www.torun.pl

Zmiany w komunikacji miejskiej

Od 25 czerwca 2014 r. w Toruniu inaczej będą kursowały tramwaje. Zmiany mają związek z uruchomieniem linii na Bielany, inwestycjami drogowymi i zadaniami realizowanymi w ramach rozwoju komunikacji tramwajowej.

- Zmiany będą wchodziły w życie począwszy od 25 czerwca. Będzie ich sporo. Ten etap modernizacji sieci tramwajowej chcemy zakończyć jesienią przyszłego roku. W przyszłości chcemy ruszyć z budowa nowych linii, w kierunku osiedla JAR. A od września na torach będą pojawiały się nowe tramwaje – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

25 czerwca 2014 r. zostanie uruchomiona linia tramwajowa na Bielany.  W związku z tym linia tramwajowa nr 1 kursować będzie na trasie Olimpijska – Konstytucji 3-go Maja - Szosa Lubicka – Warszawska - al. Solidarności – Kraszewskiego – Bema - Sienkiewicza – Gagarina – Uniwersytet  z częstotliwością co 12  minut. Tramwaje wykonywać będą dziennie 87 kursów.

Ponadto:

 • Od 25 czerwca 2014 r. liczba kursów autobusów linii nr 15 zostanie ograniczona z 83 do 57 w dni robocze i z 71 do 45 w dni wolne
 • linia nr 2 będzie kursować na trasie Motoarena – Kraszewskiego – Kościuszki – Wschodnia. Zastępczo za tramwaj na trasie Dworzec Wschodni – Elana kursować będą autobusy linii nr 50
 • linia nr 3 będzie kursować na trasie Reja – Bydgoska – Sienkiewicza – Kraszewskiego – Odrodzenia – Kościuszki  - Wschodnia. Zastępczo za tramwaj na trasie Odrodzenia – al. Solidarności – Mickiewicza (Bydgoska) – Reja kursować będą autobus linii nr 53
 • linia nr 5 będzie kursować na trasie Olimpijska – Szosa Lubicka – al. Solidarności –  Kraszewskiego – Broniewskiego – Motoarena

Autobusy linii nr 21, 30, 35 i 37 wrócą na Al. Solidarności po zakończeniu przebudowy ul. Wały gen. Sikorskiego na początku października 2014r.

To nie koniec zmian. Ponieważ do polowy lica będzie zamknięty wiadukt przy pl. Armii Krajowej, MZK dopasowało harmonogram swoich prac do modernizacji kolejowego obiektu i właśnie w tym czasie, by nie powodować kolejnych utrudnień w ruchu ,  w dniach 25 czerwca – 12 lipca 2014 r., wymieni łuki torowe na pl. Rapackiego. W związku z tym:

 • tramwaje linii nr 3 i nr 5 w tych dniach pojadą objazdem Czerwoną Drogą i Kraszewskiego
 • na odcinku Odrodzenia – al. Solidarności – Wały gen. Sikorskiego – Mickiewicza (powrót ul. Bydgoską) – Sienkiewicza – Broniewskiego – Reja uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja - autobusy   linii nr 53

Także 25 czerwca rozpoczną się roboty drogowo-torowe na ul. Skłodowskiej-Curie. Mają one związek z budową II odcinka Trasy Średnicowej Północnej. Na odcinku od Tofamy do skrzyżowania z budowaną TŚP zostanie przebudowane torowisko – w miejscu jego skrzyżowania z drogami zostaną wbudowane trzy przejazdy tramwajowe.

W tym czasie na odcinku Elana – Skłodowskiej – Curie  – Dworzec Wschodni zastępczo kursować będą autobusy linii nr 50. Tramwaje linii nr 2 kursować będą na skróconej trasie do pętli Wschodnia. Termin zakończenia robót – 31 sierpnia 2014 r.

Od 1 sierpnia do 30 września 2014 r. będzie trwać przebudowa torowiska na linii nr 1 na odcinku al. Solidarności – Dworzec Miasto  (Zadanie 1 BiT  City).

 • Linia nr 1 będzie kursować na trasie Wschodnia  - Kościuszki – Kraszewskiego – Sienkiewicza – Gagarina – Uniwersytet
 • Na trasie Olimpijska – Lubicka – Traugutta – Dąbrowskiego – Odrodzenia za tramwaj kursować będą autobusy linii nr 51
 • Linia nr 2 będzie kursować na trasie Motoarena – Kraszewskiego – Kościuszki – Wschodnia.   Autobus linii nr 50 na trasie Dworzec Wschodni – Elana
 • Linia nr 3 na trasie: Reja – Bydgoska – Al. Solidarności – Kościuszki  - Wschodnia
 • Linia nr 5 zostanie zawieszona

Od 11 do 31 sierpnia 2014 r., w związku z przebudową pętli Motoarena i remontem torowiska w ul. Broniewskiego, część trasy będzie zamknięta.

 • linia nr 1 będzie kursować na trasie Wschodnia  - Uniwersytet. Autobus linii nr 51 (za tramwaj) na trasie: Olimpijska – Dąbrowskiego – Odrodzenia
  • linia nr 2 będzie kursować na trasie Reja – Kraszewskiego – Kościuszki – Wschodnia
  • zastępczo za tramwaj na trasie Sienkiewicza – Motoarena kursować będą autobusy linii nr 52
  • Dodatkowo przy całkowitym wstrzymaniu ruchu ekipy  MZK wykonają wymianę torowiska na ul. Broniewskiego. Od 1 września 2014r. ruch na pętli będzie możliwy po dwóch torach. Zakończenie prac planowane jest do końca roku.

1 września 2014 r. linia nr 2 wznowi kursowanie na trasie Motoarena – Kraszewskiego – Kościuszki – Elana.

1 października 2014 r. nastąpi wznowienie kursowania tramwajów linii nr 1 do pętli Olimpijska (ruch jednokierunkowy na odcinku Szumana – Traugutta).

 • linia nr 1 będzie kursować na trasie Olimpijska – Szosa Lubicka – al. Solidarności – Kraszewskiego – Sienkiewicza – Gagarina – Uniwersytet
 • linia nr 2 będzie kursować na trasie: Motoarena – Kraszewskiego – Kościuszki – Wschodnia
 • linia nr 3 będzie kursować na trasie: Reja – Bydgoska – al. Solidarności – Kościuszki  - Wschodnia
 • linia nr 5 będzie kursować na trasie: Olimpijska – Szosa Lubicka – pl. Rapackiego – Bydgoska –  Motoarena

Warto dodać, że w dniach 21-22 czerwca 2014 r. na trasie pl. Teatralny – pl. Rapackiego-Bydgoska – Sienkiewicza – Gagarina – Uniwersytet – Gagarina – Sienkiewicza – Kraszewskiego – Czerwona Droga – pl. Teatralny kursować będzie tramwaj turystyczny w ramach Dni Torunia.

Prezentacja nt. zmian w kursowaniu tramwajów

Nowe rozkłady jazdy

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Od 26 czerwca 2020 r. mieszkańcy Torunia będą mogli korzystać z basenów. Miejskie pływalnie będą funkcjonowały zgodnie z zaleceniami sanitarnymi.
 • Drogi, Inwestycje
  Przebudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nabrała tempa. Ekipy drogowe pracują także pod mostem, budując drogę technologiczną, która zapewni przejazd sprzętu ciężkiego na budowę.
 • Miasto, MZK
  11 czerwca 2020 r. na Wały gen. Sikorskiego, al. św. Jana Pawła II i ul. Bydgoską wrócą tramwaje. Z kolei od 12 czerwca inaczej będziemy jeździć w rejonie pl. Niepodległości.
 • Kultura, Miasto
  Słoneczna pogoda zachęca do korzystania z oferty kulturalnej w Toruniu, a tej w ten weekend nie zabraknie! Przed nami: dwa seanse Kina Letniego, Nieodwołany Festiwal oraz Krajoznawczy Rajd Rowerowy.
 • Kultura, Miasto
  W piątek i sobotę 5-6 czerwca 2020 r. zapraszamy do Kina Letniego na plenerowej scenie CKK Jordanki. Początek seansów o godz. 21:30.
 • baner festiwalu
  Kultura, Miasto
  Nieodwołany Festiwal - Toruń 2020 to pierwszy toruński festiwal zrealizowany w całości online. Od 5 do 20 czerwca Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncerty na żywo, e- warsztaty oraz podcasty.
 • 4 czerwca 2020 r., w 60. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość.
 • Torunianie mogą korzystać z pierwszego w mieście labiryntu z krzewów. Mieści się on na terenie błoni nadwiślańskich w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, nieopodal zejścia z drewnianej kładki nad Martówką.
 • Co roku 5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska zwany też jako Światowy Dzień Środowiska (ang. World Environment Day, WED).
 • Dobra pogoda, poluzowanie obostrzeń sanitarnych sprawiają, że coraz chętniej korzystamy z toruńskiego roweru miejskiego Torvelo. Tylko w maju odnotowano ponad 12 tysięcy wypożyczeń!
 • Przez kolejną noc, z środy na czwartek (3/4 czerwca 2020 r.), z powodu podłączania nowej sieci trakcyjnej w ul. Wały gen. Sikorskiego, nie będą kursowały tramwaje linii nocnych 1N i 3N. Zamiast nich będą kursować zastępcze autobusy.
 • Choć nowoczesne powierzchnie biurowe są w większości ulokowane w największych polskich aglomeracjach, to firmy coraz częściej szukają biur w mniejszych miastach regionalnych, w tym także na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield przygotowała raport dotyczący dwunastu alternatywnych...
 • Pierogarnia Pod Blaszanym Kotem mieści się na Rynku Staromiejskim. Prowadzący ją Piotr Jerzy Kossakowski opowiada o sytuacji branży gastronomicznej w dobie koronawirusa.
 • Przy Zespole Szkół nr 26 przy ul. Fałata 89/90 powstała ścieżka sensoryczna, która wzbogaca teren wokół nowo wybudowanego basenu rehabilitacyjnego.