Zróbmy to w Dniu Ziemi | www.torun.pl

Zróbmy to w Dniu Ziemi

Eko, Miasto
Data publikacji: 20 kwietnia 2021
Autor: Małgorzata Litwin

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, w roku 2021 pod hasłem "Przywróć naszą Ziemię". To okazja do wdrożenia wielu prostych, proekologicznych nawyków w naszym codziennym życiu.

Obchody tego dnia są okazją do zwiększenia świadomości wpływu, jaki wywieramy na środowisko, do promowania bardziej ekologicznych postaw oraz poszerzania wiedzy o wpływie zmiany klimatu na nasze życie. W tym roku, z uwagi na ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19, wiele imprez odbywać się będzie online. Jednak zapatrzeni w ekrany monitorów i wyświetlaczy, nie zapominajmy o pięknie świata, który nas otacza.

- Możemy w tym dniu zorganizować własny Dzień Ziemi i sami lub z najbliższymi zrobić coś dobrego dla środowiska np. zasadzić drzewo w ogrodzie, powiesić budkę dla ptaków, posprzątać własne podwórko czy fragment pobliskiego parku lub lasu - zachęca Maria Stańczewska z Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia. - W tym dniu wyjdźmy na spacer nad Wisłę, do parku czy lasu i obserwujmy życie, jakie się tam toczy, chłońmy kolory i dźwięki. Zastanówmy się, co sami możemy zrobić, aby ograniczyć zużycie energii czy produkcję śmieci? Jak możemy poprawić jakość powietrza? Może zrezygnujemy tego dnia z samochodu, rozpalania ognisk czy grillów.

Jednym ze sposobów na życie przyjazne środowisku jest idea Zero Waste czyli ograniczenie marnowania (żywności, ubrań, opakowań i innych przedmiotów użytku codziennego etc.). Życie według zasady Zero Waste oznacza  stosowanie 5 podstawowych reguł (tzw. 5R):

 • odmawiaj (refuse)
 • ograniczaj (reduce)
 • wykorzystaj ponownie (reuse)
 • przetwarzaj (recycle)
 • kompostuj (rot) 

Więcej informacji znajdziesz tutaj Zero Waste

Warto, by nasze działania dla ziemi nie ograniczały się tylko do jednego dnia w roku. Dlatego po Dniu Ziemi 22 kwietnia przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu, korzystaj z roweru albo idź pieszo, segreguj śmieci, idź na zakupy z własną torbą, kupuj świadomie, zastanów się zanim kupisz nowe spodnie, koszulę czy płaszcz, nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia, planuj posiłki na cały tydzień, jeśli możesz naprawić uszkodzony sprzęt - zrób to!

Zachęcamy również do obejrzenia filmów poświęconych tematyce zagrożeń ekologicznych dla ziemi:

 • Film Luca Bessona i fotografa Yanna Arthusa-Bertranda "S.O.S. Ziemia" ("Home"), który miał premierę 5 czerwca 2009 r. w 85 krajach. Celem filmu jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenie środowiska naturalnego czyli globalne ocieplenie, ginące lasy, wymieranie coraz większej liczby gatunków zwierząt i roślin oraz wyczerpujące się zasoby naturalne. Film mozna obejrzeć w serwisie YouTube
 • Dokumentalny film "Ziemia" (Earth), który przedstawia niezwykłą historię, opowiedzianą przez Jamesa Earla Jonesa, o trzech rodzinach zwierząt podczas podróży po naszej planecie: niedźwiedziach polarnych, słoniach i humbakach - przejdź do strony z informacjami o filmie 

Wydarzenia związane z tegorocznym Dniem Ziemi można śledzić na stronach:
https://www.earthday.org/earth-day-2021/
https://ekologia.ceo.org.pl/aktualnosci/klimatyczny-dzien-ziemi-2021


Najczęściej czytane aktualności

 • historyczny autobus, popularnie zwany ogórkiem
  MZK
  Sto trzydzieści lat temu, 16 maja 1891 r., na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Z tej okazji w sobotę, 15 maja 2021 r. przy Łuku Cezara na pl. Rapackiego otwarta została wystawa prezentująca trzynaście dekad komunikacji miejskiej w naszym mieście.
 • start ósemek w maratonie
  Sport
  W sobotę, 15 maja 2021 r. odbył się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Wzięło w nim udział dwanaście ósemek.
 • pokazy strzelania z łuku
  Kultura, Miasto
  Turniej łuczniczy, pokazy walk rycerskich, warsztaty tańca średniowiecznego, konkursy, atrakcje dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje festynu z okazji Dnia Hanzy, który odbył się 15 maja 2021 r. w Fosie Zamkowej. Wydarzenie było częścią inauguracji sezonu turystycznego w Toruniu.
 • Dzieci z PM nr 13 z upominkami od WGK
  Eko
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 wzięły udział w inicjatywie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez trzy dni zbierały śmieci, które następnie zostały poddane recyklingowi w profesjonalnym zakładzie przetwarzania. Akcja podsumowana została 13 maja 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żłóto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  W związku z koniecznością wyłączenia sieci trakcyjnej w ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do Reja, od nocy 17/18.05 do nocy 20/21.05 2021 r. wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnych 1N i 3N.
 • Na zdjęciu widać dwóch żołnierzy biegnących z bronią po terenie poligonu
  Miasto
  Od 14 do 21 maja 2021 roku na toruńskim poligonie odbywają się ćwiczenia, podczas których będą wykonywane strzały artyleryjskie.
 • W najbliższy poniedziałek 17 maja 2021 r. rusza rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 i 17 rok życia.
 • Kolejna inwestycja sektora magazynowo-biurowego w Toruniu. Już w lipcu 2021 ruszy budowa drugiej części kompleksu „Forteczna Park” w przemysłowej części tzw. Osiedla JAR – informuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Wiosenna pogoda sprzyja spacerom na Bulwarze Fildadelfijskim. Skutkuje to także znacznym zwiększeniem ilości odpadów w koszach. By nie dopuścić do ich przepełnienia, będzie ich więcej i będą częściej opróżniane.
 • W szeregi toruńskiej policji wstąpiło 11 nowych funkcjonariuszy – w dniu 13 maja 2021 r. złożyli uroczyste ślubowanie.
 • Szkoła bogata w historie i aż 75-letnią tradycję w kształtowaniu młodych ludzi w zawodzie. Daje możliwości zdobycia obszernego praktycznego doświadczenia. Poniżej tegoroczna oferta Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej w Toruniu.
 • Wyższe środki na dotacje sportowe o kwotę 495.000 zł - Rada Miasta Torunia podczas 30. sesji przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021.
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Miasto Toruń zdobyło 1. miejsce jako samorządowy Lider Komunikacji i Promocji w obszarze komunikacji pandemicznej - za całość komunikacji z mieszkańcami podczas pandemii.