www.torun.pl

Zrób sobie teatr

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 marca 2020
Autor: Magdalena Kujawa
grafika przygotowana przez teatr, proj. Nika Tarnawska

Choć Teatr im. Wilama Horzycy odwołał majowy Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”, twórcy wciąż pozostają w łączności ze swoimi widzami.

Jeszcze nie wiadomo, czy Kontakt pojawi się na mapie kulturalnej tegorocznych wydarzeń. Organizatorzy rozważają organizację imprezy w innym terminie, jednak z powodu skomplikowanej logistyki związanej z koordynacją tego wydarzenia i dynamicznej sytuacji epidemiologicznej trudno dziś o szczegóły. Nieustannie jednak teatr kontaktuje się z miłośnikami sztuk scenicznych za pomocą portali społecznościowych, przede wszystkim na swoim profilu na Facebooku.

W każdy poniedziałek o godz. 18.00 prezentowany jest cykl Poznaj Teatr, podczas którego online można zwiedzić zakamarki budynku. Materiały z wcześniejszych wycieczek wciąż dostępne są dla oglądających.

Za nami też pierwsza wirtualna Niedziela w Teatrze, podczas której aktorka Matylda Podfilipska czytała bajkę i wraz z synem Tymonem pokazywała, jak zrobić instrumenty muzyczne z przedmiotów domowego użytku. Materiał wciąż jest dostępny TUTAJ. Kolejna Niedziela w Teatrze zaplanowana jest na 5 kwietnia o godz. 11.00

Ruszyła także akcja #ZróbSobieTeatr, w ramach której publikowane są zadania i łamigłówki dla młodszych i nieco starszych. „W sam raz do wykorzystania podczas zabawy, niekoniecznie cichej ;) w domu.” – zachęcają twórcy. Autorką grafik jest Nika Tarnowska.

Teatr zachęca również do udziału w plebiscycie na ulubiony spektakl. Głosować można zarówno na aktualne przedstawienia, jak i te, które dawno zeszły z afisza.

Będzie też okazja do zobaczenia transmisji spektaklu na żywo. W marcu zszedł z afisza "Edyp Tyran", kwarantanna nie pozwoliła jednak pożegnać przedstawienia w tradycyjny sposób. Dlatego właśnie twórcy zapraszają na transmisję internetową, która odbędzie się w piątek, 3 kwietnia o godz. 19.00. A już 4 kwietnia o godz.18.00 w ramach cyklu Czytanie Dramatu będzie można wysłuchać online "Udręki życia" Hanocha Levina w interpretacji toruńskich aktorów.

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.