www.torun.pl

Zjawiska i prognozy demograficzne dla Torunia

Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2018
Autor: Maria Wesoła

Przyrost naturalny, saldo migracji i prognozy demograficzne dla Torunia to główne tematy „Śniadania ze statystyką”, które odbyło się 30 listopada 2018 roku.

Organizatorem spotkania był Urząd Statystyczny w Bydgoszczy. Przedstawione dane dotyczyły I połowy 2018 roku, porównania jej do I połowy 2013 roku, a także prognozy demograficznej do 2030 roku.

Według danych statystycznych liczba ludności w Toruniu w I połowie 2018 roku wyniosła 202 482 mieszkańców. W stosunku do I półrocza 2013 roku ubyły 1483 osoby. Pod względem liczby ludności Toruń zajmuje 2. miejsce w województwie i 16. miejsce na 52 polskie miasta. W I półroczu 2018 roku na 100 mężczyzn przypadło 115 kobiet. – Toruń zamieszkiwało więcej pań aniżeli panów, a liczebna przewaga kobiet w zasadzie występuje od 40. roku życia. W grupach ludności powyżej 40. roku życia mówimy o feminizacji, natomiast w I połowie 2018 roku w Toruniu urodziło się więcej chłopców niż dziewcząt – wyjaśniła dr Wiesława Gierańczyk, p.o. dyrektora Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

W badanym okresie w Toruniu zanotowano 1019 urodzeń żywych – o 130 więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Jeśli chodzi o zgony, w I półroczu 2018 roku zmarło 1039 osób – o 41 więcej niż w I półroczu 2013 roku. – Różnica między urodzeniami a zgonami definiuje przyrost naturalny. W I półroczu tego roku przyrost naturalny w Toruniu wyniósł -20, w tym samym okresie 2013 roku było to -109, a więc liczba zgonów była relatywnie większa. Miarą porównywania jest współczynnik przyrostu naturalnego, czyli różnica między urodzeniami a zgonami odniesiona do liczby mieszkańców danej jednostki terytorialnej. W Toruniu ten współczynnik wyniósł tylko -0,2 osoby na 1000 mieszkańców, podczas gdy w I pół. 2013 roku współczynnik ten wynosił -,1,1. – mówiła dr Gierańczyk.

Kolejną poruszoną podczas „Śniadania ze statystyką” kwestią były migracje. W półroczu 2018 roku blisko 1028 osób zmieniło adres zamieszkania, przeprowadzając się do innej gminy. Według danych najwięcej, bo 332 osoby, czyli 19,2% wyprowadziło się do Obrowa,  301 osób do Lubicza, a po 104 osoby wybrały Łubiankę i Złąwieś Wielką. Do Torunia najchętniej przeprowadzali się mieszkańcy gminy Lubicz (118 osób) i Bydgoszczy (80 osób).

Od kilkunastu lat, w wyniku migracji wewnętrznych mieszkańców, zyskują gminy otaczające Toruń, gdzie w 2017 roku odnotowano dodatnie saldo. – Tworzy się zjawisko, które możemy określić jako młode pierścienie miast. Z jednej strony jest to zjawisko pozytywne, bo ożywia te okalające Toruń gminy. Z drugiej strony niepokoi pewien fakt, że zauważamy w tych miejscach  małą liczbę urodzeń. Jest to konsekwencją różnych zjawisk, m.in. mniejszej liczby zawieranych małżeństw i malejącej liczby kobiet w wieku rozrodczym – komentowała prof. dr hab. Daniela Szymańska z Katedry Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego  Wydziału Nauk o Ziemi UMK.

Według prognozy demograficznej, do 2030 roku liczba ludności w Toruniu zmaleje o 9,5 tys. osób. Równocześnie zauważalne będzie zjawisko starzenia się populacji – obecnie udział osób w wieku 65+ w ludności Torunia ogółem to 18,3%, a w 2030 według prognoz może być to 24,7%. Populacja osób w wieku 65+ zwiększy się według przewidywań demografów o 10,7 tys. osób.  – Jest to zjawisko zauważalne dla wielu miast, nie tylko dla Torunia. Stawia to przed samorządami wyzwania dotyczące opieki socjalnej i powoduje zmiany na rynku pracy dot. ludności zawodowo czynnej.  Ludzie starsi w większym stopniu będą brać udział w tworzeniu PKB, następuje zjawisko tzw. „silver economy”dodała  prof. Szymańska.

Dane i prognozy demograficzne stanowią pomoc przy realizacji działań samorządu i tworzeniu strategii rozwoju miasta. – Dane prezentowane przez demografów pozwalają spojrzeć  na obecny stan rzeczy oraz prognozę, która jest oczywiście tylko prognozą, ale w kolejnych latach może zyskać pokrycie w faktach. Jest to nam potrzebne realizując sprawy miasta. Samorząd musi prognozy uwzględnić zarówno w sferze społecznej jak i gospodarczej. W przyszłości rozwoju miasta musimy myśleć o funkcjonowaniu osób w wieku poprodukcyjnym.  Musimy zauważać również kierunku odpływu z Torunia. Jest to odpływ sąsiedzki. Dla wielu tych osób centrum życiowym pozostanie Toruń i dla nich trzeba stworzyć warunki do wypełniania tego centrum życiowego: miejsca pracy, nauki, kultury, zakupów – skomentował prezydent Torunia Michał Zaleski.

Fot. Małgorzata Litwin

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Strajk nauczycieli w Toruniu
  Miasto
  24 kwietnia do strajku nie przystąpiło 9 przedszkoli i dwie szkoły oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Kultura, Miasto
  W Dworze Artusa miała miejsce inauguracja XIX Festiwalu Nauki i Sztuki. Uświetnił ją koncert pt. „Język muzyki filmowej”.
 • Miasto
  „Pomagamy” to toruński program wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością mieszkających na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2019-2023. O jego realizacji zdecydowała Rada Miasta podczas 6. sesji w dniu 11 kwietnia 2019 roku.
 • Miasto, Sport
  Podsumowanie 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku o godzinie 17:00 w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.
 • Biznes, Miasto
  Dlaczego warto pokazywać toruńską starówkę z innej perspektywy? Jak pogodzić cele biznesowe i wymagania konserwatora zabytków? Czym przyciągać gości do swojego hotelu? O tym, w kolejnym odcinku cyklu filmowego „Tak się robi biznes na starówce!”rozmawialiśmy z Michałem Durmowiczem, właścicielem hotelu Nicolaus.
 • Od 2 maja 2019 roku Urząd Pocztowy na lewobrzeżu będzie działał w nowej lokalizacji – przy ul. Łódzkiej 35.
 • Trwa realizacja programu „Poznaj naszą firmę" organizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. W środę 24 kwietnia 2019 r. uczniowie z klasy o profilu technik technologii żywności z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO odwiedzili zakład firmy Marwit w gminie Zławieś Wielka. Program „Poznaj naszą firmę” ma na celu promocję...
 • Już w niedzielę 28 kwietnia 2019 roku wystartuje ósma edycja biegu „Run Toruń – Zwiedzaj ze zdrowiem”.
 • W weekend 27-28 kwietnia 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym "Miasto komunikacji - komunikacja miasta".
 • W dniach 29 kwietnia, 2 i 4 maja 2019 r. inaczej będą funkcjonowały kasy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • 27 kwietnia 2019 roku w godz. od 4:30 do 13:05 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od placu NOT do pętli Elana.
 • Superbohaterowie to nowy cykl kreatywnych spotkań dla dzieci, podczas których najmłodsi mogą spotkać znane i inspirujące osoby, a także poznać świat kultury i sztuki z zupełnie innej strony! W sobotę, 27 kwietnia, odbędą się drugie, bezpłatne warsztaty taneczne z Agnieszką Zaleśną.
 • Nowa podbudowa i nawierzchnia, sygnalizacja świetlna, droga rowerowa oraz zieleń – tak będzie wyglądać po remoncie ul. Żółkiewskiego. Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na realizację tego zadania. Wszystkie zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 8 maja br.