www.torun.pl

Zmiany na ławce Chopina

Miasto
Data publikacji: 10 lipca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.

Po zamianach utwory uruchamiane są automatycznie w godz. 11:00-18:00 – o pełnej godzinie jeden utwór, naprzemiennie.

11:00 -  Polonez A-dur op. 40 nr 1,

12:00 -  Lento con gran espressione cis-moll op. Posth,

13:00 - Mazurek C-dur op. 24 nr 2,

14:00 -  Preludium e-moll op. 28 nr 4,

15:00 - Polonez A-dur op. 40 nr 1,

16:00 - Lento con gran espressione cis-moll op. Posth,

17:00 -  Mazurek C-dur op. 24 nr 2,

18:00-  Preludium e-moll op. 28 nr 4.

Takie rozwiązanie umożliwia odtworzenie dwukrotne danego utworu w ciągu dnia w odstępach czterogodzinnych, a w konsekwencji także zmniejszenie liczby odtwarzanych utworów dziennie.

Ławka Chopina

Ławka solarna, odtwarzająca utwory Fryderyka Chopina, upamiętniająca wizytę kompozytora w Toruniu w 1825 r., została postawiona 19 marca  2020 r. na ul. Mostowej 14, przed Pałacem Fengerów, w którym kompozytor przebywał.

Z inicjatywą postawienia ławki upamiętniającej wizytę Fryderyka Chopina w Toruniu wystąpił radny Adrian Mól,  a następnie zadanie zostało wpisane do budżetu miasta na 2020 r. (zaplanowana kwota na zadanie 50 000 zł).

W wyniku przeprowadzonego postępowania na wyłonienie wykonawcy zadanie powierzono firmie Smartta (łączna wartość umowy 17 835 zł brutto). Koncepcja ławki została wzbogacona o funkcję ekologicznego zasilania solarnego oraz ładowania urządzeń typu smartfon, a projekt ławki został wypracowany w konsultacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Ławka posiada również funkcję regulowania głośności.

Toruński charakter ławki podkreśla fakt, iż odtwarzane na niej są utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu Pawła Wakarecego, torunianina i finalisty XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2010 r.

Na tabliczce informacyjnej na ławce został umieszczony również fragment listu Fryderyka Chopina, w którym opisuje on swoją wizytę w Toruniu i zachwala toruńskie pierniki.

W nawiązaniu do słynnego cytatu tabliczka tytułowa: Ławka Fryderyka Chopina (napis również pismem Braille’a) została wycięta w kształcie znanego toruńskiego piernika, katarzynki.

Dodatkowo, w celu uatrakcyjnienia i zagospodarowania otoczenia ławki, w porozumieniu z właścicielem budynku przy ul. Mostowej 14 w nieczynnych obecnie witrynach na parterze zostały umieszczone historyczne zdjęcie kompozytora z 1849 r. oraz zapis nutowy Poloneza A-dur, a naprzeciwko ławki został postawiony sezonowy parklet.

fot. Małgorzata Ptaszek

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.