Zmiana warty w CSWOT | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zmiana warty w CSWOT

Miasto
Data publikacji: 20 września 2023
Autor: Paula Gałązka
Zmiana warty w CSWOT

W toruńskim Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. Kpt. Eugeniusza Konopackiego odbył się uroczysty apel z okazji przekazania obowiązków komendanta. Płk. Edwarda Chyłę zastąpił płk Przemysław Żukowski. W uroczystości wzięli udział Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Płk Edward Chyła był komendantem Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej od 2021 roku. Oficer od wielu lat związany z Toruniem. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Józefa Bema, studiów magisterskich w Akademii Techniczno-Rolniczej oraz studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej. W 2000 r. - został promowany na pierwszy stopień oficerski i rozpoczął służbę na stanowisku dowódcy plutonu. Dwa lata później objął stanowisko oficera operacyjnego w 6 Toruńskim Dywizjonie Artylerii Samobieżnej. W 2008 r. został wyznaczony na stanowisko wykładowcy Centrum Szkolenia Artylerii Uzbrojenia w Toruniu. Z kolei w 2016 r. objął stanowisko Komendanta Ośrodka Szkolenia Połączonego Wsparcia Ogniowego w CSAiU w Toruniu.

Brał udział w zagranicznych misjach wojskowych: w Syrii (2007), Czadzie (2009) oraz w Afganistanie (2011). 23 sierpnia 2021 - objął stanowisko Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Z Torunia odchodzi do Wrocławia na stanowisko dowódcy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Nowym komendantem został płk Przemysław Żukowski, oficer Wojska Polskiego z tytułem naukowym doktora inżyniera. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. gen. Tadeusza Kościuszki (2004), Podyplomowych Studiów Problematyki Zorganizowanej Przestępczości i Terroryzmu na Uniwersytecie Warszawskim (2008), Akademii Obrony Narodowej (2010).  W 2017 r. obronił doktorat na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. W latach 2004-2011 pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w Polsko-Litewskim batalionie sił pokojowych NATO oraz 15 Brygadzie Zmechanizowanej w Orzyszu.  Z kolei w latach 2011-2012 pełnił obowiązki w Afganistanie w ramach ISAF.

Po zakończeniu misji w Afganistanie rozpoczął służbę w JW AGAT, którą kontynuował do 2017, zajmując kolejne stanowiska służbowe, w tym dowódcy Zespołu Wsparcia. Ukończył m.in. kursy planowania działań zadaniowych grup specjalnych, przeciwpartyzancki oraz targetingu.

Odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Afganistanu, medalami NATO.

Od 2017 roku pełnił służbę w Akademii Wojsk Lądowych w Warszawie na stanowisku adiunkta, pełniąc także funkcję prodziekana ds. dydaktycznych Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie.

Autor wielu publikacji o tematyce działań dywersyjnych, specjalnych oraz społeczno-terytorialnych aspektach bezpieczeństwa.

Czym zajmuje się Centrum Szkolenia WOT?

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.  Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym mają zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. Podczas wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą.

Podczas pokoju głównym zadaniem WOT jest przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. WOT to najnowszy rodzaj Sił Zbrojnych – współdziała, wspiera i uzupełnia działania innych służb ratowniczych.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu działa od 2018 roku. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

W Centrum organizowane są szkolenia doskonalące dla dowódców batalionów, dowódców kompanii, szkolenia bojowe (taktyczne) i specjalistyczne.

W Toruniu żołnierze WOT najbardziej dali się poznać po wybuchu pandemii: poza prowadzeniem kursów bojowych skoncentrowali się na pomocy w szpitalach, DPS-ach, punktach szczepień, organizacji szkoleń, dzięki którym żołnierze mogli skutecznie wspierać system ochrony zdrowia. Pandemia zdecydowała, że w Centrum wprowadzono dodatkowe kursy specjalistyczne, przede wszystkim kursy medyczne dedykowane opiece nad pacjentem leżącym.

fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.