, AiQ), saksofonista Jacek Rodziewicz (Kult, Atrakcyjny Kazimierz) i pianista Bartek Staszkiewicz, którzy wystąpią wspólnie z klanem Torresów i świetnego saksofonisty Macieja Sikały.

Festiwal wypełnią również występy znakomitych muzyków europejskich. Austriackie Vein Trio tworzą doświadczeni artyści, mający na swoim koncie setki koncertów i współpracę ze znakomitymi jazzmanami amerykańskimi. Ich znakiem rozpoznawczym jest energia i humor i w ten właśnie sposób znakomicie łączą to, co w jazzie klasyczne i nowatorskie.

Zwykle z wielką ciekawością fani jazzu oczekują występów muzyków skandynawskich. Także w tym roku będzie okazja do posłuchania artystów z północy. Będzie to koncert tym ciekawszy, że jeden z najważniejszych norweskich zespołów jazzowych Helge Lien Trio wystąpi z docenionym na świecie polskim skrzypkiem i kompozytorem Adamem Bałdychem.

Na festiwalu jazzowym nie może oczywiście zabraknąć artystów z kolebki tej muzyki  - Stanów Zjednoczonych. Znajdą się oni w składzie New York Jazz Collective. Znakomita wokalistka Ewa Uryga wystąpi z materiałem z płyty „Ballads for Ella“, na której nagrała piosenki z repertuaru wielkiej Elli Fitzgerald. Towarzyszyć jej będzie wybitny pianista Mark Soskin, profesor słynnej The Manhattan School of Music w Nowym Jorku, na kontrabasie zagra Jarek Michaluk, zaś za bębnami zasiądzie pierwsza w historii festiwalu kobieta-perkusistka, od lat mieszkająca w USA Dorota Piotrowska.

Festiwal zakończy występ znakomitego polskiego skrzypka jazzowego Michała Urbaniaka. Artysta doskonale znany jest również za oceanem i ma tam wielu przyjaciół. Tym razem wystąpi ze świetnym trębaczem Michaelem Patchesem Stewartem, którego toruńscy jazzfani pamiętają z koncertu z Henrykiem Miśkiewiczem. Na perkusji zagra świetny czarnoskóry instrumentalista Frank Parker. Nie zabraknie w składzie także uznanych polskich instrumentalistów: Marcina Pospieszalskiego na gitarze basowej i Marka Pędziwiatra na instrumentach klawiszowych.

Trzy pierwsze festiwalowe wieczory odbędą się w Klubie Od Nowa, ostatni w Auli UMK. Festiwalowi towarzyszyć będą również wystawa "This is Jazz" (okładki płyt winylowych oraz fotografie Marka Karewicza) oraz giełda płyt winylowych. Muzyki z adapteru będzie można również posłuchać przy barze.