Inauguracje na uczelniach w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Inauguracje na uczelniach w Toruniu

Toruńskie szkoły wyższe zainaugurują w październiku rok akademicki 2014/2015.

Zgodnie z aktualnym rejestrem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w Toruniu działa obecnie 8 szkół wyższych: jedna publiczna - Uniwersytet Mikołaja Kopernika, sześć niepublicznych, w tym Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz jedna uczelnia kościelna – Wyższe Seminarium Duchowne im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

KALENDARZ INAUGURACJI AKADEMICKICH 2014:

  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika – 1 października o godz. 11.00 w odnowionej auli UMK. Podczas uroczystości nastąpi wręczenie wyróżnienia UMK "Convallaria Copernicana" prof. Andrzejowi Jamiołkowskiemu, fizykowi, rektorowi uniwersytetu w latach 1993-1999 i 2005-2008. Wykład inauguracyjny "Czy Uniwersytet powinien być innowacyjny?" wygłosi dr hab. Maciej Wojtkowski, prof. UMK. Tradycyjnie uroczystości w auli poprzedzi złożenie przez Senat kwiatów pod pomnikiem Kopernika u stóp ratusza (g.10.15). Z kolei 2 października odbędą się inauguracje wydziałowe.
     
  • Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej – 2 października o godz. 9.30 w auli WSFH przy ul. Poznańskiej. Wykład inauguracyjny „Biblia kaszubska – przekłady i ich tłumaczenie” wygłosi o. prof. Adam R. Sikora OFM
     
  • Wyższa Szkoła Bankowa – 2 października o godz. 14.00 w auli WSB przy ul. Dekerta 26. Wykład inauguracyjny „Patriotyzm a podatki” wygłosi rektor senior prof. zw. dr hab. Jan Głuchowski
     
  • Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy - Wydział Techniczny w Toruniu – 3 października o godz. 17.00 w Kamienicy pod Gwiazdą. Wykład inauguracyjny „Posadowienie budowli na gruntach ekspansywnych” wygłosi prof. WSG, dr hab. inż. Andrzej Olchawa
     
  • Toruńska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości – 4 października o godz. 10.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego
     
  • Kolegium Jagiellońskie - Toruńska Szkoła Wyższa – 12 października o godz. 14.00 w Dworze Artusa. Wykład inauguracyjny wygłosi ks. prof. Jerzy Bagrowicz
     
  • Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej – 28 października o godz. 10.00 w siedzibie uczelni przy ul. Starotoruńskiej 3. Wykład inauguracyjny wygłosi ks. arp Bruno Forte, ordynariusz diecezji Chieti –Vasto, sekretarz specjalny Synodu o Rodzinie.  

Warto dodać, że rok akademicki rozpoczyna również obchodzący w tym roku 25-lecie istnienia Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Inauguracja odbędzie się 6 października o godz. 13.00 w auli UMK przy ul. Gagarina. Wykład inaugruacyjny „Narodziny inteligencji (casus polski)” wygłosi prof. dr hab. Włodzimierz Wincławski.

TORUŃSKIE SZKOŁY WYŻSZE ( w nawiasie data powstania):

Uniwersytet Mikołaja Kopernika (1945)
Największa uczelnia Polski północnej pod względem potencjału naukowego, liczby oferowanych kierunków, form kształcenia oraz liczby studentów i absolwentów, zaliczana do piątki najlepszych polskich uniwersytetów. Jej potencjał wzmocniła włączona w jej strukturę w 2004 r. Akademia Medyczna im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Obecnie uniwersytet ma 17 wydziałów, 12 z nich posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, a jedenaście - doktora habilitowanego. Oprócz tego działają jednostki międzywydziałowe i ogólnouczelniane, centra ogólnouniwersyteckie i zespoły interdyscyplinarne. Na 79 kierunkach studiuje 31 tys. studentów, uniwersytet jest też największym w regionie pracodawcą – zatrudnia 4400 osób.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej (1994)
WSDDT im. bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego jest wyższą uczelnią kościelną. Kształci alumnów do posługi kapłańskiej na terenie Diecezji Toruńskiej.

Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu (1998)
Pierwsza w Toruniu niepubliczna uczelnia biznesowa, kształcąca studentów na kierunkach o charakterze ekonomicznym, gospodarczym i finansowym. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych specjalistów i praktyków życia gospodarczego, a materiały oraz zagadnienia omawiane na zajęciach przygotowywane są w porozumieniu z liderami świata biznesu. Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu wraz z Wydziałem w Bydgoszczy, zajęła 6. miejsce w zestawieniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczącym liczby kandydatów na uczelnie niepubliczne w rekrutacji 2013/2014.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej (2001)
Niepaństwowa wyższa szkoła zawodowa, oferująca studia I i II stopnia na kierunkach: politologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, kulturoznawstwo, studia inżynierskie I stopnia na kierunku informatyka, a także studia podyplomowe o specjalnościach: dziennikarskie, fundusze unijne, grafika komputerowa i techniki multimedialne, polityka ochrony środowiska, relacje międzynarodowe i dyplomacja, retoryka i komunikacja społeczna, rzecznik prasowy.

Kolegium Jagiellońskie - Toruńska Szkoła Wyższa (2003)
Uczelnia niepubliczna, prowadząca trzyletnie studia pierwszego stopnia na kierunkach: administracja, stosunki międzynarodowe i pedagogika oraz dwuletnie studia drugiego stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe. W ofercie edukacyjnej KJ-TSW ma również studia podyplomowe.

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy - Wydział Techniczny w Toruniu (2004)
Uczelnia założona w 1991 r. w Bydgoszczy przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "KOLFER" sp. z o.o. - znanego organizatora turystyki z branży turystyczno-hotelarskiej. Obecnie w Bydgoszczy i oddziałach w Toruniu, Malborku, Inowrocławiu, Ełku i Słupsku oferuje 21 kierunków i ponad 80 specjalności, studia magisterskie, inżynierskie i licencjackie oraz studia podyplomowe.

Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej (2009)
Niepubliczna szkoła wyższa założona przez Prowincję Świętego Franciszka z Asyżu Zakon Braci Mniejszych Franciszkanów w Polsce. Prowadzi licencjackie studia filologiczne o specjalności filologia hebrajska oraz studia podyplomowe na kierunkach: judaizm, starożytny Izrael: epigrafika i archeologia biblijna, sztuka żydowska na ziemiach polskich i filologia hebrajska, świat Biblii.

Toruńska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości (2009)
Działająca przy ul. Rybaki 57, oferuje 4-letnie studia inżynierskie na kierunku logistyka oraz studia licencjackie na kierunkach: turystyka i rekreacja, kosmetologia, bezpieczeństwo narodowe. Ma też w ofercie wiele specjalności studiów podyplomowych.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...