Życzenia z Konsulatu Ukrainy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Życzenia z Konsulatu Ukrainy

Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 10 listopada 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Konsul Oleksandr Plodystyi, fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Z Konsulatu Ukrainy w Gdańsku na ręce Prezydenta Miasta Torunia nadeszły życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w Polsce.

- Życzę, aby zawsze na ziemi Polski panował pokój i sprawiedliwość i aby Polacy zawsze mogli się cieszyć wolnością, swobodą poglądów i suwerennością swego kraju - napisał ukraiński konsul Oleksandr Plodystyi.

W swoim liście do prezydenta Torunia dyplomata złożył też serdeczne podziękowania za solidarność okazaną przez nasz kraj Ukrainie i "przyjęcie tysięcy ukraińskich uchodźców do swoich domów i swoich serc".

W Toruniu w tej chwili liczbę uchodzców szacuje się na około 3 tys. osób, w większości są to kobiety i dzieci. W szczytowym momencie było to nawet 5-6 tys. Ukraińców, którzy na dłużej lub krócej zatrzymali się w grodzie Kopernika. Część podjęła tu pracę i znalazła mieszkanie, część zdecydowała się jechać dalej lub powrócić do swojego kraju. Poza organizacją pomocy na miejscu, od początku wojny Toruń pomaga też partnerskiemu miastu Łuck. Do tej pory wysłaliśmy tam 6 konwojów z pomocą humanitarną: odzieżą termiczną, lekami, środkami czystości, wodą itp. Przekazaliśmy też 5 używanych autobusów komunikacji miejskiej dla potrzeb transportowych Łucka. 

Konsul Oleksandr Plodystyi, fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: pracownicy firmy zieleniarskiej sadzą rośliny, w tle widac bloki
  Eko, Miasto
  Prace przy tworzeniu trzech parków kieszonkowych: przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ul. Rydygiera i ul. Szuwarów i Tataraków są zaawansowane.
 • Nagrodę odebrał w Warszawie prezes zarządu MZK Zbigniew Wyszogrodzki.
  Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uzyskał tytuł „Firma Dobrze Widziana”, przyznawany przez Business Centre Club. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 29 listopada 2022 r. w warszawskim Pałacu Staszica.
 • Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz przekazał w imieniu Prezydenta Michała Zaleskiego na ręce prezesa Grupy ERBUD Dariusza Grzeszczaka list gratulacyjny i pamiątkową grafikę.
  Inwestycje, Miasto
  Pod marką MOD21 w podtoruńskim Ostaszewie powstaną drewniane obiekty modułowe. W uroczystości otwarcia zakładu produkcyjnego wzięli udział Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Dodatek węglowy tylko do jutra
  Miasto
  Tylko do 30 listopada 2022 r. można składać wnioski o dodatek węglowy i dodatek do źródeł ciepła innych niż węgiel. Trwa także przyjmowanie wniosków mieszkańców o wydanie zaświadczenia umożliwiającego zakup węgla po preferencyjnej cenie.
 • Na zdjeciu: widok na działki przy ul. Heweliusza na sprzedaż
  Biznes, Miasto
  Kolejne trzy działki pod domy jednorodzinne na osiedlu Jw. Północnej części miasta znalazły nabywców. W przetargach na sprzedaż nieruchomości przy ul. Jana Heweliusza uzyskano łączną sumę 1 802 800zł.
 • Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna
  Miasto
  Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna - Honorowego Obywatela Miasta Torunia, w pierwszą rocznicę Jego śmierci.
 • Za nami kolejna, dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego w Toruniu. W połowie października 2022 r. ogłosiliśmy wyniki głosowania, w którym mieszkańcy wybrali 61 projektów do realizacji w roku 2023.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu organizuje w najbliższym czasie dwa wyjątkowe wydarzenia.
 • XVIII концерт Фонду Платон імені Куби Румінського. Вже 6 грудня у Торуні в CKK Jordanki зіграє українська зірка, переможниця Євробачення Джамала.
 • 6 grudnia 2022 r. o godz. 19:00 w Toruniu w CKK Jordanki odbędzie się koncert Jamali - ukraińskiej gwiazdy, zwyciężczyni Eurowizji. Artystka wystąpi podczas XVIII Koncertu Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego.
 • Toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście dziesięciu najśmielszych projektów architektonicznych ostatnich lat.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostało laureatem konkursu "Odkrywca 2022", organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Toruńskie centrum nauki wyróżniono w kategorii "Silny wizerunek w mediach społecznościowych". 
 • Specjalna, zadaszona konstrukcja stanęła na placu NOT. Wszystko po to, by pogoda nie pokrzyżowała szyków podczas prac przy budowie nowej linii tramwajowej.
 • Zapraszamy do wspólnego świętowania 25. rocznicy obecności Torunia na liście UNESCO! W programie konferencja, pokazy oraz zwiedzanie nieznanych zakamarków toruńskiej starówki.