Zielony plan dla Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zielony plan dla Torunia

Miasto
Data publikacji: 14 lutego 2019
Autor: Maria Wesoła

Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu". Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 lutego.

Tworzenie terenów zieleni w miastach jest procesem ciągłym i długotrwałym. Rośliny wymagają bowiem nie tylko umiejscowienia zgodnie z potrzebami mieszkańców i możliwościami terenowymi, ale również  stałej pielęgnacji. Od momentu planowania i zakładania terenów zieleni do osiągnięcia przez nie stanu docelowego może upłynąć nawet kilkanaście lat, a czasem kilkadziesiąt lat. Plan rozwoju terenów zieleni dla miasta powinien być zatem tworzony w oparciu o podstawowe kryteria, jakimi są:  dynamika rozwoju miasta, długotrwałość procesu tworzenia terenów zieleni oraz zmienność potrzeb i oczekiwań społecznych.

W oparciu o te założenia powstała „Koncepcja rozwoju terenów zieleni w Toruniu”.  Określa ona wizję oraz oczekiwania, jakie stawiane są zielonej przestrzeni naszego miasta.

Dokument składa się z trzech części:

  • Pierwsza z nich dotyczy zagadnień formalno-prawnych, takich jak: metodyka opracowania, przyjęte założenia wstępne oraz struktura dokumentu.
  • W drugiej części zawarto diagnozę stanu obecnego terenów zieleni w Toruniu.  Opisano również ich znaczenie, określono potencjał, problemy, zagrożenia oraz szanse rozwoju.
  • Trzecia część to kompleksowy program docelowej organizacji zieleni miejskiej, obejmujący parki, skwery, zieleńce, wybrane pasy drogowe oraz leśne tereny rekreacyjne w naszym mieście. Uwzględnia on m.in. opracowanie wytycznych do kształtowania i rozwoju poszczególnych typów terenów zieleni, opracowanie standardów ich zakładania i pielęgnacji oraz wskazanie miejsc nowatorskiego zagospodarowania, m.in. na kwietne klomby i nasadzenia krzewów, pnączy, drzew oraz elementów małej architektury, w ramach katalogu standardowych rozwiązań projektowych.

Dokument opracowali eksperci, ale chcemy, by mieszkańcy Torunia mieli wpływ na jego ostateczny kształt. Dlatego miasto organizuje w tej sprawie konsultacje społeczne


Co w ramach konsultacji?

1)  pokażemy i omówimy Koncepcję rozwoju terenów zieleni w Toruniu,

2) będziemy dyskutować na temat zawartości dokumentu

3) będziemy zbierać propozycje zagospodarowania wybranych terenów zieleni w mieście

 Przyjdź na spotkanie!

Jeżeli chcesz zapoznać się z „Koncepcją rozwoju terenów zieleni w Toruniu” oraz masz pomysły jak zagospodarować tereny zieleni w naszym mieście lub propozycje dodatkowych lokalizacji zielonych miejsc na mapie Torunia przyjdź na spotkanie konsultacyjne.

21 lutego 2019 r.

godz. 17.00

sala konferencyjna w Muzeum Etnograficznym

ul. Wały gen. Sikorskiego 19

Spotkanie rozpoczniemy krótką prezentacją. Następnie odbędą się warsztaty dla mieszkańców, z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych map.

 

Nie możesz przyjść na spotkanie?

Napisz do nas za pomocą poczty elektronicznej, na adres: konsultacje@um.torun.pl.

Uwagi zbieramy do 17 marca 2019 r.

Do pobrania:

Koncepcja rozwoju terenów zieleni w Toruniu:

  1. Zagadnienia formalno-prawne
  2. Diagnoza stanu terenów zieleni

3. Program estetyzacji

cz. 1 Kierunki rozwoju i zarządzania terenami zieleni

  • załącznik - kierunki rozwoju i zarządzania terenami zieleni

cz. 2 Standardy zakładania i pielęgnacji terenów zieleni

cz. 3 Katalog standardowych rozwiązań projektowych

Najczęściej czytane aktualności

  • Odpowiedź ZPMT na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
    Miasto
    Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • Na zdjęciu: zawodnicy - urzędnicy w niebieskich koszulkach stoją na boisku siatkarskim
    Miasto, Sport
    Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Od 1 maja 2024 r. w Toruniu rusza 31. Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Kultura, Miasto
    22. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie przyświecało hasło OTWARTOŚĆ. To właśnie wokół niego przygotowano bogaty, różnorodny i atrakcyjny program Festiwalu, formy imprez i rozwiązania organizacyjne.
  • Na zdjęciu: ceglany okrągły budynek planetarium widziany spoza gałęzi krzewu magnolii
    Kultura, Miasto, Sport
    Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni rozpoczyna realizację programów rekomendowanych "Spójrz Inaczej" dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6!
  • Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
  • W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
  • Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
  • Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
  • Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
  • Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...