„Excentrycy” J. Majewskiego w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Excentrycy” J. Majewskiego w Toruniu

Zdjęcia do najnowszej produkcji polskiego reżysera odbywać się będą w plenerach Torunia, Nieszawy i w Ciechocinku. 18 i 22 kwietnia 2015 r. ekpia zagości na toruńskiej starówce, na Rynku Staromiejskim.

U schyłku lat pięćdziesiątych do siostry niespodziewanie wraca z Anglii Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Wraz z grupą miejscowych dziwaków i muzyków amatorów zakłada swingowy big band. Po pierwszym występie zainteresowanie zespołem przerasta wszelkie oczekiwania. Sypią się propozycje koncertów, rodzi się popularność. Fabian poznaje również intrygującą, czarnowłosą Modestę, której proponuje śpiew ze swoją orkiestrą. Wkrótce zostają kochankami i znaną parą. 

10 i 11 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury prowadzony był casting.

Zdjęcia do filmu ruszyły 17 marca 2015 roku w podwarszawskim Konstancinie. Główną rolę, jazzmana Fabiana, gra Maciej Stuhr. W jego siostrę Wandę wcieliła się Sonia Bohosiewicz, a w ukochaną Modestę, Natalia Rybicka. W rolach drugoplanowych wystąpią m.in: Anna Dymna, Wojciech Pszoniak oraz Wiktor Zborowski.

Reżyserem filmi jest Janusz Majewski. Ukończył on architekturę na Politechnice Krakowskiej (1955). Reżyserię na PWST w Lodzi ukończył w 1960, wstępnie studiował na Wydziale Operatorskim. Karierę rozpoczynał jako autor scenografii filmowych.W latach 1983-90 prezes Zarządu Głównego SFP, od roku 2006 Honorowy Prezes Stowarzyszenia. W latach 1987-91 członek Komitetu Kinematografii. Autor legendarnego filmu "Zaklęte rewiry" na podstawie powieści Worcella, zrekonstruowanego cyfrowo w 2011 roku, zjedna z pierwszych ról Marka Kondrata. Jako jeden z niewielu podejmował się opowiadania w kluczu gatunkowym, tworząc prototyp polskiego filmu grozy - "Lokis. Rękopis Profesora Wittembacha." Twórca "Królowej Bony", 'Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny" czy "C.K. Dezerterzy". W 2001 roku nagrodzony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 - Polską Nagrodą Filmową "Orzeł" w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia (za rok 2011).

Film produkuje Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych - Włodzimierz Niderhaus - Producent filmowy. Dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Jako producent i koproducent brał udział w powstaniu ponad 80 filmów fabularnych i dokumentalnych. Jest producentem wielokrotnie nagradzanych obrazów, m.in. „Róży” zdobywczyni Grand Prix ORŁY 2012 oraz Grand Prix Warsaw Film Festival, „Różyczki” nagrodzonej Złotymi Lwami na 35. FPFF w Gdyni, czy „Galerianek” nagrodzonych Grand Prix na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.W 2009 r. Włodzimierz Niderhaus otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w działalności na rzecz kinematografii polskiej.

Zdjęcia realizuje Adam Bajerski - Polski operator filmowy. W 2014 roku otrzymał nominację do Polskich Nagród Filmowych Orłów za film "Imagine" w kategorii: najlepsze zdjęcia.

Scenografię przygotowuje Andrzej Haliński - Polsko-kanadyjski scenograf Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Stworzył scenografię do ponad pięćdziesięciu filmów fabularnych, wielu seriali i filmów telewizyjnych. Współpracuje również z Teatrem Telewizji, jest autorem scenografii do jego kilkudziesięciu spektakli, m.in. "Chryzantema Złocista" (1994), "Szkoła uczuć" (1994), "Słowik Warszawy" (1995), "Krakowiacy i Górale" (2007). Debiutował jako drugi scenograf przy "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Hasa, a następnie przy "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Spośród licznych produkcji filmowych, do których stworzył scenografię można wymienić np. "Wojnę światów" (1980), "C. K. Dezerterzy"(1985), "Cudowne dziecko” (1986), „Ogniem i mieczem” (2000), ,„Starą baśń" (2002), „Mniejsze zło” (2008), „Randkę w ciemno” (2009), „Bitwę warszawską 1920” (2012). Jest również autorem scenografii niezapomnianych seriali telewizyjnych, m.in. "Kariery Nikodema Dyzmy", "Rodziny Połanieckich", czy też polsko- brytyjskiej produkcji "Sherlock Holmes i doktor Watson". Andrzej Haliński jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przewodniczy Zarządowi Koła Scenografów. Należy również do Europejskiej Akademii Filmowej, Związku Artystów Scen Polskich oraz Directors Guild of Canada.  Za oprawę muzyczną odpowiada znany jazzman Wojciech Karolak.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto
    Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    - W nocy od godz. 21:00 18 kwietnia do godz. 8:00 19 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do -1°C, przy gruncie do -4°C, lokalnie do -3°C i przy gruncie do -6°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.