Znamy laureata nagrody EnergaCamerimage | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Znamy laureata nagrody EnergaCamerimage

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 lipca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: Peter Biziou

Peter Biziou otrzyma w tym roku Nagrodę EnergaCAMERIMAGE za Całokształt Twórczości. Artysta osobiście odbierze wyróżnienie w trakcie kolejnej edycji wydarzenia, które rozpocznie się w Toruniu 11 listopada 2023 r.
 
Najważniejsze wyróżnienie Festiwalu EnergaCAMERIMAGE trafi do rąk autora zdjęć, który odznacza się umiejętnością realnego wpływania na ostateczny kształt filmu, przy równoczesnym podążaniu za reżyserską wizją. Posiadając na koncie Oscara® za Najlepsze Zdjęcia oraz szereg innych wyróżnień, uchodzi za jednego z najbardziej podziwianych brytyjskich autorów zdjęć filmowych w historii. Peter Biziou urodził się 8 sierpnia 1944 roku w walijskim Bangor. Pierwsze uznanie ze strony krytyków przyniosła praca na planie "Innego kraju" (1984, reż. Marek Kanievska), za którą otrzymał nagrodę za artystyczny wkład na Festiwalu Filmowym w Cannes, ale to współpraca z innym reżyserem i wieloletnim współpracownikiem, Alanem Parkerem, zaowocowała kilkoma wspólnymi projektami oraz międzynarodową rozpoznawalnością. Obok krótkometrażowych "Our Cissy" (1974) czy "Footsteps" (1974), duet ten nakręcił wspólnie tak znane i popularne filmy, jak "Bugsy Malone" (1976, współpraca operatorska z Michaelem Seresinem), "Pink Floyd: Ściana" (1982), "Droga do Wellville" (1994) a przede wszystkim "Missisipi w ogniu" (1988), za który Peter Biziou został uhonorowany Oscarem® w kategorii Najlepszych Zdjęć. Co warte wspomnienia, w 2019 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (ASC) obraz ten uwzględniło w rankingu „100 filmów będących kamieniami milowymi kinematografii XX wieku pod względem wizualnym”, które wywarły wpływ na dalszy rozwój sztuki operatorskiej i zainspirowały kolejne pokolenia autorów zdjęć. W filmowym dorobku Petera Biziou znajdziemy także współpracę z grupą Monty Pythona przy realizacji "Żywotu Briana" (1979, reż. Terry Jones) czy reżyserem Terrym Gilliamem nad filmem "Bandyci czasu" (1981). Publiczność pokochała jego erotycznie soczysty styl wizualny kontrowersyjnej produkcji Adriana Lyne’a "9 i pół tygodnia" (1986), a następnie "Niewiernej (2002). Stał też za kamerą "Świata na uboczu" (1987), nagrodzonego w Cannes debiutu reżyserskiego innego znakomitego autora zdjęć, Chrisa Mengesa. Reputacja Petera Biziou jako operatora doskonale wyczuwającego nastrój wizualizowanej historii oraz dopełniającego reżyserską wizję wzrosła natomiast dzięki wysoko ocenionym "W imię ojca" (1993) Jima Sheridana, a następnie hiperrealistycznemu, pełnemu światła spojrzeniu na odizolowany świat bohatera "Truman Show" (1998) Petera Weira.
 
Praca Petera Biziou na planie Missisipi w ogniu przyniosła mu w latach 1988-1989 nie tylko Oscara® za Najlepsze Zdjęcia, ale również Nominację do Nagrody ASC (Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych), Nagrodę BSC (Brytyjskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych) oraz Filmową Nagrodę BAFTA w tej samej kategorii. Brytyjska Akademia Filmowa wyróżniła go ponadto nominacją za zbudowanie wyjątkowej oprawy wizualnej filmu "Truman Show", natomiast BSC doceniając Petera Biziou w ciągu lat wieloma wyróżnieniami i nominacjami, przyznało mu ostatecznie w 2019 roku Nagrodę za Całokształt Twórczości. Peter Biziou był ponadto uhonorowany canneńską Złotą Palmą dla Operatora Filmowego za Największy Wkład Artystyczny za "Inny Kraj". Z kolei nakręcony niecałą dekadę później "Ryszard III" brał udział w Konkursie Głównym Festiwalu CAMERIMAGE walcząc o laur Złotej Żaby.
 
Dlatego też z tym większą radością i nieskrywaną dumą przyjmujemy fakt, że Peter Biziou zgodził się przyjąć od nas honorową Nagrodę za Całokształt Twórczości i odwiedzi nas w Toruniu podczas nadchodzącego 31. EnergaCAMERIMAGE. Jego wizycie towarzyszyć będzie przegląd wybranych filmów z jego operatorskiego dorobku, na który już teraz serdecznie zapraszamy.
 
W oczekiwaniu na spotkanie z Peterem Biziou zapraszamy do Kina CAMERIMAGE, gdzie już 30 lipca będzie można zobaczyć próbkę jego możliwości – „Mississipi w ogniu” z Willemem Dafoe, Genem Hackmanem i Frances McDormand.

Tekst i zdjęcie: Fundacja Tumult

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Miasto
  - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.