www.torun.pl

ZIT: Jest zgoda radnych

Miasto
Data publikacji: 03 kwietnia 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

Rada Miasta Torunia wyraziła zgodę na uczestnictwo gminy w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych w ramach Związku ZIT wojewódzkiego i upoważniła prezydenta do zawarcia stosownego porozumienia.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są nowym mechanizmem, planowanym do realizacji w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. W związku z tym dotychczas nie było konieczności określania podstawy prawnej dla funkcjonowania tego instrumentu.

Miasto Toruń uczestniczyć będzie w ZIT wraz z następującymi jednostkami samorządowymi wchodzącymi w skład Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego:

 1. Miastem Bydgoszcz;
 2. Gminą Białe Błota;
 3. Gminą Chełmża;
 4. Gminą Czernikowo;
 5. Gminą Dąbrowa Chełmińska;
 6. Gminą Dobrcz;
 7. Gminą Koronowo;
 8. Gminą Kowalewo Pomorskie;
 9. Gminą Lubicz;
 10. Gminą Łabiszyn;
 11. Gminą Łubianka;
 12. Gminą Łysomice;
 13. Gminą Miasta Chełmża;
 14. Gminą Nakło nad Notecią;
 15. Gminą Nowa Wieś Wielka;
 16. Gminą Obrowo;
 17. Gminą Osielsko;
 18. Gminą Sicienko;
 19. Miastem i Gminą Solec Kujawski; 
 20. Gminą Szubin;
 21. Gminą Wielka Nieszawka;
 22. Gminą Zławieś Wielka;
 23. Powiatem Bydgoskim;
 24. Powiatem Toruńskim.

Nowy okres programowania polityki spójności dla Polski na lata 2014-2020 zakłada wprowadzenie nowego narzędzia wspierającego rozwój terytorialny, jakim są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Przy pomocy instrumentu ZIT, partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego miejskich obszarów funkcjonalnych będą mogły realizować zintegrowane przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Zgodnie
z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1301/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
i przepisów szczególnych dotyczących celu „Inwestycje na rzecz wzrostu i zatrudnienia” oraz w sprawie uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1080/2006
przez ZIT należy rozumieć „zintegrowane działania służące rozwiązywaniu problemów gospodarczych, środowiskowych, klimatycznych, społecznych, które mają wpływ na funkcjonalne obszary miejskie”.

Podstawą do wyznaczenia obszaru realizacji „ZIT wojewódzkiego” jest dokument Ministerstwa Rozwoju Regionalnego pn. „Kryteria delimitacji miejskich obszarów funkcjonalnych ośrodków wojewódzkich (MOF OW)”. Jednym z warunków realizacji ZIT jest udokumentowanie chęci współpracy jednostek samorządu terytorialnego, wyrażone zawiązaniem zinstytucjonalizowanej formy partnerstwa, tzw. Związku ZIT.

21 marca 2014 r. samorządy wschodniej części Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego podpisały stanowisko w sprawie udziału w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych. Wypracowane stanowisko jest wyrazem gotowości wszystkich sygnatariuszy do przystąpienia do Związku ZIT wojewódzkiego w województwie kujawsko-pomorskim, wspólnego z samorządami zachodniej części obszaru funkcjonalnego, z poszanowaniem interesów wszystkich partnerów.

Koszty operacyjne funkcjonowania Związku ZIT wojewódzkiego Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego będą finansowane ze środków krajowego Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.
 • Biznes, Miasto
  Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa wygrała przetarg na sprzedaż działki inwestycyjnej w zachodnim Toruniu. MSM wpłaci do miejskiej kasy 3 321 000 złotych.
 • Miasto
  Pierwsza wypłata świadczeń wychowawczych 500+ przyznanych na nowych zasadach oraz świadczeń Dobry Start planowana jest na piątek 19 lipca 2019 r.
 • Przez ponad dwa miesiące wakacyjnego odpoczynku 2019 uczniowie mogą skorzystać z wielu atrakcji, jakie przygotowały toruńskie instytucje kulturalne i sportowe.
 • Miasto
  11 lipca 2019 roku ogłoszono listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano łącznie 5160 miejsc w 162 oddziałach w liceach, technikach i szkołach branżowych.
 • Miasto
  Wakacyjna Trasa Dwójki zawitała do Torunia. W niedzielę wieczorem na Motoarenie torunianie i turyści mogli wysłuchać największych przebojów m.in. zespołu Enej, De Mono czy Feel. Zabawa była wyśmienita!
 • 16 lipca 2019 roku na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczystości związane ze Świętem Policji. Obchody tego dnia w tym roku były szczególne ze względu na setną rocznicą powołania w Polsce Policji Państwowej.
 • Z początkiem lipca 2019 roku w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na toruńskich Stawkach posługę rozpoczął ks. Krzysztof Lewandowski. Nowy proboszcz został również dziekanem dekanatu toruńskiego IV.
 • Realizacja zadania „Zielona brama toruńskiej starówki” trwa. Do 15 listopada 2019 roku w sąsiedztwie ścisłego centrum miasta pojawią się nowe alejki, nawierzchnie, ciekawe elementy małej architektury, a przede wszystkim nowe nasadzenia zieleni wielopiętrowej.
 • 16 lipca 2019 r. ulicami Starego Miasta przejdzie kolumna funkcjonariuszy z okazji Święta Policji. W trakcie uroczystości wyróżnionych 647 pracowników policji.
 • We wtorek 16 lipca 2019 r. o godz. 7:00 rozpocznie się naprawa 200-metrowego odcinka ul. Grudziądzkiej.
 • W sobotę 27 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie rozegrany zostanie II finał Tauron Speedway Euro Championship. Znane już są numery startowe zawodników.
 • Trwa „Lato w Toruniu bez nudy” - coroczny program zajęć sportowo-rekreacyjnych organizowanych w okresie wakacyjnym.
 • Elana i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają lokalnych przedsiębiorców – pasjonatów piłki nożnej na spotkanie biznesowe. 27 lipca 2019 roku w Hotelu Filmar spotkają się przedstawiciele sportu i biznesu. Zaproszeni uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję obejrzeć inauguracyjny mecz rozgrywek ligowych w Toruniu, między TKP ELANA a MKS Bytovią...