www.torun.pl

#zostańwdomu z "Wiosną" Vivaldiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 07 kwietnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.

Nagranie zostało zrealizowane przy wsparciu spółki PGE Energia Ciepła i należącej do niej PGE Toruń jako element akcji #zostańwdomu i ciesz się muzyką, prowadzonej przez Grupę Kapitałową PGE.

- We współpracy z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, która jest symbolem muzyki klasycznej w Toruniu, zachęcamy do posłuchania nietypowego wykonania znanego utworu. Możemy przenieść się do sal koncertowych, nie wychodząc z domu. Dlatego zachęcamy: zostań w domu, a my zapewnimy nie tylko ciepło, ale i możliwość posłuchania muzyki - mówi Rober Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Każdy z muzyków zagrał osobno fragment „Wiosny” Antonio Vivaldiego, a ich nagrania zostały zmontowane w jedno wspólne wykonanie. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną reprezentuje w filmie znakomita skrzypaczka – Monika Skruszewicz.

- Z nieukrywaną radością przystąpiliśmy do realizacji materiału muzycznego, zaproponowanego przez mecenasa Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - PGE Energia Ciepła. Mam nadzieję, że wleje on w nasze serca nieco optymizmu i wywoła uśmiech na naszych twarzach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna, jak właściwie wszystkie instytucje kultury w kraju, przeniosła całą swoją działalność merytoryczną na kanały wirtualne. Staramy się zapewnić odbiorcom szeroki wachlarz materiałów, zarówno artystycznych, jak i edukacyjnych. Mam ogromną nadzieję, że hasło #zostańwdomu będzie potraktowane przez wszystkich nas odpowiedzialnie i już niedługo, uwolnieni od tej przymusowej kwarantanny, spotkamy się na żywo w przestrzeniach kulturalnych. Do zobaczenia!”mówi Przemysław Kempiński p.o. dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

W nagraniu wzięli udział także muzycy z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Filharmonii Zielonogórskiej. Gościnnie wystąpił również muzyk z Filharmonii Narodowej w Warszawie objętej patronatem PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wspólne wykonanie „Wiosny” Antonio Vivaldiego na stronie PGE Energia Ciepła

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".