Festiwal z Wisłą

Wisła, której rok obchodzimy, będzie jednym z głównych tematów tegrocznego, XVII Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Impreza odbędzie się 21-25 kwietnia 2017 r.

Celem postawionym sobie przez organizatorów wydarzenia jest popularyzacja nauki i sztuki wśród mieszkańców Torunia i regionu. W programie tegorocznego festiwalu jest blisko 140 imprez - spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów. Odbywać się będą one w różnych miejscach Torunia. Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy toruńskich uczelni, ale także lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy prezentują stosowane w swojej pracy osiągnięcia naukowe lub działania związane ze sztuką. W ciągu kilku festiwalowych dni prezentowane są osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Widzowie mogą od kuchni poznać miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. Festiwal umożliwia też poznanie naukowego punktu widzenia na wiele problemów i zjawisk życia codziennego.

W tym roku jednym z głównych tematów festiwalu jest rzeka Wisła, której został poświęcony rok 2017. Korzyści i skutki regulacji Dolnej Wisły będą tematem dyskusji panelowej z udziałem ekspertów, która w festiwalową sobotę, 22 kwietnia, odbędzie się w Dworze Artusa. W gronie panelistów zasiądą: prof. dr hab. Zygmunt Babiński (Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych, Wydział Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), Wojciech Frątczak (Wydział Planowania Gospodarowania Wodami, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie), prof. dr hab. Andrzej Sadurski (Katedra Geologii i Hydrogeologii, Wydział Nauk o Ziemi, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Państwowy Instytut Geologiczny - PIB w Warszawie), prof. dr hab. Maciej Zalewski (Międzynarodowy Instytut PAN, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii w Łodzi, Katedra Ekologii Stosowanej, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Łódzki) oraz - w roli moderatora - prof. dr hab. Wojciech Wysota (Przewodniczący Rady Programowej TFNiS, Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą i Otoczeniem Gospodarczym, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa (Rynek Staromiejski 6 w Toruniu). Wstęp wolny.

Wyszukiwarka programowa festiwalu

Program do pobrania w wersji pdf