Zwiedzanie siedziby Sądu Rejonowego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zwiedzanie siedziby Sądu Rejonowego

Miasto
Data publikacji: 19 czerwca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu nowy budynek Sądu Rejonowego

Nowy budynek Sądu Rejonowego otworzył swoje podwoje, choć jeszcze nie dla interesantów, a dla osób zwiedzających.

Ten imponujący gmach z szeregiem nowatorskich rozwiązań jest największą inwestycją Skarbu Państwa w naszym mieście od dziesięcioleci. Główne prace przy obiekcie, czyli budowlane oraz rozruch inwestycji, zostały zakończone. Obiekt powinien zostać oddany do użytku jeszcze w drugim kwartale 2021 r.

W dniach 19 i 20 czerwca 2021 r. gmach sądu mogli zwiedzić torunianie – po wcześniejszych zapisach. Zapoznali się ze wszystkimi kondygnacjami, a także salami, które na co dzień będą niedostępne dla interesantów, jak sala dla oskarżonych.

Projektanci zadbali, aby koncepcję budynku dostosować do jego otoczenia, bowiem w sąsiedztwie znajdują się zarówno wieżowce, jak i zabytkowe wille. Aby nie zburzyć infrastruktury drogowej, architekci zdecydowali się na przecięcie gmachu przejściem dla pieszych, które skróci drogę przez plac Zwycięstwa. W otoczeniu sądu zaprojektowano również ławki oraz stojaki na rowery.

Swoją siedzibę w gmachu na placu Zwycięstwa znajdzie 12 wydziałów: trzy wydziały karne, trzy cywilne, wydział ksiąg wieczystych, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy oraz gospodarczy KRS i sekcja do spraw wykonania orzeczeń karnych. Wewnątrz będzie 40 sal rozpraw oraz pomieszczenia biurowe i administracyjne, sala konferencyjna. W piwnicy znajdą się: garaż podziemny dla pracowników sądu, 4 miejsca postojowe dla konwojów przywożących oskarżonych oraz archiwa i pomieszczenia techniczne. Łączna powierzchnia to blisko 18 tys. metrów kwadratowych.

Budynek Sądu Rejonowego to największa inwestycja Skarbu Państwa w naszym mieście od kilkudziesięciu lat. Koszt prac oszacowano na 137,5 mln zł, a z wyposażeniem – blisko 150 mln zł. Inwestorem jest Sąd Apelacyjny w Gdańsku, a wykonawcą warszawska firma Warbud SA. Projekt gmachu wykonała Pracownia Architektoniczna AA s.c. z Gdańska, która ma w swoim dorobku projekty i wykonanie lub przebudowę już kilku budynków sądu, m.in. w Wejherowie, Sopocie i Tczewie.

Fot. Sławomir Kowalski



Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.