Zmiana dowództwa w Niszczycielu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zmiana dowództwa w Niszczycielu

Miasto
Data publikacji: 20 maja 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu żołnierze stoją na poligonie toruńskim

20 maja 2022 r. na toruńskim poligonie odbyła się uroczystość przekazania dowództwa amerykańskiej artylerii. Od dzisiaj w bazie wojskowej Camp Destroyer oficjalnie stacjonować będzie 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej pod dowództwem podpułkownika George’a R. Riggina.

Uroczystość zmiany dowództwa zainaugurowano apelem oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie rozpoczęto tradycyjną ceremonię „Casing of the Colors”. Polega ona na symbolicznym złożeniu i rozłożeniu flag jednostek wojsk amerykańskich, które zaznacza przejęcie dowództwa w bazie.

Uroczystość przekazania dowództwa w Camp Destroyer 20 maja 2022 r.
Ceremonia „Casing of the Colors”

Kolejnym punktem wydarzenia były przemówienia dowódców dwóch jednostek: 1. Batalionu 5. Pułku Artylerii Polowej, kończącego stacjonowanie w Camp Destroyer, oraz 3. Batalionu 29. Pułku Artylerii Polowej, dopiero rozpoczynającego służbę w amerykańskiej bazie. Uroczystość zwieńczono wspólnym odśpiewaniem pieśni wojskowej „The army goes rolling along”. Miasto na wydarzeniu reprezentowali prezydent Torunia Michał Zaleski, który w podziękowaniu za ugoszczenie żołnierzy w Toruniu otrzmał certyfikat uznania, oraz pełniący obowiązki dyrektora Wydziału Ochrony Ludności UMT Andrzej Rabuszak.

Uroczystość przekazania dowództwa w Camp Destroyer 20 maja 2022 r.
Opuszczający bazę wojskową w Toruniu oddział z 1-5 FA jest najstarszą, nieprzerwanie służącą jednostką amerykańskich sił zbrojnych. Powstał w Nowym Jorku, a jego pierwszym dowódcą był jeden z ojców założycieli Ameryki – Alexander Hamilton, na cześć którego batalion przyjął przydomek „Hamilton’s Own”. Na toruńskim poligonie jednostce dowodził ppłk Sammuel J. Nirenberg. Podczas służby w Toruniu żołnierze Hamilton’s Own nie tylko solidnie ćwiczyli, ale również włączali się w życie regionu, m.in. uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych, odwiedzali pacjentów oddziałów dziecięcych szpitali organizując im interesujące zajęcia, gościli na poligonie młodzież, czy spotykali się ze strażakami.


Rozpoczynający swoją służbę w Camp Destroyer 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej przybył do Europy ze swojej stacji macierzystej Fort Carson w Kolorado w kwietniu 2022 r. Jest to kolejna amerykańska jednostka w naszym mieście, która stacjonuje w Polsce w ramach natowskiej operacji Atlantic Resolve. Celem Postanowienia Atlantyckiego jest wzmocnienie obecności sił NATO we wschodnich krajach sojuszu. Decyzje o rozlokowaniu wojsk USA oraz innych krajów zachodnich w Europie zapadły na szczytach NATO i od 2017 roku żołnierze rotacyjnie (co dziewięć miesięcy) stacjonują na terytorium Polski.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu rondo biskupa Chrapka z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od 30 czerwca 2022 r. ruszają prace przy modernizacji kolejnego toruńskiego torowiska tramwajowego – w ciągu ul. Warneńczyka od pl. Chrapka do ul. Kościuszki. Na razie prace nie będą powodowały większych utrudnień w ruchu.
 • Na zdjęciu plac NOT z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Układają podbudowę pod torowisko, przebudowują sieci podziemne, montują szyny – prace na budowie nowej linii tramwajowej toczą się równolegle na wielu odcinkach i są na różnym etapie zaawansowania.
 • Na zdjęciu siatkarze plażowi grają w siatkówkę
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 26 czerwca 2022 r. zakończyły się ostatnie zmagania podczas tegorocznej edycji Plaży Gotyku!
 • Na zdjęciu ulica Watzenrodego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Prace na budowie nowej linii tramwajowej idą pełną parą. Wzdłuż ul. Watzenrodego – na wysokości ul. Grasera - rozpoczyna się układanie górnej płyty torowej. Z powodu upałów w nocy z 27 na 28 czerwca (poniedziałek – wtorek) część prac będzie prowadzona w godzinach nocnych - od 19.00 do 6.00.
 • Na zdjęciu dzieci uczą się szermierki
  Miasto, Sport
  Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych - tak wyglądał Dzień Sportu na boisku przy Skarpie 2. Była to znakomita okazja, aby potrenować z najlepszymi sportowcami z Torunia.
 • Na zdjęciu osoby stoją na rolkach
  Miasto, Sport
  Ulicami Torunia przejechał rolkowy peleton. W piątek 24 czerwca 2022 r. odbył się pierwszy z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2022. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników.
 • Ruszył wakacyjny cykl imprez All Day Beach Party na basenach letnich w Toruniu. Pierwsza impreza w ramach programu „Lato w Toruniu bez nudy” odbyła się w piątek 24 czerwca 2022 na Bydgoskim Przedmieściu. Kolejne zaplanowano na lipiec i sierpień.
 • Od środy 29 czerwca 2022 r. zmieni się czasowa organizacja ruchu w rejonie ronda Czadcy.
 • 26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.