Zjazd Braci Kurkowych dobiegł końca | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zjazd Braci Kurkowych dobiegł końca

Miasto
Data publikacji: 23 czerwca 2019

22-23 czerwca 2019 roku w Toruniu miał miejsce zjazd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej. Na finał zgodnie z wieloletnią tradycją wybrano nowego Króla Kurkowego oraz Pierwszą Damę. Zostali nimi Paweł Liberadzki i Zofia Orlik. Ponadto prezydentowi Michałowi Zaleskiemu przyznano Krzyż Komandorski, a także wręczono nagrody w zawodach strzeleckich.

Organizatorem zjazdu jest Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu, które ma niezwykle bogatą tradycję sięgającą 1352 roku. Mimo przeróżnych zawirowań historycznych, jak rządy krzyżackie, najazdy szwedzkie, zabory czy dwie wojny światowe, Bractwo odgrywało niezwykle ważną rolę w dziejach naszego miasta. Szczyt rozkwitu nastąpił jednak dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Oprócz aktywności społecznych i charytatywnych, w myśl idei „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” Bractwo prowadziło strzelnicę, ucząc m.in. posługiwania się bronią w razie konieczności użycia jej w niespokojnych czasach. Niestety po II wojnie światowej Bractwo zakończyło swoją działalność, aż 21 lipca 1999 roku nastąpiła reaktywacja.

- Do dzisiaj zawołanie „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” jest w sercach Bractw Kurkowychstwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski. - Ich działalność wywodzi się z idei dbania o pokój i bezpieczeństwo ojczyzny. Bardzo dziękuję za kultywowanie tradycji i za to, że Kurkowe Bractwo Strzeleckie w naszym mieście tę tradycję ciągle nam przypomina, wpaja nam przekonanie co do tego, że my — mieszkańcy Torunia jesteśmy pierwszymi, którzy powinni stawać w gotowości w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia dla swojego miasta, ale i także kraju. To ważne, abyśmy o tym nie zapominali niezależnie od powinności państwowych czy patriotycznych. Te powinności mieszczańskie są równie ważne i istotne.

Prezydent Michał Zaleski został uhoronowany Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Zjednoczenia. Jak przyznał włodarz Torunia, wyróżnienia nie odbiera indywidualnie, ale dla mieszkańców Torunia, którzy wspierają działalność Bractwa i jego przyjaciół z całej Polski.

- Jest mi niezmiernie miło wręczyć panu ten krzyż komandorski, wiedząc, że jest pan wielkim przyjacielem ruchu brackiego. Jednocześnie chciałbym skierować serdeczne podziękowania dla toruńskich Braci Kurkowych i mieszkańców Torunia za serdeczne przyjęcie, z jakim spotkaliśmy się tutaj podczas naszych obrad i zawodów strzeleckich powiedział prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Larski.

Na dzisiejszej uroczystości na Rynku Staromiejskim wręczono również tarcze dla najlepszych strzelców Kurkowych.

Tarcza Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego
1. Zbigniew Lemiech (Wejherowo)
2. Grzegorz Jaskóła (Sieraków)
3. Krzysztof Dyda (Starogard)

Tarcza Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego
1. Józef Jarosz (Toruń)
2. Robert Fałek (Solec Kujawski)
3. Adam Łabuda (Kościerzyna)

Tarcza Króla Braci Kurkowych Pawła Liberackiego
1. Andrzej Borowiak (Piechcin)
2. Krzysztof Dyda (Starogard)
3. Robert Fałek (Solec Kujawski)

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.