Zmiana Komendanta CSWOT | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zmiana Komendanta CSWOT

Miasto
Data publikacji: 29 lipca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Prezydent Michał Zaleski wręcza list gratulacyjny odchodzącemu komendantowi Centrum szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej płk. Krzysztofowi Leszczyńskiemu

W dniu 29 lipca 2021 roku prezydent Michał Zaleski pożegnał odchodzącego ze stanowiska Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu płk Krzysztofa Leszczyńskiego.

Uroczyste przekazanie obowiązków na stanowisku Komendanta Centrum Szkolenia WOT odbyło się w dniu 30 lipca 2021 r. na placu apelowym Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się złożeniem meldunku Zastępcy Dowódcy WOT płk Maciejowi Kliszowi, przez prowadzącego ceremonię ppłk. Tomasza Chełminiaka.

Wśród obecnych gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, dowódców jednostek, przedstawicieli służb mundurowych oraz organizacji współpracujących i wspierających żołnierzy Centrum.

Dotychczasowy Komendant CSWOT płk Krzysztof Leszczyński objął stanowisko w dniu 28 kwietnia 2020 r. W tym czasie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zrealizowało łącznie 98 edycji kursów, w ramach których przeszkolono 1759 żołnierzy, którzy dziś występując w roli instruktorów w swoich Brygadach i przekazują wiedzę swoim podwładnym. Dodatkowo Centrum zaangażowało się bezpośrednio w pomoc w zwalczaniu COVID-19. Żołnierze CSWOT wspierali personel medyczny seniorów i kombatantów, realizowali wymazy, a kadra dydaktyczna CSWOT przeprowadziła 17 edycji autorskiego kursu specjalistycznego wsparcia personelu w opiece nad pacjentem leżącym.

- Czas, w którym obejmowałem dowodzenie Centrum nie należał do łatwych. Pandemia COVID-19, która rozkwitała w najlepsze, pokrzyżowała wiele naszych planów i czasowo zawiesiła działalność Centrum. Moi żołnierze oraz pracownicy resortu obrony narodowej zaangażowali się wówczas w pomoc w walce z koronawirusem, a jako CSWOT przeanalizowaliśmy potrzeby sił zbrojnych i wprowadziliśmy, autorski kurs opieki nad pacjentem leżącympowiedział płk Krzysztof Leszczyński

Tylko w ostatnich kilku miesiącach, Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej nawiązało współpracę szkoleniową z wojskami amerykańskimi i brytyjskimi. Przeprowadziło kurs operatorów JAVELIN, zakończony 17 czerwca 2021 r. na poligonie w Toruniu, bojowym strzelaniem z przeciwpancernych pocisków kierowanych, a także wprowadziło autorski program szkolenia Leśników.

- Zajmując stanowisko Komendanta CSWOT w czasie swojej służby poznałem wielu wspaniałych ludzi, z głowami pełnymi pomysłów. Zainspirowali mnie oni i wspólnie opracowaliśmy wiele autorskich kursów i szkoleń dostosowanych do potrzeb obecnego pola walki. Wspólnie osiągnęliśmy wiele sukcesów, a Centrum Szkolenia WOT stało się rozpoznawalne nie tylko w Polsce ale także i za granicą – dodał płk Krzysztof Leszczyński.

Pan płk Krzysztof Leszczyński obejmie stanowisko Szefa Wydziału Współpracy Cywilno-Wojskowej w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej, na chwilę obecną obowiązki Komendanta CSWOT sprawować będzie Zastępca Komendanta ppłk Dariusz Kozłowski.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Informacja prasowa: Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej
im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...