www.torun.pl

Żłobki i przedszkola - jeszcze nie teraz

Miasto
Data publikacji: 04 maja 2020
Autor: Paweł Piotrowicz

Miejskie żłobki i przedszkola nie będą otwarte od 6 maja. Trwają przygotowania do uruchomienia tych placówek, ale na pewno nie zaczną działać w tym tygodniu.

Gmina Miasta Toruń prowadzi 3 żłobki sprawujące opiekę nad 282 dziećmi (czwarty żłobek rozpocznie działalność od września). Przedszkolaki natomiast korzystają z 18 przedszkoli publicznych oraz z oddziałów przedszkolnych znajdujących się w 22 publicznych szkołach podstawowych - w sumie uczęszcza tam prawie 4 700 dzieci.

- Od minionej środy analizowaliśmy, czy toruńskie publiczne żłobki i przedszkola będą mogły od 6 maja przyjąć dzieci pod swoją opiekę. Kontaktowaliśmy się z rodzicami i ocenialiśmy stan tych obiektów, które musiałyby funkcjonować w oparciu o wiele ograniczeń związanych ze stanem epidemii. Te badania wykazały, że jest jeszcze za wcześnie na otwarcie wspomnianych placówek. Potrzebujemy czasu, aby przygotować je do ponownego uruchomienia. Jeśli uda się nam to zrobić w najbliższych dniach, to najwcześniej otworzymy je na początku przyszłego tygodniainformuje prezydent Torunia Michał Zaleski.   

Obecnie dyrektorzy miejskich żłobków i przedszkoli przygotowują swoje placówki do uruchomienia. Żeby to zrobić należy spełnić szereg wymagań postawionych przez służby sanitarne, m.in.:

 • jedna grupa dzieci musi przebywać w wyznaczonej i stałej sali, a opiekę muszą sprawować ci sami opiekunowie;
 • w jednej grupie może być nie więcej niż dwanaścioro dzieci (12), z możliwością zwiększenia do czternaściorga (14);
 • w sali dydaktycznej na każde dziecko i opiekuna musi przypadać co najmniej 4 m kwadratowe powierzchni;
 • z sali, w której przebywają dzieci, trzeba usunąć wszystkie przedmioty i wyposażenie, których nie można skutecznie dezynfekować - np. pluszowe zabawki czy dywany, a wszystkie inne przybory, np. skakanki, piłki czy obręcze dokładnie czyścić i dezynfekować;
 • poszczególne grupy dzieci nie mogą się ze sobą stykać w czasie pobytu w przedszkolu, co oznacza m.in. różne godziny przyjmowania do placówki czy różne godziny posiłków;
 • personel kuchenny nie może kontaktować się z opiekunami oraz z dziećmi;
 • rodziców obowiązuje dystans społeczny - min. dwóch metrów od innych dzieci i ich rodziców, a w przestrzeni wspólnej, gdzie dzieci są przyprowadzane do placówek należy zapewnić min. 15 m kwadratowych powierzchni dla jednego rodzica z dzieckiem;
 • placówki powinny posiadać przynajmniej jeden termometr do mierzenia temperatury ciała na grupę, a także powinny uzyskać zgodę rodziców na Pomiar temperatury u dzieci;
 • należy ograniczyć wejścia do placówki osób trzecich - w tym rodziców - do minimum, przy czym konieczne jest zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja rąk osób dorosłych przed wejściem, rękawiczki jednorazowe, tylko osoby zdrowe);
 • wyjścia na teren ogródka przy przedszkolu muszą odbywać się w systemie zmianowym, każda grupa osobno, a wyjścia poza Przedszkole są niedozwolone;
 • codziennie należy dezynfekować wszystkie powierzchnie dotykane: poręcze, klamki, podłogi, blaty, klawiatury, wyłączniki, zabawki, itp. stosując środki bezpieczne dla dzieci i dokładnie, wiele razy na dobę wietrzyć pomieszczenia;
 • nie wolno korzystać z poidełek;
 • należy zapewnić bezpieczną pracę dla pracowników obsługi, w tym osób przygotowujących posiłki z zapewnieniem dystansu społecznego między stanowiskami
 • należy zagwarantować odpowiednie ilości środków dezynfekcyjnych oraz środków ochrony osobistej oraz przygotować procedurę postępowania na wypadek wystąpienia u pracowników jakichkolwiek objawów chorobowych.

To tylko część zaleceń sanitarnych, technicznych i organizacyjnych, które należy wdrożyć przed uruchomieniem żłobków i przedszkoli. W placówkach dużych, a takimi są placówki miejskie wprowadzenie w życie tego zestawu w sposób skuteczny i odpowiedzialny wymaga czasu i wielokrotnego sprawdzenia, upewnienia się, że wszystko wykonano jak należy. >>> Zobacz pełen zakres wytycznych GIS.

Stąd decyzja, że placówki miejskie nie zaczną jeszcze działać w tym tygodniu. Daliśmy miejskim przedszkolom i żłobkom więcej czasu - bo zależy nam na zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa dzieci i pracowników.

Informacja o dacie otwarcia przedszkoli i żłobków zostanie podana w miejskim serwisie internetowym, a także przesłana bezpośrednio rodzicom dzieci korzystających z tych placówek.

Należy dodać, że oprócz placówek prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń w mieście funkcjonują także:

 • 34 żłobki niepubliczne, 2 kluby dziecięce i 2 opiekunów dziennych, z których korzysta łącznie 1 622 dzieci;
 • 39 niepublicznych przedszkoli i 11 niepublicznych punktów przedszkolnych oraz 6 szkół niepublicznych z oddziałami przedszkolnymi, z których korzysta łącznie 3 188 dzieci.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Żołnierze składają wieniec biało-czerwonych kwiatów pod obeliskiem
  Miasto
  W strugach deszczu Toruń obchodził Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. To święto ustanowione na pamiątkę powołania Służby Zwycięstwu Polski.
 • Most im. Józefa Piłsudskiego
  Drogi, Miasto
  Przed nami kolejny okres nocnych prac na moście im. Józefa Piłsudskiego - pierwsze rozpoczną się z niedzieli na poniedziałek 27/28 września 2020 r. Od godz. 20:00 wprowadzony zostanie ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu widać jadących po torze żużlowców
  Miasto, Sport
  Apator Toruń pokonał Unię Tarnów 64:26 i tym samym zapewnił sobie awans do PGE Ekstraligi.
 • Most im. gen. Elżbiety Zawackiej, w dole płynie rzeka Wisła, w oddali widać zabudowania Torunia
  Eko, Miasto
  Co roku w czwartą niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Rzek. W roku 2020 ten dzień przypada 27 września.
 • baner wydarzenia
  Inwestycje, Kultura
  Przeniesiony z wiosny z powodu pandemii 8. Festiwal Sztuki Faktu odbędzie się w Toruniu 29-30 września 2020 r. Impreza będzie miała hybrydową formę – część wydarzeń odbędzie się online, pozostałe będą zamkniętymi pokazami dla szkół.
 • Na zdjęciu: rozpoczęcie gali Made in Toruń
  Biznes, Miasto
  25 września 2020 roku w Centrum Handlowym Toruń Plaza prezydent Torunia wręczył certyfikaty „Made in Toruń” przedstawicielom 25 firm funkcjonujących na toruńskim rynku.
 • Podczas sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących funkcjonowania miasta.
 • Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu to jeden z projektów, który był poddany konsultacjom społecznym. Jednym z oczekiwań mieszkańców było zapewnienie po obu stronach obiektu ruchu pieszego i rowerowego - i tak będzie! W przyszłym tygodniu rusza montaż nowych wsporników, dzięki którym będzie to możliwe.
 • Z okazji obchodzonego 27 września Światowego Dnia Turystyki prezydent Torunia Michał Zaleski przesyła wszystkim pracownikom branży turystycznej życzenia.
 • Do 30 listopada 2020 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2021 lub...
 • Jak ma postępować lekarz rodzinny, gdy zgłosi się do niego pacjent z objawami charakterystycznymi dla COVID-19 i co dzieje się z chorym, który otrzyma pozytywny wynik testu, a nie jest samodzielny – m.in. na takie pytania odpowiadają algorytmy postępowania z pacjentem, które trafiły do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w całej Polsce.
 • Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.