Zjawiska i prognozy demograficzne dla Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zjawiska i prognozy demograficzne dla Torunia

Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2018
Autor: Maria Wesoła

Przyrost naturalny, saldo migracji i prognozy demograficzne dla Torunia to główne tematy „Śniadania ze statystyką”, które odbyło się 30 listopada 2018 roku.

Organizatorem spotkania był Urząd Statystyczny w Bydgoszczy. Przedstawione dane dotyczyły I połowy 2018 roku, porównania jej do I połowy 2013 roku, a także prognozy demograficznej do 2030 roku.

Według danych statystycznych liczba ludności w Toruniu w I połowie 2018 roku wyniosła 202 482 mieszkańców. W stosunku do I półrocza 2013 roku ubyły 1483 osoby. Pod względem liczby ludności Toruń zajmuje 2. miejsce w województwie i 16. miejsce na 52 polskie miasta. W I półroczu 2018 roku na 100 mężczyzn przypadło 115 kobiet. – Toruń zamieszkiwało więcej pań aniżeli panów, a liczebna przewaga kobiet w zasadzie występuje od 40. roku życia. W grupach ludności powyżej 40. roku życia mówimy o feminizacji, natomiast w I połowie 2018 roku w Toruniu urodziło się więcej chłopców niż dziewcząt – wyjaśniła dr Wiesława Gierańczyk, p.o. dyrektora Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

W badanym okresie w Toruniu zanotowano 1019 urodzeń żywych – o 130 więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Jeśli chodzi o zgony, w I półroczu 2018 roku zmarło 1039 osób – o 41 więcej niż w I półroczu 2013 roku. – Różnica między urodzeniami a zgonami definiuje przyrost naturalny. W I półroczu tego roku przyrost naturalny w Toruniu wyniósł -20, w tym samym okresie 2013 roku było to -109, a więc liczba zgonów była relatywnie większa. Miarą porównywania jest współczynnik przyrostu naturalnego, czyli różnica między urodzeniami a zgonami odniesiona do liczby mieszkańców danej jednostki terytorialnej. W Toruniu ten współczynnik wyniósł tylko -0,2 osoby na 1000 mieszkańców, podczas gdy w I pół. 2013 roku współczynnik ten wynosił -,1,1. – mówiła dr Gierańczyk.

Kolejną poruszoną podczas „Śniadania ze statystyką” kwestią były migracje. W półroczu 2018 roku blisko 1028 osób zmieniło adres zamieszkania, przeprowadzając się do innej gminy. Według danych najwięcej, bo 332 osoby, czyli 19,2% wyprowadziło się do Obrowa,  301 osób do Lubicza, a po 104 osoby wybrały Łubiankę i Złąwieś Wielką. Do Torunia najchętniej przeprowadzali się mieszkańcy gminy Lubicz (118 osób) i Bydgoszczy (80 osób).

Od kilkunastu lat, w wyniku migracji wewnętrznych mieszkańców, zyskują gminy otaczające Toruń, gdzie w 2017 roku odnotowano dodatnie saldo. – Tworzy się zjawisko, które możemy określić jako młode pierścienie miast. Z jednej strony jest to zjawisko pozytywne, bo ożywia te okalające Toruń gminy. Z drugiej strony niepokoi pewien fakt, że zauważamy w tych miejscach  małą liczbę urodzeń. Jest to konsekwencją różnych zjawisk, m.in. mniejszej liczby zawieranych małżeństw i malejącej liczby kobiet w wieku rozrodczym – komentowała prof. dr hab. Daniela Szymańska z Katedry Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego  Wydziału Nauk o Ziemi UMK.

Według prognozy demograficznej, do 2030 roku liczba ludności w Toruniu zmaleje o 9,5 tys. osób. Równocześnie zauważalne będzie zjawisko starzenia się populacji – obecnie udział osób w wieku 65+ w ludności Torunia ogółem to 18,3%, a w 2030 według prognoz może być to 24,7%. Populacja osób w wieku 65+ zwiększy się według przewidywań demografów o 10,7 tys. osób.  – Jest to zjawisko zauważalne dla wielu miast, nie tylko dla Torunia. Stawia to przed samorządami wyzwania dotyczące opieki socjalnej i powoduje zmiany na rynku pracy dot. ludności zawodowo czynnej.  Ludzie starsi w większym stopniu będą brać udział w tworzeniu PKB, następuje zjawisko tzw. „silver economy”dodała  prof. Szymańska.

Dane i prognozy demograficzne stanowią pomoc przy realizacji działań samorządu i tworzeniu strategii rozwoju miasta. – Dane prezentowane przez demografów pozwalają spojrzeć  na obecny stan rzeczy oraz prognozę, która jest oczywiście tylko prognozą, ale w kolejnych latach może zyskać pokrycie w faktach. Jest to nam potrzebne realizując sprawy miasta. Samorząd musi prognozy uwzględnić zarówno w sferze społecznej jak i gospodarczej. W przyszłości rozwoju miasta musimy myśleć o funkcjonowaniu osób w wieku poprodukcyjnym.  Musimy zauważać również kierunku odpływu z Torunia. Jest to odpływ sąsiedzki. Dla wielu tych osób centrum życiowym pozostanie Toruń i dla nich trzeba stworzyć warunki do wypełniania tego centrum życiowego: miejsca pracy, nauki, kultury, zakupów – skomentował prezydent Torunia Michał Zaleski.

Fot. Małgorzata Litwin

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...