www.torun.pl

ZIT: Porozumienie podpisane

Miasto
Data publikacji: 08 kwietnia 2014
Autor: Małgorzata Litwin

W Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku podpisano 8 kwietnia 2014 r. porozumienie w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w województwie kujawsko-pomorskim.

Dokument sygnowali przedstawiciele dwudziestu czterech samorządów, w tym prezydenci Torunia i Bydgoszczy. Rady tych miast przyjęły uchwały w sprawie porozumienia ZIT na ostatnich sesjach.

- Cieszę sie, że osiągnięty konsensus pozwolił na podpisanie porozumienia w sprawie ZITmówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Najważniejsze jest dzisiaj to, że Bydgoszcz i Toruń stoją ramię w ramię i patrzą w tym samym kierunku. Wierzę, że Zintegrowane Inwestycje Terytorialne będą promieniować na cały kraj i Europę efektywnością oraz gospodarnością. Bo tego oczekują od nas mieszkańcy regionu.


Na mocy porozumienia miasto Toruń uczestniczyć będzie w ZIT wraz z następującymi jednostkami samorządowymi wchodzącymi w skład Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego:

1. Miastem Bydgoszcz;
2. Gminą Białe Błota;
3. Gminą Chełmża;
4. Gminą Czernikowo;
5. Gminą Dąbrowa Chełmińska;
6. Gminą Dobrcz;
7. Gminą Koronowo;
8. Gminą Kowalewo Pomorskie;
9. Gminą Lubicz;
10. Gminą Łabiszyn;
11. Gminą Łubianka;
12. Gminą Łysomice;
13. Gminą Miasta Chełmża;
14. Gminą Nakło nad Notecią;
15. Gminą Nowa Wieś Wielka;
16. Gminą Obrowo;
17. Gminą Osielsko;
18. Gminą Sicienko;
19. Miastem i Gminą Solec Kujawski;
20. Gminą Szubin;
21. Gminą Wielka Nieszawka;
22. Gminą Zławieś Wielka;
23. Powiatem Bydgoskim;
24. Powiatem Toruńskim.Prezydenci Torunia i Bydgoszczy po podpisaniu porozumienia ws. ZIT
                                                                           Fot. Adam Zakrzewski

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są nowym mechanizmem, planowanym do realizacji w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. W związku z tym dotychczas nie było konieczności określania podstawy prawnej dla funkcjonowania tego instrumentu. Jednym z warunków realizacji ZIT wojewódzkiego jest udokumentowanie chęci współpracy jednostek samorządu terytorialnego, wyrażone zawiązaniem zinstytucjonalizowanej formy partnerstwa, tzw. Związku ZIT.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 27 lipca 2019 r. na Motoarenie odbędzie się 2. runda tegorocznego cyklu Tauron Speedway Euro Championship.
 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto, Sport
  Blisko 100 osób wzięło udział w Rajdzie Rowerowym - Szlakiem Toruńskiego Sportu. Uczestnicy na trasie poznali gości specjalnych wydarzenia m.in. legendę czarnego sportu Jana Ząbika, współtwórcę sukcesów lekkoatletów i koszykarzy Rajmunda Jagodzińskiego, czy prezesa TKKF Toruń i znawcę historii toruńskiego sportu Ryszarda Kowalskiego.
 • Miasto, Sport
  Dwudziestu czterech młodych żużlowców wystartowało w sobotę 20 lipca 2019 r. na Motoarenie w zawodach European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji oraz CHR PLAZA zapraszają w sobotnie popołudnia lipca i sierpnia na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • W ramach Sportowego Lata w Toruniu na basenach letnich na Bydgoskim Przedmieściu 19 lipca 2019 r. odbyła się rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party”. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Stowarzyszenie GOSPORT!
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Inauguracja piłkarskiej II Ligi zbliża się wielkimi krokami. W stawce osiemnastu drużyn nie zabraknie Elany Toruń, która w poprzednim sezonie była bardzo bliska awansu do Nice I Ligi. 20 lipca 2019 roku żółto-niebiescy zaprezentowali się kibicom. Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Daneckiego odbył się także coroczny turniej Mucha Cup oraz mecz...
 • Rozpoczynamy kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru toruńskiej starowki wraz z otoczeniem. Dokument ten ustala m.in.: jakie są zasady zagospodarowania na konkretnych obszarach, jakie jest przeznaczenie terenów, na jakich zasadach chroniony jest i kształtowany...
 • Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.