Zmarł zasłużony toruński radny | www.torun.pl

Zmarł zasłużony toruński radny

Miasto
Data publikacji: 07 stycznia 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Aleksander Rojewski w kwietniu 2019 roku, fot. Małgorzata Litwin

Zmarł Aleksander Rojewski, radny Rady Miasta Torunia czterech kadencji. Niedawno skończył 82 lata.

Aleksander Rojewski urodził się 4 grudnia 1938 r. w Konecku. Był z wykształcenia inżynierem elektronikiem i w tej branży pracował przez całe życie. W 1998 r. dostał się do Rady Miasta Torunia, zdobywając mandat z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Objął funkcję przewodniczącego Komisji Inicjatyw Gospodarczych Małych i Średnich Przedsiębiorstw, działał też w Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska. Funkcję radnego pełnił przez kolejne cztery kadencje (III-VI) aż do ostatniej - w latach 2010-2014 - kiedy wszedł do rady jako kandydat Czasu Gospodarzy, wybrany z okręgu nr 4 (Rubinkowo, Mokre, Jakubskie Przedmieście, Grębocin-Bielawy). Zasiadał wówczas w Komisjach Rewizyjnej, Budżetu oraz Oświaty i Sportu.

Po zakończeniu kariery zawodowej i pracy w radzie, udzielał się nadal społecznie. Działał m.in. w Radzie Seniorów Miasta Torunia oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Laureat medalu za zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis" (2010).

Szczegóły dotyczące pogrzebu śp. Aleksandra Rojewskiego nie są jeszcze znane. W związku ze śmiercią radnego i zasłużonego torunianina kondolencje składają prezydent Torunia i przewodniczący Rady Miasta Torunia wraz z radnymi.

Z  czcią i honorami żegnamy

śp. Aleksandra Rojewskiego
(1938-2021)

wieloletniego i zasłużonego Radnego Miasta Torunia czterech kadencji (1998-2014),
członka Rady Seniorów oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Toruniu,
odznaczonego medalem za zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego.


Był wspaniałym i dobrym człowiekiem, który kochał Toruń.
Ofiarną służbę samorządową łączył z wyjątkową wrażliwością na potrzeby wszystkich torunian.
Nasze miasto utraciło szlachetnego obywatela.
Niech spoczywa w pokoju wiecznym!
Pogrążonej w żałobie Rodzinie przekazujemy słowa serdecznego współczucia, pociechy
i jedności w cierpieniu.

Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski z radnymi

Prezydent Torunia i radni w Czadcy w 2006 roku

Aleksander Rojewski w delegacji Torunia na obchodach Dni Czadcy w sierpniu 2006 r.

Kwiecien 2019 - wreczenie aktow powolania do Rady Seniorow_fot_Malgorzata Litwin

29 kwietnia 2019 r. podczas wręczenia aktów powołania do Rady Seniorów Miasta Torunia, fot. Małgorzata Litwin

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.