www.torun.pl

ZIT: Porozumienie podpisane

Miasto
Data publikacji: 08 kwietnia 2014
Autor: Małgorzata Litwin

W Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku podpisano 8 kwietnia 2014 r. porozumienie w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w województwie kujawsko-pomorskim.

Dokument sygnowali przedstawiciele dwudziestu czterech samorządów, w tym prezydenci Torunia i Bydgoszczy. Rady tych miast przyjęły uchwały w sprawie porozumienia ZIT na ostatnich sesjach.

- Cieszę sie, że osiągnięty konsensus pozwolił na podpisanie porozumienia w sprawie ZITmówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Najważniejsze jest dzisiaj to, że Bydgoszcz i Toruń stoją ramię w ramię i patrzą w tym samym kierunku. Wierzę, że Zintegrowane Inwestycje Terytorialne będą promieniować na cały kraj i Europę efektywnością oraz gospodarnością. Bo tego oczekują od nas mieszkańcy regionu.


Na mocy porozumienia miasto Toruń uczestniczyć będzie w ZIT wraz z następującymi jednostkami samorządowymi wchodzącymi w skład Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego:

1. Miastem Bydgoszcz;
2. Gminą Białe Błota;
3. Gminą Chełmża;
4. Gminą Czernikowo;
5. Gminą Dąbrowa Chełmińska;
6. Gminą Dobrcz;
7. Gminą Koronowo;
8. Gminą Kowalewo Pomorskie;
9. Gminą Lubicz;
10. Gminą Łabiszyn;
11. Gminą Łubianka;
12. Gminą Łysomice;
13. Gminą Miasta Chełmża;
14. Gminą Nakło nad Notecią;
15. Gminą Nowa Wieś Wielka;
16. Gminą Obrowo;
17. Gminą Osielsko;
18. Gminą Sicienko;
19. Miastem i Gminą Solec Kujawski;
20. Gminą Szubin;
21. Gminą Wielka Nieszawka;
22. Gminą Zławieś Wielka;
23. Powiatem Bydgoskim;
24. Powiatem Toruńskim.Prezydenci Torunia i Bydgoszczy po podpisaniu porozumienia ws. ZIT
                                                                           Fot. Adam Zakrzewski

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są nowym mechanizmem, planowanym do realizacji w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. W związku z tym dotychczas nie było konieczności określania podstawy prawnej dla funkcjonowania tego instrumentu. Jednym z warunków realizacji ZIT wojewódzkiego jest udokumentowanie chęci współpracy jednostek samorządu terytorialnego, wyrażone zawiązaniem zinstytucjonalizowanej formy partnerstwa, tzw. Związku ZIT.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.