Zszywanie Europy na Kontakcie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zszywanie Europy na Kontakcie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 maja 2022
Autor: Natalia Przytarska
Grafika wydarzenia

Przed nami Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt 2022, czyli spotkanie najważniejszych premier zza wschodniej i zachodniej granicy, które pełni rolę polskiego okna na teatr europejski i światowy. Wydarzenie odbędzie się w Toruniu w dniach od 21 maja do 12 czerwca 2022 r.

W dniach 21–27 maja 2022 na festiwalu zostaną zaprezentowane cztery zagraniczne spektakle: „Pieśni bez słów”, Thom Luz und Bernetta Theaterproduktionen (Zurych/Szwajcaria), „Stracone złudzenia” Teatr na Zabradli (Praga/Czechy), „Trzy siostry. (Nie)zwykły wolny scenariusz wg Czechowa”, Teatr Narodowy „I.L. Caragiale” (Bukareszt/Rumunia), „Opowieści lasku wiedeńskiego”, Teatr Młodzieżowy (Wilno/Litwa).

 Trzy siostry Reżyseria: Radu Afrim, Teatr Narodowy „I.L. Caragiale”, Bukareszt/Rumunia fot. Adi Bulboacă

 Trzy siostry, Reżyseria: Radu Afrim, Teatr Narodowy „I.L. Caragiale”, Bukareszt/Rumunia, fot. Adi Bulboacă

Ważnym elementem programu będzie także premierowy spektakl interdyscyplinarny „Życie na wypadek wojny”, który tworzą ukraińskie artystki zmuszone uciekać przed wojną. W projekcie biorą udział Lena Laguszonkowa, Olena Boryszpolec, Justyna Mohytycz, Tania Bohuslavska, Eugenia Nepytaliuk, Zhenia Doliak, Оlena Karpenko przy współpracy Uli Kijak. Spektakl powstaje w koprodukcji Teatru Horzycy w Toruniu i Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

- Hasło „Zszywanie Europy” zostało wymyślone przed trzydziestu laty przez Krystynę Meissner szukającą wspólnego mianownika dla zapraszanych do Torunia przedstawień z Polski i zagranicy, ze Wschodu i Zachodu kontynentu, z obu stron „żelaznej kurtyny”. Nigdy nie sądziłam, że trzeba będzie je kiedyś powtórzyć – tymczasem podzieliła nas pandemia a potem wojna w Ukrainiemówi Renata Derejczyk, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy. - Zachodnioeuropejskie teatry mniej chętnie niż kiedyś ruszają w podróż, rosną dysproporcje finansowe między ich oczekiwaniami a naszymi możliwościami, zasłużone sceny i twórcy z Rosji i Białorusi są dla nas straceni z powodów etycznych i politycznych na bardzo, bardzo długo… Jednak wizja wspólnej teatralnej Europy, rozmawiającej ze sobą i resztą świata z pomocą przedstawień była i jest ideą niezwykłą. Chciałabym być jej wierna. Stąd pomysł powrotu do hasła Krystyny Meissner, pierwszy krok na drodze ku kontynuacji jej formuły festiwalu Kontakt.

Ponadto swoją najnowszą produkcję, Noce i dnie na motywach powieści Marii Dąbrowskiej w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, zaprezentuje gospodarz. Festiwal zakończy pokaz Imagine – najnowszego spektaklu w reżyserii Krystiana Lupy (11–12 czerwca 2022).

Organizatorom zależy na jak najszerszej dostępności festiwalu dla polskich i zagranicznych widzów, dlatego począwszy od tej edycji część spektakli będzie prezentowana także w streamingu. W tym roku online zostaną zaprezentowane Trzy siostry. (Nie)zwykłe swobodny scenariusz wg Czechowa z Teatru Narodowego „I.L. Caragiale” w Bukareszcie.


Program festiwalu

Program Kontakt 2022

Kliknij w obrazek, aby przejść do programu

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu rondo biskupa Chrapka z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od 30 czerwca 2022 r. ruszają prace przy modernizacji kolejnego toruńskiego torowiska tramwajowego – w ciągu ul. Warneńczyka od pl. Chrapka do ul. Kościuszki. Na razie prace nie będą powodowały większych utrudnień w ruchu.
 • Na zdjęciu plac NOT z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Układają podbudowę pod torowisko, przebudowują sieci podziemne, montują szyny – prace na budowie nowej linii tramwajowej toczą się równolegle na wielu odcinkach i są na różnym etapie zaawansowania.
 • Na zdjęciu siatkarze plażowi grają w siatkówkę
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 26 czerwca 2022 r. zakończyły się ostatnie zmagania podczas tegorocznej edycji Plaży Gotyku!
 • Na zdjęciu ulica Watzenrodego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Prace na budowie nowej linii tramwajowej idą pełną parą. Wzdłuż ul. Watzenrodego – na wysokości ul. Grasera - rozpoczyna się układanie górnej płyty torowej. Z powodu upałów w nocy z 27 na 28 czerwca (poniedziałek – wtorek) część prac będzie prowadzona w godzinach nocnych - od 19.00 do 6.00.
 • Na zdjęciu dzieci uczą się szermierki
  Miasto, Sport
  Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych - tak wyglądał Dzień Sportu na boisku przy Skarpie 2. Była to znakomita okazja, aby potrenować z najlepszymi sportowcami z Torunia.
 • Na zdjęciu osoby stoją na rolkach
  Miasto, Sport
  Ulicami Torunia przejechał rolkowy peleton. W piątek 24 czerwca 2022 r. odbył się pierwszy z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2022. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników.
 • Ruszył wakacyjny cykl imprez All Day Beach Party na basenach letnich w Toruniu. Pierwsza impreza w ramach programu „Lato w Toruniu bez nudy” odbyła się w piątek 24 czerwca 2022 na Bydgoskim Przedmieściu. Kolejne zaplanowano na lipiec i sierpień.
 • Od środy 29 czerwca 2022 r. zmieni się czasowa organizacja ruchu w rejonie ronda Czadcy.
 • 26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.