www.torun.pl

Zmiany w budżecie

Miasto
Data publikacji: 10 października 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Podczas 11. Sesji Rady Miasta Torunia przyjęte zostały zmiany w budżecie miasta na rok 2019 oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2019-2047.

Proponowana zmiana w budżecie miasta dotyczy blisko 11,8 mln zł  przeznaczonych na oświatę oraz 5 mln zł na wydatki bieżące.

W przypadku oświaty w 2019 roku potrzebna jest dodatkowa kwota w wysokości 16,8 mln zł, z czego blisko 5 mln zł pochodzi z subwencji państwa. Pozostałe 11,7 mln zł to środki z budżetu miasta. Zmiana ta wynika głównie z obowiązującej od 1 września 2019 r. podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli w wysokości 9,6%, a także z wprowadzonych uchwałą  Rady Miasta Torunia z lipca 2019 roku podwyżek dodatków motywacyjnych i funkcyjnych dla nauczycieli szkolnych i przedszkolnych. Należy zaznaczyć, że subwencja przeznaczona jest wyłącznie na podwyżkę wynagrodzeń.

- W łącznej kwocie 16,8 mln zł przeznaczonej na oświatę, same wynagrodzenia rosną o kwotę 11,8 mln zł, z czego 6 135 000 zł to podwyżka ustawowazaznaczyła Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta. Dodatkowo 1,975 mln zł kosztuje miasto podniesienie dodatków motywacyjnych i funkcyjnych, a 1,25 mln zł – odprawy dla nauczycieli.

Kolejne wydatki na oświatę, to Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (1,3 mln zł), wyższe środki na  bieżące utrzymanie szkół (600 tys. zł), dotacje dla placówek niepublicznych (3,2 mln zł).

Poza wydatkami na oświatę, określono jeszcze 5 mln zł potrzebnych na wydatki bieżące. Najwyższa kwota potrzebna jest na trwającą rozbudowę Szpitala Miejskiego o nowy budynek, gdzie na pierwszym piętrze został przewidziany dodatkowo Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Koszt 6 165 000 000 zł, który sfinansowany będzie  w okresie 2019-2020. Pozostała część tych środków przeznaczona zostanie na budowę windy w Szkole Podstawowej nr 10, wsparcie dla Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i dotacje dla czterech instytucji kultury z przeznaczeniem na wzrost wynagrodzeń oraz dotacje dla żłobków niepublicznych.

Wymienione środki pochodzić będą z oszczędności w zadaniach: odsetki od kredytów bankowych (6 mln zł), dokapitalizowanie spółek (8,7 mln zł) oraz kwoty z bieżących zadań.

Pojawiły się też nowe zadania w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2019-2047. Wśród nich znalazło się utworzenie Space EduHUB przy ul. Łokietka. Cała inwestycja ma kosztować blisko 16 mln zł, z czego pozyskano ze środków unijnych 12 mln zł.

Kolejnym zadaniem w WPF jest projekt utworzenia w Szpitalu Miejskim Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na bazie obecnej izby przyjęć. Koszt tego zadania wynosi 10 mln zł, z czego 8,5 mln zł jest możliwe do pozyskania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – w tym celu został złożony wniosek o dofinansowanie.  Dzięki utworzeniu tego oddziału szpital ma szanse uzyskać czterokrotnie wyższe finansowanie z NFZ.

Do WPF zostanie także wpisane utworzenie nowej instytucji kultury, jaką jest Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Na ten cel w ciągu 20 lat corocznie w budżecie przeznaczone będzie 4 mln zł.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.