www.torun.pl

Zrób sobie święta

Kultura, Miasto
Data publikacji: 03 kwietnia 2020
Autor: Magdalena Kujawa
pisanki, fot. ze strony www.etnomuzeum.pl

Toruńskie Muzeum Etnograficzne przygotowało serię filmów informacyjnych i warsztatowych przybliżających tradycje związane z Wielkim Tygodniem, a także z obchodami świąt Wielkiej Nocy. Z pomocą fachowców można samodzielnie wykonać palmy, pisanki i firanki z papieru.

Wśród nagrań są filmy o każdym ze świątecznych dni od Niedzieli Palmowej do Wielkanocnego Poniedziałku. Muzealne Działy Edukacji i Promocji przygotowały również filmy warsztatowe pokazujące jak samodzielnie wykonać palmy wielkanocne, pisanki, a także firanki z papieru. Filmy codziennie publikowane będą w muzealnych mediach społecznościowych (na FacebookuInstagramie i Twitterze), cały cykl obejrzeć można na kanale muzeum w serwisie YouTube.

Na stronie www.etnomuzeum.pl/pisanki powstał również krótki przewodnik po starych i nowych sposobach zdobienia pisanek, z którego dowiedzieć się można o kraszankach, pisankach oklejanych, zdobionych oraz malowanych.

Zachęcamy również do lektury scenariuszy aranżacji wielkanocnych, które zwykle gościły w chatach Parku Etnograficznego w Toruniu. Dowiemy się z nich jak wyglądały: Niedziela Palmowa na Kaszubach na początku XX w., Wielki Piątek w chacie biednej rodziny chałupniczej na Kaszubach na początku XX wieku, Wielka Sobota w chacie zamożnych gospodarzy w Borach Tucholskich w okresie międzywojennym, Wielkanoc na Kociewiu, Poranek Wielkanocny w chacie zamożnych gospodarzy na Kujawach na początku XX wieku..

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Od 26 czerwca 2020 r. mieszkańcy Torunia będą mogli korzystać z basenów. Miejskie pływalnie będą funkcjonowały zgodnie z zaleceniami sanitarnymi.
 • Drogi, Inwestycje
  Przebudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nabrała tempa. Ekipy drogowe pracują także pod mostem, budując drogę technologiczną, która zapewni przejazd sprzętu ciężkiego na budowę.
 • Miasto, MZK
  11 czerwca 2020 r. na Wały gen. Sikorskiego, al. św. Jana Pawła II i ul. Bydgoską wrócą tramwaje. Z kolei od 12 czerwca inaczej będziemy jeździć w rejonie pl. Niepodległości.
 • Kultura, Miasto
  Słoneczna pogoda zachęca do korzystania z oferty kulturalnej w Toruniu, a tej w ten weekend nie zabraknie! Przed nami: dwa seanse Kina Letniego, Nieodwołany Festiwal oraz Krajoznawczy Rajd Rowerowy.
 • Kultura, Miasto
  W piątek i sobotę 5-6 czerwca 2020 r. zapraszamy do Kina Letniego na plenerowej scenie CKK Jordanki. Początek seansów o godz. 21:30.
 • baner festiwalu
  Kultura, Miasto
  Nieodwołany Festiwal - Toruń 2020 to pierwszy toruński festiwal zrealizowany w całości online. Od 5 do 20 czerwca Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncerty na żywo, e- warsztaty oraz podcasty.
 • 4 czerwca 2020 r., w 60. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość.
 • Torunianie mogą korzystać z pierwszego w mieście labiryntu z krzewów. Mieści się on na terenie błoni nadwiślańskich w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, nieopodal zejścia z drewnianej kładki nad Martówką.
 • Co roku 5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska zwany też jako Światowy Dzień Środowiska (ang. World Environment Day, WED).
 • Dobra pogoda, poluzowanie obostrzeń sanitarnych sprawiają, że coraz chętniej korzystamy z toruńskiego roweru miejskiego Torvelo. Tylko w maju odnotowano ponad 12 tysięcy wypożyczeń!
 • Przez kolejną noc, z środy na czwartek (3/4 czerwca 2020 r.), z powodu podłączania nowej sieci trakcyjnej w ul. Wały gen. Sikorskiego, nie będą kursowały tramwaje linii nocnych 1N i 3N. Zamiast nich będą kursować zastępcze autobusy.
 • Choć nowoczesne powierzchnie biurowe są w większości ulokowane w największych polskich aglomeracjach, to firmy coraz częściej szukają biur w mniejszych miastach regionalnych, w tym także na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield przygotowała raport dotyczący dwunastu alternatywnych...
 • Pierogarnia Pod Blaszanym Kotem mieści się na Rynku Staromiejskim. Prowadzący ją Piotr Jerzy Kossakowski opowiada o sytuacji branży gastronomicznej w dobie koronawirusa.
 • Przy Zespole Szkół nr 26 przy ul. Fałata 89/90 powstała ścieżka sensoryczna, która wzbogaca teren wokół nowo wybudowanego basenu rehabilitacyjnego.