www.torun.pl

Złóż wniosek o dotację

Miasto
Data publikacji: 06 września 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Od 1 sierpnia 2019 roku można składać wnioski o udzielenie dotacji na wymianę węglowych źródeł ciepła na źródła niskoemisyjne. Zostaną one rozliczone w roku 2020.

Dotacje udzielane są na podstawie uchwały Rady Miasta Torunia nr 814/18 z dnia 22 lutego 2018 r. Aby uzyskać dotację w roku 2020, należy złożyć wniosek do dnia 31 lipca 2020 r. Wnioski złożone po tym terminie zostaną rozliczone w roku 2021.

Jakiej wysokości dofinansowanie można uzyskać?  
-  60% kosztów, w przypadku likwidacji ogrzewania węglowego i podłączenia obiektów do centralnej sieci ciepłowniczej (70% na obszarze Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia),
- 60% kosztów, lecz nie więcej niż 7200 zł w przypadku zastosowania do celów grzewczych pieców gazowych (70%, maksymalnie 8 400 zł przy jednoczesnej likwidacji ogrzewania na paliwo stałe we wszystkich lokalach w budynku wielorodzinnym),
- 50% kosztów lecz nie więcej niż 8000 zł w przypadku zastosowania do celów grzewczych pompy ciepła,
- 50% kosztów, lecz nie więcej niż 6000 zł w przypadku zastosowania do celów grzewczych energii elektrycznej.
Ważne: Wniosek o udzielenie dotacji musi być złożony przed likwidację systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym.

Wnioski należy składać do Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 56 611 86 35 bądź pod adresem e-mail: m.bulczynski@um.torun.pl.

W zakończonym w dniu 31 lipca 2019 roku naborze wpłynęło 370 wniosków o dotacje do zmiany systemów ogrzewania na niskoemisyjne, bardziej przyjazne dla środowiska. Te osoby, które zakończą inwestycję do końca października 2019 r., otrzymają zwrot nakładów jeszcze w tym samym roku. Pula pieniędzy przeznaczonych przez miasto na ten cel to 2,5 mln zł.

Należy podkreślić, że Gmina Miasta Toruń od 1997 roku prowadzi dotowanie działań związanych z redukcją ilości zanieczyszczeń energetycznych emitowanych do powietrza, a pochodzących ze spalania węgla. Była tym samym jedną z pierwszych gmin w Polsce, które wprowadziły taką formę wsparcia. Od 1997 roku do końca 2018 w Toruniu zlikwidowano 1184 lokalnych kotłowni węglowych (w mieszkaniach, domkach jednorodzinnych, jednostkach prowadzących działalność gospodarczą) oraz 6118 pieców kaflowych opalanych węglem kamiennym w mieszkaniach.

Przypomnijmy, że 1 września 2019 r. weszła w życie uchwała antysmogowa dla naszego województwa. To nowe prawo miejscowe, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy. Zgodnie z tą regulacją, nie wolno już palić węglem brunatnym, mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym najgorszej jakości i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem). Sprzedawcy zaś są zobowiązani do wydawania świadectw jakości paliwa.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  11 listopada 2019 r. Toruń przybrał biało-czerwone barwy. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście obfitowały w wiele patriotycznych wydarzeń i przyciągnęły tłumy torunian.
 • Miasto
  W poniedziałek 11 listopada 2019 r. obchodzona będzie uroczyście 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na mieszkańców Torunia czekać będzie wiele atrakcji.
 • Kultura, Miasto
  EnergaCamerimage Festival rozpoczęty! Na gali otwarcia 9 listopada 2019 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki gościła plejada gwiazd światowego kina, na czele z Dannym DeVito i Peterem Greenawayem.
 • Kultura, Miasto
  Toruń odwiedziła 9 listopada 2019 r. grupa dwudziestu amerykańskich agentów turystycznych. Goście zwiedzili starówkę, Dom Kopernika i Muzeum Toruńskiego Piernika.
 • Kultura, Miasto
  "Fortepian Chopina” w Młodzieżowym Domu Kultury, „Niezapomniane polskie piosenki” w Domu Harcerza, „Toruńskie Biegi Wolności” na Bulwarze Filadelfijskim - niepodległościowy weekend czas zacząć! Będzie też coś dla miłośników sztuki filmowej – Festiwal EnergaCamerimage po 20 latach powraca do Torunia.
 • Miasto
  Prezydent Torunia zaprasza mieszkańców i gości miasta do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada oraz imprezach towarzyszących.
 • Od 10 listopada 2019 r. w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” w Toruniu można oglądać wystawę „Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya”.
 • Czwarta edycja Toruńskiego Tygodnia Tolerancji rozpocznie się 11 i potrwa do 17 listopada 2019 roku.
 • Niedziela 10 listopada 2019 r. upłynęła w Toruniu pod znakiem wydarzeń poprzedzających obchody Narodowego Święta Niepodległości.
 • Nasze miasto bohaterem jednego z odcinków podróżniczej serii "Miasta rytm", emitowanej w telewizji Canal+.
 • 7 listopada 2019 r. w Dworze Artusa odbyła się kolejna edycja Toruńskiego Forum Organizacji Pozarządowych. W dorocznym spotkaniu trzeciego sektora udział wziął prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W najbliższą niedzielę 10 listopada 2019 r. odbędzie się pierwszy w Toruniu przemarsz adoptowanych psiaków z ich opiekunami. Ma on na celu promocję świadomej i odpowiedzialnej adopcji zwierząt ze schroniska.
 • W okresie wydłużonego weekendu inaczej będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska. 11 listopada 2019 r. od godz. 5:00 do 23:00 będzie można za darmo jeździć miejskimi autobusami i tramwajami. Tego dnia kasy biletowe MZK będą nieczynne.
 • W sobotę 9 listopada 2019 r. został rozegrany trzeci bieg w ramach Toruńskich Biegów Wolności 2019/2020. W wydarzeniu wzieło udział blisko 400 osób z całej Polski. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Run To Run.