Zobaczymy, co robią pszczoły | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zobaczymy, co robią pszczoły

Eko, Miasto
Data publikacji: 07 sierpnia 2022
Autor: Filip Tomasik
Na zdjęciu: łąka kwietna przy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Już we wrześniu działalność rozpocznie Miejska Pasieka Pokazowa. W ramach projektu będzie można wziąć udział w pokazach edukacyjnych, zajrzeć do ula i zobaczyć z bliska pracę pszczelarza.

Pszczoły to najlepsze przyjaciółki człowieka. 75% roślin spożywanych przez ludzi potrzebuje zapylenia, a w tym temacie pszczoły są niezastąpione. Spośród wszystkich zapylaczy, tylko pszczoła miodna zachowuje wierność kwiatową i żyje w dużych koloniach, co sprawia, że jest niebywale skuteczna.

Zniknięcie owadów zapylających oznaczałoby katastrofę ekologiczną i załamanie na rynku produkcji żywności. Dlatego niezwykłe ważnym zadaniem jest prowadzenie kampanii uświadamiającej rolę pszczół w Polsce i na świecie.

W tym celu realizowany jest projekt pn. Miejska Pasieka Pokazowa wybrany przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego Torunia.

Pasieka powstanie na terenie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu przy ul. Batorego 43/49. Projekt ma pokazać, że miasto ze względu na bioróżnorodność jest przyjaznym obszarem dla pszczół. Dodatkowym atutem jest brak monokultur i pestycydów charakterystycznych dla obszarów wiejskich.
W Miejskiej Pasiece Pokazowej będzie możliwość podglądania pracy pszczelarza w trakcie przeglądów rodzin pszczelich, ich leczenia jak i miodobrania. Projekt zakłada zorganizowanie 4 otwartych edukacyjnych pokazów dla dzieci z opowieściami o życiu rodziny pszczelej. Pracę pszczół będzie można również obserwować w ulu pokazowym wyposażonym w specjalną przeszkloną ściankę.

Pokazy pszczele planowane są na wrzesień, więcej informacji już wkrótce.

fot. Marcin Centkowski/Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.