www.torun.pl

Zielony pomost na Kępie Bazarowej

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2012
Autor: Sylwia Derengowska

Przyczółek mostowy, plac zabaw i portal internetowy ze szczegółowym obrazem starówki i Kępy Bazarowej w formacie 3D to tylko niektóre elementy projektu „Zielony pomost”, którego realizację rozpoczyna Urząd Miasta Torunia. Przedsięwzięcie dofinansowane będzie ze środków Unii Europejskiej. 

Kępa Bazarowa jest ciekawym, malowniczym  miejscem na mapie Torunia. Wydział Środowiska i Zieleni UMT na bieżąco prowadzi tam prace porządkowe. Teren jest jednak trudny do zagospodarowania ze względu na zagrożenie powodziowe. Ponadto wchodzi w zakres obszaru Natura 2000, zaś wschodnia część jest rezerwatem przyrody. Nie znaczy to jednak, że na Kępie nie da się nic zrobić. By ją uatrakcyjnić, Biuro Toruńskiego Centrum Miasta przystępuje do realizacji Projektu „Zielony pomost”.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach  Działania 6.2 „Rozwój usług turystycznych i uzdrowiskowych”, Oś priorytetowa 6: Wsparcie rozwoju turystyki   Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. 20 listopada 2012 r. prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał w Urzędzie Marszałkowskim umowę o unijne dofinansowanie.

Projekt składa się z trzech zadań. Jedno z nich to budowa przyczółka mostowego u wylotu ul. Mostowej o konstrukcji drewnianej i wymiarach 7,7 na 13 metrów. Ponadto umocniona zostanie strefa cumownicza i wybudowane będą nowe schody betonowe, zmodernizowany ciąg komunikacyjny, zamontowane stojaki rowerowe, iluminacja i oświetlenie tarasu. Iluminacja zamontowana u szczytu pomostu będzie łączyła się z iluminacją z tarasu widokowego na Kępie Bazarowej, dzięki czemu zaznaczony zostanie przebieg historycznego, drewnianego mostu przez Wisłę. Nasadzona zostanie także zieleń.

Kolejnym zadaniem jest budowa tarasu widokowego na Kępie Bazarowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą i małą architekturą, gdzie przewiduje się odtworzenie drewnianej konstrukcji tarasu wraz z iluminacją świetlną oraz zagospodarowanie placu w bezpośrednim sąsiedztwie:  wyznaczenie nowych miejsc parkingowych, miejsc wypoczynku sezonowego, placu zabaw dla dzieci, miejsca na przenośną toaletę oraz wydzielenia pasażu ekspozycyjnego. Cały obszar  będzie objęty monitoringiem wizyjnym.

W ramach projektu powstanie również internetowy, trójwymiarowy system TORUŃ 3D, dzięki któremu Kępę oraz teren starówkę będzie można zobaczyć na miejskiej stronie internetowej. Prezentacja zostanie zbudowana w oparciu o najnowsze technologie.

Koszt „Zielonego pomostu” oszacowano wstępnie na ponad dwa miliony złotych. Unijne dofinansowanie wyniesie ok. milion zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • 25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...