19. Mistrzostwa Świata W Lataniu Rajdowym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

19. Mistrzostwa Świata W Lataniu Rajdowym

52 załogi reprezentujące 17 państw walczyć będą w Toruniu o tytuł Mistrza Świata w Lataniu Rajdowym.

Mistrzostwa zaczynają się 17 sierpnia, w niedzielę o godzinie 14 właśnie w strefie kibica (od 11 strefa będzie czynna). Po uroczystym otwarciu mistrzostw, prezentacji ekip, zaplanowano pokaz lotniczy z udziałem Jerzego Makuli, siedmiokrotnego mistrza świata w akrobacji szybowcowej tańczącego na niebie, skoczków spadochronowych trafiających dokładnie w cel, modelarzy lotniczych (hol szybowca), swe możliwości zaprezentuje samolot pożarniczy Dromader, duet wiatrakowców i śmigłowiec Mi-24, zwany latającym czołgiem. Na zakończenie kilka samolotów biorących udział w Mistrzostwach Świata, będą to najpewniej małe, zwinne cessny 152, bo te maszyny preferują najlepsi na świecie piloci rajdowi, zaprezentuje lądowania precyzyjne.

W poniedziałek, wtorek i środę, czyli od 18 do 20 sierpnia, będzie funkcjonowała od 11 do 18 strefa kibica z barem i trybuną. Lądowania można będzie obejrzeć z bliska, a nawet w zwolnionym tempie na telebimie. Uroczyste zakończenie Mistrzostw Świata zaplanowano w czwartek 21 sierpnia o godz. 16 w Dworze Artusa.

Nazwa imprezy może być nieco niejasna, bo dla tej wyjątkowej dyscypliny lotniczej stosuje się kilka określeń. Mówi się o: Samolotowych Rajdowych Mistrzostwach Świata albo Mistrzostwach Świata w Lataniu Rajdowo-Nawigacyjnym. Wszystko to sprowadza się do jednego: dwuosobowa załoga (pilot i nawigator) musi na podstawie podanych 15 minut przed startem współrzędnych wyznaczyć, częściowo w locie, właściwą trasę, być co do sekundy nad przygotowanymi przez sędziów punktami zwrotnymi, ponadto znaleźć i wskazać na mapie sfotografowane z powietrza obiekty (zabudowania, skrzyżowania, stawy, itp.) nad którymi leci z prędkością ok. 130 kilometrów na godzinę na wysokości ok. 300 metrów. Ktokolwiek latał samolotem sportowym bądź turystycznym - wie, o jakim poziomie trudności mowa. Pilot i nawigator muszą zachować absolutną czujność, wykazać się spostrzegawczością, pomysłowością i precyzją pilotażu. Na zakończenie tego wyczerpującego zadania pilota czeka lądowanie precyzyjne. A nawet dwa, bo po pierwszym przyziemieniu, musi poderwać ponownie maszynę, zatoczyć krąg i na oczach sędziów i widzów ponownie wylądować w dokładnie wskazanym miejscu.

W Toruniu, podczas mistrzostw organizowanych przez Aeroklub Pomorski, po raz pierwszy lądowania będą prezentowane publiczności. W tym celu powstaje lotnicza strefa kibica usytuowana tuż obok pasa, na środku lotniska.

Jeśli chodzi o samo latanie rajdowe, warto wiedzieć, że zakazane jest używanie jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego, nie wspominając oczywiście o urządzeniach GPS. Piloci uprawiający tę dyscyplinę żartują, że wszyscy startujący mają się poczuć jak Żwirko i Wigura. Większość ekip korzysta z popularnego samolotu - cessny 152. Ten niewielki, zwinny górnopłat zdecydowanie najlepiej sobie radzi w spokojnym, obserwacyjnym locie na wysokości 300 metrów. Piloci twierdzą, że widać z niego najwięcej. Wszyscy zarazem wspominają, że jeszcze lepsza była przed laty polska Wilga, dziś wychodząca już niestety z użycia.

Liczyć możemy na wielu reprezentantów Polski w tej dyscyplinie. Poza najbardziej utytułowanym na świecie Januszem Darochą, wyróżniają się dziś szczególnie Michał Wieczorek i Marcin Wieczorek, brązowi medaliści Mistrzostw Europy z 2013 roku oraz Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski wicemistrzowie świata z 2012 roku. Warto dodać, że Bolesław Radomski jest mistrzem świata z ubiegłego roku w lataniu precyzyjnym (to podobna dyscyplina - pilot leci sam), a w tym roku wygrał już dwie imprezy krajowe: 52. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki i Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Wacława Wieczorka w Lesznie, co zapewniło mu zdobycie Pucharu Polski. Razem z Dariuszem Lechowskim, z którym wystartuje także w Mistrzostwach Świata, zdobyli niedawno w Inowrocławiu tytuł Mistrza Polski w Lataniu Rajdowym. Bolesław Radomski jest torunianinem, który zwyciężając w wielu imprezach na całym świecie zawsze to podkreśla, a teraz liczy na doping własnej publiczności.

Harmonogram Mistrzostw:

  • 17 sierpnia

11:00 - otwarcie strefy dla widzów. Sporo atrakcji przygotowanych przez firmę MegaPark.
14:00 - otwarcie Mistrzostw na płycie lotniska
14:45 - pokazy lotnicze, a w programie:

-pokaz modelarski
-pokazowe lądowania na celność
-skoki spadochronowe
-przelot samolotów z Aeroklubu Pomorskiego
-pokaz zrzutu wody z Dromadera
-pokaz samolotu Piper Cup
-akrobacja szybowcowa w wykonaniu Jerzego Makuli
-pokaz wiatrakowców
-oraz gościnnie z Inowrocławia śmigłowiec bojowy Mi-24

Zakończenie pokazów 16:30

  • 18, 19, 20 sierpnia

Około 10:00 rozpoczęcie konkurencji nawigacyjnej.

Lądowania na celność od 12:00 do 16:00 (dokładne godziny zostaną podane każdego dnia na fanpage'u i w Strefie Kibica).

O 17:00 wielkie losowanie nagród w Strefie Kibica!!!

  • 21 sierpnia

Dzień rezerwowy, a wieczorem uroczyste zakończenie Mistrzostw w Dworze Artusa w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    - W nocy od godz. 21:00 18 kwietnia do godz. 8:00 19 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do -1°C, przy gruncie do -4°C, lokalnie do -3°C i przy gruncie do -6°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.