Zlot Pieczonego Ziemniaka | www.torun.pl

Zlot Pieczonego Ziemniaka | www.torun.pl

Miasto
Data publikacji: 22 września 2020
Autor: Magdalena Kujawa
zdjęcie z jednej z wycieczek ze strony pttk.torun.pl

Dłuższą lub krótszą trasą można się udać w sobotę, 26 września 2020 r. wraz z Oddziałem Miejskim PTTK na XLIX Zlot Pieczonego Ziemniaka. Z osiedla Na Skarpie uczestnicy przejdą do Złotorii.

Uczestnicy zlotu wyjątkowo w tym roku spotkają się na jednej trasie pieszej. Spotkanie odbędzie się o godz. 9.30 na przystanku MZK przy Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym na osiedlu Na Skarpie. Stamtąd jest przewidziane krótkie przejście o długości 4 km, pod opieką przodowników turystyki pieszej w rejon ruin królewskiego zamku w Złotorii. W scenerii ruin zamkowych organizatorzy rozpalą ognisko, jednak bez pieczenia w nim ziemniaków. Turyści mogą jednak liczyć na tradycyjną wojskową grochówkę (należy posiadać własne naczynia i łyżki) oraz dwa konkursy z nagrodami. W pierwszym z nich zostaną ocenione rzeźby wykonane w ziemniaku i dostarczone na metę zlotu. Drugi z konkursów, również tradycyjny, to przygotowanie atrakcyjnego projektu na kolejny znaczek turystyczny, który uczestnicy otrzymają na pamiątkę w przyszłorocznym Jubileuszowym 50. Zlocie Pieczonego Ziemniaka.

Celem imprezy jest upowszechnianie turystyki kwalifikowanej, aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców regionu, promowanie walorów krajoznawczych – przyrodniczych – turystycznych Torunia i Powiatu Toruńskiego oraz kontynuowanie tradycji ludowych. Komandorem imprezy będzie przodownik turystyki pieszej Marek Ruciński. Zapisy przyjmowane są w Biurze Oddziału, przy ul. Piekary 41. Organizatorami XLIX Zlotu Pieczonego Ziemniaka są oprócz PTTK Urząd Miasta Torunia oraz Starostwo Powiatowe w Toruniu i Urząd Gminy Lubicz.

Na Zlot Pieczonego Ziemniaka można się także udać dłuższą trasą w ramach wycieczki z cyklu Wędrówki rodzinne z PTTK. Turyści spotkają się o godz. 8.30 na pętli tramwajowej MZK przy ul. Olimpijskiej. Trasa będzie wiodła lasami administrowanymi przez Leśnictwo Bielawy, m.in. przez osadę Lampusz, Małgorzatowo, wzdłuż Drwęcy, Kaszczorek, z zakończeniem przy ruinach zamku królewskiego w Złotorii. Długość przejścia pieszego wyniesie ok. 10 km. W dalszej części uczestnicy wezmą udział w Zlocie Pieczonego Ziemniaka. Należy zabrać ze sobą naczynia i łyżki. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech.

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.