www.torun.pl

Zrób sobie teatr

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 marca 2020
Autor: Magdalena Kujawa
grafika przygotowana przez teatr, proj. Nika Tarnawska

Choć Teatr im. Wilama Horzycy odwołał majowy Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”, twórcy wciąż pozostają w łączności ze swoimi widzami.

Jeszcze nie wiadomo, czy Kontakt pojawi się na mapie kulturalnej tegorocznych wydarzeń. Organizatorzy rozważają organizację imprezy w innym terminie, jednak z powodu skomplikowanej logistyki związanej z koordynacją tego wydarzenia i dynamicznej sytuacji epidemiologicznej trudno dziś o szczegóły. Nieustannie jednak teatr kontaktuje się z miłośnikami sztuk scenicznych za pomocą portali społecznościowych, przede wszystkim na swoim profilu na Facebooku.

W każdy poniedziałek o godz. 18.00 prezentowany jest cykl Poznaj Teatr, podczas którego online można zwiedzić zakamarki budynku. Materiały z wcześniejszych wycieczek wciąż dostępne są dla oglądających.

Za nami też pierwsza wirtualna Niedziela w Teatrze, podczas której aktorka Matylda Podfilipska czytała bajkę i wraz z synem Tymonem pokazywała, jak zrobić instrumenty muzyczne z przedmiotów domowego użytku. Materiał wciąż jest dostępny TUTAJ. Kolejna Niedziela w Teatrze zaplanowana jest na 5 kwietnia o godz. 11.00

Ruszyła także akcja #ZróbSobieTeatr, w ramach której publikowane są zadania i łamigłówki dla młodszych i nieco starszych. „W sam raz do wykorzystania podczas zabawy, niekoniecznie cichej ;) w domu.” – zachęcają twórcy. Autorką grafik jest Nika Tarnowska.

Teatr zachęca również do udziału w plebiscycie na ulubiony spektakl. Głosować można zarówno na aktualne przedstawienia, jak i te, które dawno zeszły z afisza.

Będzie też okazja do zobaczenia transmisji spektaklu na żywo. W marcu zszedł z afisza "Edyp Tyran", kwarantanna nie pozwoliła jednak pożegnać przedstawienia w tradycyjny sposób. Dlatego właśnie twórcy zapraszają na transmisję internetową, która odbędzie się w piątek, 3 kwietnia o godz. 19.00. A już 4 kwietnia o godz.18.00 w ramach cyklu Czytanie Dramatu będzie można wysłuchać online "Udręki życia" Hanocha Levina w interpretacji toruńskich aktorów.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.