www.torun.pl

Złóż wniosek o dotację

Miasto
Data publikacji: 06 września 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Od 1 sierpnia 2019 roku można składać wnioski o udzielenie dotacji na wymianę węglowych źródeł ciepła na źródła niskoemisyjne. Zostaną one rozliczone w roku 2020.

Dotacje udzielane są na podstawie uchwały Rady Miasta Torunia nr 814/18 z dnia 22 lutego 2018 r. Aby uzyskać dotację w roku 2020, należy złożyć wniosek do dnia 31 lipca 2020 r. Wnioski złożone po tym terminie zostaną rozliczone w roku 2021.

Jakiej wysokości dofinansowanie można uzyskać?  
-  60% kosztów, w przypadku likwidacji ogrzewania węglowego i podłączenia obiektów do centralnej sieci ciepłowniczej (70% na obszarze Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia),
- 60% kosztów, lecz nie więcej niż 7200 zł w przypadku zastosowania do celów grzewczych pieców gazowych (70%, maksymalnie 8 400 zł przy jednoczesnej likwidacji ogrzewania na paliwo stałe we wszystkich lokalach w budynku wielorodzinnym),
- 50% kosztów lecz nie więcej niż 8000 zł w przypadku zastosowania do celów grzewczych pompy ciepła,
- 50% kosztów, lecz nie więcej niż 6000 zł w przypadku zastosowania do celów grzewczych energii elektrycznej.
Ważne: Wniosek o udzielenie dotacji musi być złożony przed likwidację systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym.

Wnioski należy składać do Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 56 611 86 35 bądź pod adresem e-mail: m.bulczynski@um.torun.pl.

W zakończonym w dniu 31 lipca 2019 roku naborze wpłynęło 370 wniosków o dotacje do zmiany systemów ogrzewania na niskoemisyjne, bardziej przyjazne dla środowiska. Te osoby, które zakończą inwestycję do końca października 2019 r., otrzymają zwrot nakładów jeszcze w tym samym roku. Pula pieniędzy przeznaczonych przez miasto na ten cel to 2,5 mln zł.

Należy podkreślić, że Gmina Miasta Toruń od 1997 roku prowadzi dotowanie działań związanych z redukcją ilości zanieczyszczeń energetycznych emitowanych do powietrza, a pochodzących ze spalania węgla. Była tym samym jedną z pierwszych gmin w Polsce, które wprowadziły taką formę wsparcia. Od 1997 roku do końca 2018 w Toruniu zlikwidowano 1184 lokalnych kotłowni węglowych (w mieszkaniach, domkach jednorodzinnych, jednostkach prowadzących działalność gospodarczą) oraz 6118 pieców kaflowych opalanych węglem kamiennym w mieszkaniach.

Przypomnijmy, że 1 września 2019 r. weszła w życie uchwała antysmogowa dla naszego województwa. To nowe prawo miejscowe, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy. Zgodnie z tą regulacją, nie wolno już palić węglem brunatnym, mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym najgorszej jakości i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem). Sprzedawcy zaś są zobowiązani do wydawania świadectw jakości paliwa.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Z tej okazji w sobotę 21 września 2019 r. wzajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26 odbędą się drzwi otwarte.
 • Miasto
  W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.
 • Gmina Miasta Toruń sfinansuje szczepienia przeciw grypie mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65. rok życia. Program wystartuje za kilka tygodni.
 • Kultura, Miasto
  Ekipa filmowa na Przedzamczu. W najbliższą sobotę (21 września 2019) od godziny 19.00 będą nagrywane kolejne sceny do filmu pt: „Nędzarz i madame”.
 • W ramach akcji „Sprzątanie świata” prezydent Michał Zaleski wraz z uczniami Szkół Salezjańskich porządkował otoczenie szkoły.
 • 22 września 2019 roku na terenie stacji pomp wodociągowych „Stare Bielany” odbędzie się Święto Chełmińskiego Przedmieścia. Osiedlowy festyn ma łączyć historię i tradycję okręgu z nowoczesnymi formami spędzania czasu wolnego.
 • Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.
 • 25 września 2019 roku na antenie TVN Turbo w programie "Wyburzacze" będzie można zobaczyć, jak wyglądały prace związane z budową Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na początku grudnia br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w nim wystawę dla nastolatków "Ścieżki dorastania".
 • 42 nauczycieli odebrało akty nadania awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. 19 września 2019 r. o godz. 16.00 w sali kominkowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • W poniedziałek 16 września 2019 r. rusza sprzedaż biletów na miejsca stojące na wyjątkowe wydarzenie - 2019 Revline Toruń FIM Speedway Grand Prix of Poland.
 • 22 września 2019 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainauguruje cykl koncertów „Czas dla Nas” w sezonie artystycznym 2019/2020. Zajęć i koncertów edukacyjnych przez kilka najbliższych miesięcy na pewno nie zabraknie.
 • 14 organizacji z Torunia i okolic włączyło się w organizację II Toruńskiego Edukacyjnego Pikniku Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie odbędzie się 22 września 2019 roku w Centrum Targowym Park.