Zmarzlik po raz czwarty! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zmarzlik po raz czwarty!

Miasto, Sport
Data publikacji: 30 września 2023
Autor: Filip Tomasik

Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie. 

Bartosz Zmarzlik czy Fredrik Lindgren? To było najważniejsze pytanie przed rozpoczęciem turnieju o GP Polski w Toruniu. Obu żużlowców dzieliło w klasyfikacji generalnej SGP sześć punktów.

- Czas na najważniejsze rozstrzygnięcia sezonu! Motoarena znów może być szczęśliwa dla polskich kibiców. Trzymamy kciuki za Bartosza Zmarzlika i spółkę oraz za wspaniały sportowy wieczór - powiedział otwierając imprezę prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zawodnik ze Skandynawii jako pierwszy zameldował się na torze, dość niespodziewanie tracąc punkty w drugim wyścigu, chwilę później Zmarzlik wprawił toruńską Motoarenę w euforię, bo wygrał trzeci bieg z ogromną przewagą nad rywalami.

Zmarzlik i Lindgren starli się na torze w dziesiątej odsłonie wieczoru. Polak świetnie ruszył spod taśmy i nie dał się zamknąć rywalowi, co wykorzystał Martin Vaculik. Słowak przedzielił dwóch kandydatów do tytułu i znów wychowanek gorzowskiej Stali zyskał psychologiczną przewagę nad konkurentem. Vaculik pretendował zresztą do miana osoby, która skradnie show na Motoarenie. Po czterech startach to właśnie on z 10 punktami na koncie przewodził klasyfikacji zawodów. Pokazywał tym samym, że jest zdeterminowany, by wywalczyć brązowy medal mistrzostw świata.

Bartosz Zmarzlik "trójką" w biegu dziewiętnastym zapewnił sobie wygraną w rundzie zasadniczej, ale nie była to łatwa przeprawa 28-latka, który na dystansie musiał uporać się z Leonem Madsenem i Kimem Nilssonem. Po chwili na wyczyn Polaka odpowiedział Lindgren, który wprawdzie na dystansie dał się wyprzedzić Huckenbeckowi, ale wyprzedził Holdera. W ten sposób Szwed również zameldował się w półfinale.

Do następnej fazy zawodów awansował też Patryk Dudek z 8 punktami, a odpadł startujący z "dziką kartą" Dominik Kubera. Zawodnik Platinum Motoru Lublin zdobył tylko 5 "oczek".

Zmarzlik postawił na skrajnie wewnętrzne pole w pierwszym półfinale. Polak wykorzystał jego potencjał, wygrał start i pewnie pomknął po zwycięstwo. Wywarł tym samym ogromną presję na Lindgrenie, który miał świadomość, że nie tylko musi awansować do wielkiego finału, ale też odnieść w nim zwycięstwo i liczyć na czwartą pozycję polskiego czempiona. Tylko taki rezultat przedłużał nadzieje Szweda na zdobycie tytułu mistrza świata.

Lindgren na wygraną Zmarzlika odpowiedział równie przekonującym zwycięstwem w drugim półfinale i przedłużył swoje szanse na złoto. W finale mieliśmy deja vu - Polak znów postawił na pierwsze pole startowe, a Szwed ustawił się na drugim. Ten ruch okazał się trafiony, bo Zmarzlik atomowo ruszył spod taśmy i po raz czwarty w karierze został mistrzem świata!

 

Brązowy medal mistrzostw świata trafił na konto Vaculika, który pomimo udanej rundy zasadniczej, odpadł z rywalizacji w półfinale. To samo spotkało jednak Holdera, dlatego Słowak mógł cieszyć się z największego sukcesu w karierze. 

Wyniki:

1. Bartosz Zmarzlik - 18 (3,1,3,2,3,3,3) + 1 miejsce w finale
2. Fredrik Lindgren - 15 (2,2,1,3,2,3,2) + 2 miejsce w finale
3. Leon Madsen - 12 (2,3,3,0,1,2,1) + 3 miejsce w finale
4. Patryk Dudek - 10 (3,0,2,1,2,2,0) + 4 miejsce w finale
5. Martin Vaculik - 11 (3,3,2,2,0,1)
6. Robert Lambert - 10 (3,d,0,3,3,1)
7. Jack Holder - 9 (1,3,3,1,1,0)
8. Max Fricke - 8 (1,2,2,3,0,0)
9. Jason Doyle - 8 (2,2,1,2,1)
10. Andrzej Lebiediew - 7 (2,1,1,0,3)
11. Daniel Bewley - 7 (1,0,1,3,2)
12. Kai Huckenbeck - 6 (w,3,0,0,3)
13. Dominik Kubera - 5 (0,1,3,1,0)
14. Mikkel Michelsen - 5 (0,1,2,2,0)
15. Luke Becker - 4 (0,2,0,1,1)
16. Kim Nilsson - 3 (1,0,0,0,2)
17. Mateusz Cierniak - 0 ()
18. Bartłomiej Kowalski - 0 ()

Bieg po biegu:
1. (60,08) Lambert, Lebiediew, Nilsson, Huckenbeck (w)
2. (59,92) Dudek, Lindgren, Fricke, Kubera
3. (59,43) Zmarzlik, Doyle, Bewley, Michelsen
4. (59,79) Vaculik, Madsen, Holder, Becker
5. (59,51) Madsen, Lindgren, Lebiediew, Bewley
6. (59,70) Holder, Doyle, Kubera, Lambert (d)
7. (59,78) Vaculik, Fricke, Michelsen, Nilsson
8. (60,00) Huckenbeck, Becker, Zmarzlik, Dudek
9. (60,15) Kubera, Michelsen, Lebiediew, Becker
10. (59,40) Zmarzlik, Vaculik, Lindgren, Lambert
11. (60,00) Holder, Dudek, Bewley, Nilsson
12. (60,00) Madsen, Fricke, Doyle, Huckenbeck
13. Fricke, Zmarzlik, Holder, Lebiediew
14. (60,00) Lambert, Michelsen, Dudek, Madsen
15. Lindgren, Doyle, Becker, Nilsson
16. (59,80) Bewley, Vaculik, Kubera, Huckenbeck
17. (60,01) Lebiediew, Dudek, Doyle, Vaculik
18. Lambert, Bewley, Becker, Fricke
19. Zmarzlik, Nilsson, Madsen, Kubera
20. (59,96) Huckenbeck, Lindgren, Holder, Michelsen
Półfinał nr 1. Zmarzlik, Dudek, Lambert, Holder
Półfinał nr 2. Lindgren, Madsen, Vaculik, Fricke
Finał. Zmarzlik, Lindgren, Madsen, Dudek

Tekst: Łukasz Kuczera/Sportowe Fakty

Foto: Sławomir Kowalski, zdjęcie Bartosza Zmarzlika z prezydentem Michałem Zaleskim Sławomir Pawenta

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.