Życzenia dla muzyków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Życzenia dla muzyków

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 września 2023
Autor: Filip Tomasik

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.

Panie i Panowie,

Toruńscy Muzycy i Chórzyści!

Miasto Toruń oficjalnie rozpoczęło starania o zdobycie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wierzymy w sukces tej inicjatywy, a nadzieje z tym związane wiążemy oczywiście z atrakcyjnym i urozmaiconym życiem kulturalnym w naszym mieście. Jednym z jego najważniejszych nurtów pozostaje muzyka i dlatego toruńskie środowisko muzyczne i chóralne obdarzamy wyjątkową sympatią i uznaniem. Ta życzliwość nabiera dodatkowej wagi w kontekście Międzynarodowego Dnia Muzyki, który przeżywamy 1 października 2023 r. Uprzejmie proszę o przyjęcie z tej okazji serdecznych życzeń.

Wraz z toruńskimi melomanami przyjmuję z wdzięcznością Państwa artystyczną kreatywność i mistrzowski kunszt. Myślę z sentymentem zarówno o Chórze „Lutnia” jako najstarszym zespole Torunia (to ponad 120 lat działalności!), jak i o Orkiestrze Wojskowej (ponad 75 lat), Szkolnej Orkiestrze Dętej Zespołu Szkół Samochodowych (w tym roku świętuje ona jubileusz 50-lecia działalności) czy o Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, która dokładnie w Międzynarodowym Dniu Muzyki rozpocznie swój 45. sezon artystyczny, zapraszając nas na koncert finałowy projektu „Copernicus#550”, którym upamiętniono muzycznie postać Mikołaja Kopernika z okazji 550. rocznicy urodzin najsławniejszego torunianina.

Wszystkim profesjonalnym i amatorskim składom muzycznym i chóralnym Torunia dziękuję za dodawanie naszemu miasto wysokiej klasy. Współtworzą Państwo kulturę – tę wysoką i tę popularną – która jest jedną z najpiękniejszych wizytówek miasta Kopernika.

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski


Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze
  Drogi, Miasto
  I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.