Zielono wokół urzędu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zielono wokół urzędu

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 sierpnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej

Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.

Już od wiosny rabaty i wieże kwiatowe przy ul. Wały gen Sikorskiego zachwycają kolorami. Nic dziwnego, bo rosną tam różne gatunki kwiatów, m.in. funkie z białym brzegiem, szałwia niebieska i szałwia omszona, biała begonia stale kwitnąca. Całość uzupełniają krzewy żywotnika zachodniego i berberysu thunbergia, a także drzewka świerku białego.

Tuż obok, przy ul. Podmurnej, powstał zielony zakątek, który jest nawiązaniem do popularnego obecnie w miastach trendu wprowadzania roślinności do zwartej zabudowy centrum. Pojawiły się w nim liczne nasadzenia, zarówno pod drzewami, jak i pod ścianami budynków. W cieniu pod drzewem można usiąść na parklecie i odpocząć. Uroku temu zacisznemu miejscu dodają kwiaty, np. pelargonie, trawy w kamiennych donicach, jak i porastający ścianę bluszcz. Zakątek przy Podmurnej, dzięki kilku zabiegom, szybko stał się popularnym przystankiem na drodze pieszych korzystających z wizyty w urzędzie czy z bankomatu.

- Zabieg, jaki wykonaliśmy na niewielkim wycinku Podmurnej, można porównać do niwelowania efektu zbitej szybymówi Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta, pod którego oknami powstało minipodwórko. – Liczymy na to, że podniesienie estetyki tego miejsca spowoduje zmniejszenie drobnych aktów wandalizmu i zniszczeń, jakie miały wcześniej miejsce wokół śmietników i niedaleko popularnej piekarni. Całość jest dozorowana przez monitoring miejski – kamerę umieszczoną na ścianie budynku urzędu.

Teren przy ul. Podmurnej został wykonany w ramach 8. edycji programu „Moje podwórko”. Dofinansowanie otrzymało w niej 10 wspólnot z obszaru zespołu staromiejskiego, Bydgoskiego Przedmieścia i Podgórza na łączną kwotę prawie 136 tys. zł. W budżecie miasta 2022  przewidziano na ten cel 150 tys. zł. Z uwagi na to, że nie udało się, w dwóch naborach, rozdysponować całej kwoty, urzędnicy postanowili zadbać o mało estetyczny teren przy ulicy Podmurnej od strony głównego wejścia na starówkę, czyli od Al. Solidarności, pomiędzy urzędem a hotelem Polonia.

Przypomnijmy, że w funkcjonującym od lat w Toruniu programie „Moje podwórko” właściciele nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie od miasta. W ten sposób mogą otrzymać nawet do 70% zwrotu kosztów zagospodarowania swoich podwórek, które dzięki inwestycji zyskują nowe życie i służą rekreacji i wprowadzeniu roślinności.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.