Znaczny spadek zakażeń w maju - konferencja prasowa 2.06.2021 | www.torun.pl

Znaczny spadek zakażeń w maju - konferencja prasowa 2.06.2021

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 02 czerwca 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej

W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna osoba zmarła w wyniku chorób współistniejących z COVID-19. Podczas konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski podsumował sytuację epidemiczną w maju w naszym mieście.

W całym kraju od wczoraj wykryto 664 przypadki zakażenia koronawirusem. Wczoraj w Polsce zmarło 128 osób – wyłącznie COVID-19 był przyczyną śmierci 31 z nich. Najwięcej zakażeń potwierdzono w województwach: mazowieckim (87), śląskim (85), wielkopolskim (75),  i dolnośląskim (65). W kujawsko-pomorskim odnotowano 27 zachorowań – 1 osoba zmarła w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.

Szczegółowe informacje na temat liczby zakażeń w serwisie rządowym – kliknij tutaj, aby przejść do strony.

- W maju impet pandemii był znacznie osłabiony - mówił podczas konferencji prasowej poświęconej zagadnieniom epidemicznym w Toruniu prezydent Michał Zaleski. - Ostatnie 7 dni to pojedyncze przypadki zachorowań. To bardzo cieszy, choć nie znaczy, że nie ma epidemii. Pamiętajmy, że tylko dzięki naszym decyzjom o poddaniu się szczepieniom i właściwych zachowaniach, stosowaniu środków ostrożności, jesteśmy w stanie uchronić siebie i swoich najbliższych przed wirusem.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

 

W Toruniu w ubiegłym miesiącu zmniejszyła się także liczba zgonów z powodu COVID-19.
- Przez cały miesiąc odnotowano 28 przypadków śmierci z powodu zakażenia koronawirusem. W poprzednich miesiącach średnia wynosiła ok. 70 przypadków. Miejmy nadzieję, że będzie to stała tendencja spadkowa. W ciągu ostatnich 7 dni zmarły tylko dwie osoby - relacjonował prezydent Zaleski.


Kliknij w obrazek, aby powiększyć


Szczepienia przeciwko COVID-19

Od 27 grudnia 2020 roku podano 20 536 042 dawek szczepionki w całym kraju (7 300 303 osób jest w pełni zaszczepionych). Wczoraj w Polsce zaszczepiono 442 552 osoby.

Więcej o realizacji programu szczepień można przeczytać w rządowym serwisie GOV.PL – kliknij tutaj, aby przejść do strony

W maju w Toruniu podawano tygodniowo między 8 500 do 10 tys. dawek szczepionki. Punkty Szczepień Powszechnych przez 3 tygodnie wydały ok. 2 400 szczepionek. Do minionej niedzieli w Toruniu podano ponad 95 tys. szczepionek. Część z nich to druga dawka.

- W Toruniu zaszczepionych jest 63 tys. mieszkańców. To prawie 35 procent osób, które mogą być poddane szczepieniu. To dobry początek, ale długa droga przed nami. Sami podejmujemy decyzję, czy poddamy się szczepieniu, bardzo jednak proszę, abyśmy korzystali ze wszystkich możliwości zaszczepienia się – poprzez system, czy punkty szczepien powszechnych ale także szczepienia mobilne. Poddanie się szczepieniu jest jedyną mądrą, odpowiedzialną drogą, abyśmy nie musieli już oglądać więcej czarnych słupków z olbrzymią liczbą zgonów i zakażonych - podkreśla prezydent Michał Zaleski.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Aby jak najbardziej ułatwić mieszkańcom dostęp do szczepień, co jakiś czas tworzone są mobilne punkty, w których chętni mogą się zaszczepić bez wcześniejszego umawiania się. W majówkę w takim punkcie na Jordankach podano 3600 dawek szczepionki. W minioną niedzielę wspólnie z Lecznicą Citomed namioty do szczepień stanęły na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Zaszczepiono ok. 400 osób. Kolejna taka okazja będzie już w najbliższy weekend - Kliknij i przejdź do szczegółowej informacji nt. szczepień 5 i 6 czerwca 2021.

- W okresie wakacyjnym takich akcji będzie kilka. Chcemy być blisko torunian, tam gdzie często bywają, a więc m.in. na starówce. Okazja do zaszczepienia się będzie także zapewne podczas dużych imprez kulturalnych i sportowych. Będziemy o tym informować na bieżąco - mówi prezydent Zaleski.

Prezydent poinformował również, że w planach są inne akcje promujące szczepienia. Osoby zaszczepione będą mogły skorzystać z wejściówek na określone imprezy miejskie, także sportowe. Przypominamy jednocześnie, że od 7 czerwca rusza rejestracja na szczepienia dla osób od 12 r.ż.


Konferencja prasowa prezydenta Torunia 2 czerwca 2021 r.

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.