www.torun.pl

Złóż wniosek o dotację

Miasto
Data publikacji: 06 września 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Od 1 sierpnia 2019 roku można składać wnioski o udzielenie dotacji na wymianę węglowych źródeł ciepła na źródła niskoemisyjne. Zostaną one rozliczone w roku 2020.

Dotacje udzielane są na podstawie uchwały Rady Miasta Torunia nr 814/18 z dnia 22 lutego 2018 r. Aby uzyskać dotację w roku 2020, należy złożyć wniosek do dnia 31 lipca 2020 r. Wnioski złożone po tym terminie zostaną rozliczone w roku 2021.

Jakiej wysokości dofinansowanie można uzyskać?  
-  60% kosztów, w przypadku likwidacji ogrzewania węglowego i podłączenia obiektów do centralnej sieci ciepłowniczej (70% na obszarze Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia),
- 60% kosztów, lecz nie więcej niż 7200 zł w przypadku zastosowania do celów grzewczych pieców gazowych (70%, maksymalnie 8 400 zł przy jednoczesnej likwidacji ogrzewania na paliwo stałe we wszystkich lokalach w budynku wielorodzinnym),
- 50% kosztów lecz nie więcej niż 8000 zł w przypadku zastosowania do celów grzewczych pompy ciepła,
- 50% kosztów, lecz nie więcej niż 6000 zł w przypadku zastosowania do celów grzewczych energii elektrycznej.
Ważne: Wniosek o udzielenie dotacji musi być złożony przed likwidację systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym.

Wnioski należy składać do Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 56 611 86 35 bądź pod adresem e-mail: m.bulczynski@um.torun.pl.

W zakończonym w dniu 31 lipca 2019 roku naborze wpłynęło 370 wniosków o dotacje do zmiany systemów ogrzewania na niskoemisyjne, bardziej przyjazne dla środowiska. Te osoby, które zakończą inwestycję do końca października 2019 r., otrzymają zwrot nakładów jeszcze w tym samym roku. Pula pieniędzy przeznaczonych przez miasto na ten cel to 2,5 mln zł.

Należy podkreślić, że Gmina Miasta Toruń od 1997 roku prowadzi dotowanie działań związanych z redukcją ilości zanieczyszczeń energetycznych emitowanych do powietrza, a pochodzących ze spalania węgla. Była tym samym jedną z pierwszych gmin w Polsce, które wprowadziły taką formę wsparcia. Od 1997 roku do końca 2018 w Toruniu zlikwidowano 1184 lokalnych kotłowni węglowych (w mieszkaniach, domkach jednorodzinnych, jednostkach prowadzących działalność gospodarczą) oraz 6118 pieców kaflowych opalanych węglem kamiennym w mieszkaniach.

Przypomnijmy, że 1 września 2019 r. weszła w życie uchwała antysmogowa dla naszego województwa. To nowe prawo miejscowe, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy. Zgodnie z tą regulacją, nie wolno już palić węglem brunatnym, mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym najgorszej jakości i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem). Sprzedawcy zaś są zobowiązani do wydawania świadectw jakości paliwa.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Miasto
  26 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki zainaugurowano obchody 115-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego i 100-lecia powstania struktur ZNP w Toruniu.
 • Drogi, Inwestycje
  W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Kultura, Miasto
  Przeszło 200 osób z niepełnosprawnością bawiło się 25 stycznia 2020 r. w Dworze Artusa na IV Balu Fundacji Światło.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • 24 stycznia 2020 r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się wykład „Prezydenci Stulecia Torunia”. O włodarzach naszego miasta z ostatnich stu lat opowiadał toruński historyk prof. Krzysztof Mikulski.
 • Toruńska artystka Iwona Chmielewska po raz kolejny z prestiżową nominacją do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • Wykład o Chinach, taniec ognia i ciasteczka z wróżbą - tak w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 25 stycznia 2020 r. powitaliśmy Chiński Nowy Rok - Rok Szczura.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na konferencji prasowej 21 stycznia 2020 r. przedstawiono ofertę miejską przygotowaną na okres ferii zimowych. Na dzieci, które zostaną na ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji kulturalnych, edukacyjnych oraz sportowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.