Życzenia dla muzyków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Życzenia dla muzyków

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 września 2023
Autor: Filip Tomasik

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.

Panie i Panowie,

Toruńscy Muzycy i Chórzyści!

Miasto Toruń oficjalnie rozpoczęło starania o zdobycie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wierzymy w sukces tej inicjatywy, a nadzieje z tym związane wiążemy oczywiście z atrakcyjnym i urozmaiconym życiem kulturalnym w naszym mieście. Jednym z jego najważniejszych nurtów pozostaje muzyka i dlatego toruńskie środowisko muzyczne i chóralne obdarzamy wyjątkową sympatią i uznaniem. Ta życzliwość nabiera dodatkowej wagi w kontekście Międzynarodowego Dnia Muzyki, który przeżywamy 1 października 2023 r. Uprzejmie proszę o przyjęcie z tej okazji serdecznych życzeń.

Wraz z toruńskimi melomanami przyjmuję z wdzięcznością Państwa artystyczną kreatywność i mistrzowski kunszt. Myślę z sentymentem zarówno o Chórze „Lutnia” jako najstarszym zespole Torunia (to ponad 120 lat działalności!), jak i o Orkiestrze Wojskowej (ponad 75 lat), Szkolnej Orkiestrze Dętej Zespołu Szkół Samochodowych (w tym roku świętuje ona jubileusz 50-lecia działalności) czy o Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, która dokładnie w Międzynarodowym Dniu Muzyki rozpocznie swój 45. sezon artystyczny, zapraszając nas na koncert finałowy projektu „Copernicus#550”, którym upamiętniono muzycznie postać Mikołaja Kopernika z okazji 550. rocznicy urodzin najsławniejszego torunianina.

Wszystkim profesjonalnym i amatorskim składom muzycznym i chóralnym Torunia dziękuję za dodawanie naszemu miasto wysokiej klasy. Współtworzą Państwo kulturę – tę wysoką i tę popularną – która jest jedną z najpiękniejszych wizytówek miasta Kopernika.

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski


Fot. Adam Zakrzewski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.