Zielony pomost na Kępie Bazarowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zielony pomost na Kępie Bazarowej

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2012
Autor: Sylwia Derengowska

Przyczółek mostowy, plac zabaw i portal internetowy ze szczegółowym obrazem starówki i Kępy Bazarowej w formacie 3D to tylko niektóre elementy projektu „Zielony pomost”, którego realizację rozpoczyna Urząd Miasta Torunia. Przedsięwzięcie dofinansowane będzie ze środków Unii Europejskiej. 

Kępa Bazarowa jest ciekawym, malowniczym  miejscem na mapie Torunia. Wydział Środowiska i Zieleni UMT na bieżąco prowadzi tam prace porządkowe. Teren jest jednak trudny do zagospodarowania ze względu na zagrożenie powodziowe. Ponadto wchodzi w zakres obszaru Natura 2000, zaś wschodnia część jest rezerwatem przyrody. Nie znaczy to jednak, że na Kępie nie da się nic zrobić. By ją uatrakcyjnić, Biuro Toruńskiego Centrum Miasta przystępuje do realizacji Projektu „Zielony pomost”.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach  Działania 6.2 „Rozwój usług turystycznych i uzdrowiskowych”, Oś priorytetowa 6: Wsparcie rozwoju turystyki   Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. 20 listopada 2012 r. prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał w Urzędzie Marszałkowskim umowę o unijne dofinansowanie.

Projekt składa się z trzech zadań. Jedno z nich to budowa przyczółka mostowego u wylotu ul. Mostowej o konstrukcji drewnianej i wymiarach 7,7 na 13 metrów. Ponadto umocniona zostanie strefa cumownicza i wybudowane będą nowe schody betonowe, zmodernizowany ciąg komunikacyjny, zamontowane stojaki rowerowe, iluminacja i oświetlenie tarasu. Iluminacja zamontowana u szczytu pomostu będzie łączyła się z iluminacją z tarasu widokowego na Kępie Bazarowej, dzięki czemu zaznaczony zostanie przebieg historycznego, drewnianego mostu przez Wisłę. Nasadzona zostanie także zieleń.

Kolejnym zadaniem jest budowa tarasu widokowego na Kępie Bazarowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą i małą architekturą, gdzie przewiduje się odtworzenie drewnianej konstrukcji tarasu wraz z iluminacją świetlną oraz zagospodarowanie placu w bezpośrednim sąsiedztwie:  wyznaczenie nowych miejsc parkingowych, miejsc wypoczynku sezonowego, placu zabaw dla dzieci, miejsca na przenośną toaletę oraz wydzielenia pasażu ekspozycyjnego. Cały obszar  będzie objęty monitoringiem wizyjnym.

W ramach projektu powstanie również internetowy, trójwymiarowy system TORUŃ 3D, dzięki któremu Kępę oraz teren starówkę będzie można zobaczyć na miejskiej stronie internetowej. Prezentacja zostanie zbudowana w oparciu o najnowsze technologie.

Koszt „Zielonego pomostu” oszacowano wstępnie na ponad dwa miliony złotych. Unijne dofinansowanie wyniesie ok. milion zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Dwoje ludzi na przystanku MZK w zimowej szacie_autobus na Okólną
  Miasto, MZK
  Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...
 • Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022....