Angers | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Angers

Herb Angers

Angers - miasto i gmina w zachodniej Francji, leżące przy ujściu rzeki Maine do Loary, w regionie Kraju Loary, w departamencie Main-et-Loire, stanowiące centrum aglomeracji. Historycznie to starożytna osada Celtycka, później rzymska. Okres świetności miasta przypadał na czasy Andegawenów i Plantagenetów. W okresie od października 1939 do czerwca 1940 w Angers mieściła się siedziba Polskiego Rządu na Uchodźstwie.

Obecnie miasto jest centrum handlowym regionu. Znane jest także z uprawy winorośli i zbóż. Prężnie działają tu różne gałęzie przemysłu związane z wyrobem win i likierów. Organizowane są tu także targi rolne.

Angers jest ważnym ośrodkiem uniwersyteckim i naukowym. Mieszczą się tu dwa uniwersytety oraz wyższa szkoła rolnicza. W mieście znajduje się jedna z agencji Unii Europejskiej - Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin. Toruń i Angers łączy bogate dziedzictwo kulturowe. Toruńska starówka wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, natomiast obszar między Sully-sur-Loire a Angers figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego chroniącego Dolinę Loary. Angers i okalające je dzielnice tworzą Angers Loire Metropole, której mieszkańcy żyją we wspaniałych i unikatowych warunkach przyrodniczych i kulturowych. Angers to skarb kultury Francji. Jest także ważnym ośrodkiem polonijnym, z prężnie działającym Towarzystwem Anjou – Polonaise.

Uchwałę w sprawie współpracy partnerskiej Torunia z Angers toruńska Rada podjęła 7 kwietnia 2016 roku. 9 maja 2016 r. Prezydent Torunia Michał Zaleski i mer Angers Christophe Béchu podpisali umowę o współpracy partnerskiej miast. Z francuskim partnerem współpracujemy w dziedzinach: edukacji i wymiany młodzieży, kultury i turystyki, ochrony środowiska oraz edukacji ekologicznej.
Toruń był obecny już wcześniej w historii francuskiego miasta - w 1985 r. została podpisana umowa dotycząca współpracy UMK i jednego z dwóch tamtejszych uniwersytetów. W ramach tej umowy prowadzona jest wymiana kadry naukowej oraz studentów Socratesa, a także nadawane są podwójne doktoraty. Ożywione kontakty Torunia i Angers prowadzone są od 2007 roku. Regularnie prowadzona jest wymiana edukacyjna, w której bierze udział młodzież z toruńskiego Gimnazjum Dwujęzycznego nr 4 i Gimnazjum nr 3. Do Torunia z Angers jest 1758 km.

Więcej o mieście

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.