Zielone światło dla mostu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zielone światło dla mostu

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 31 stycznia 2020
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Zapadła najważniejsza decyzja dla rozbudowy mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu. 31 stycznia 2020 r. Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz przekazał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej prezydentowi Torunia Michałowi Zaleskiemu. 

Kluczowe zezwolenie na realizację przebudowy mostu im. Józefa Piłsudskiego i budowę przeprawy tymczasowej jest w naszych rękach. Dzięki sprawnej pracy pana wojewody Mikołaja Bogdanowicza i jego służb za kilka tygodni będziemy mogli rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę, a na wiosnę przystąpić do prac - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Za nami wielomiesięczny etap formalny. Byliśmy zdeterminowani, aby zakończyć procedurę wydawania Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej jeszcze w styczniu br. tak, aby miasto mogło ubiegać się o dofinansowanie rządowe do realizacji inwestycji. Jestem pewien, że dobrze przygotowany wniosek da Toruniowi dużą szansę na dodatkowe wsparcie i odciąży miejski budżetzapewnił wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz

Pod koniec grudnia 2019 r. na przebudowę mostu drogowego im. J. Piłsudskiego toruńscy drogowcy ogłosili przetarg. 

Już dziś można powiedzieć, że zainteresowanie przetargiem na Generalnego Wykonawcę jest spore. Do tej pory wpłynęły 72 zapytania od 13 firm. Na 14 lutego b.r. planowane jest otwarcie ofert, tego też dnia poznamy ostateczną liczbę wykonawców, zainteresowanych realizacją tego przedsięwzięcia.

Rozpoczęcie rozbudowy mostu Piłsudskiego planowane jest w II kwartale 2020 roku . W pierwszym etapie prac wyremontowana zostanie nawierzchnia mostu oraz zostaną wyczyszczone i pomalowane elementy, które znajdują się nad jezdnią. Rozpoczęcie tych prac poprzedzi ustawienie przeprawy tymczasowej. Miastu udało się pozyskać zgodę Ministra Energii na nieodpłatne użyczenie z rezerw strategicznych konstrukcję składanego mostu drogowego typu DMS-65 wraz z kompletem podpór. Pozyskano także zgodę Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych na wykonanie usługi transportu, montażu i demontażu konstrukcji mostu tymczasowego przez wojsko.

Przeprawa tymczasowa będzie zlokalizowana na przedłużeniu ulicy Przybyszewskiego od strony północnej Wisły oraz na przedłużeniu ulicy Zagrodowej i ul. Przy Grobli po drugiej stronie. Dojazd do ul. Przybyszewskiego będzie zorganizowany od strony placu Skalskiego, a do ul. Zagrodowej ul. Nieszawską. Będzie ona dostępna dla aut do 3,5 tony oraz służb ratowniczych. Nie będą mogli korzystać z niego piesi i rowerzyści

Rozstrzygnięto przetargi na wykonanie dróg dojazdowych do przeprawy tymczasowej. Podpisanie umów z wykonawcami zostało zaplanowane na luty 2020. Budowa dróg zakończy się w maju tego roku.

W II etapie remontu mostu drogowego im. J. Piłsudskiego planowany jest remont chodników i tego, co jest do zrobienia poniżej mostu.

Na realizację przedsięwzięcia miasto będzie starało się pozyskać środki zewnętrzne z tzw. środków rezerwy subwencji ogólnej.

Warto dodać, że miasto od wielu lat z sukcesem pozyskuje środki z rezerwy subwencji ogólnej. Od roku 2009 udało się pozyskać środki w wysokości 10 202 888,00 zł. Przy współfinansowaniu z budżetu miasta w 2009 roku wyremontowano Szosę Lubicka - odc. Pl. Sybiraków-Leszczynowa oraz odc. Ślaskiego-Wyszyńskiego, w 2010 roku Szosę Lubicką - odc. Ścieżka Szkolna - Targowa oraz przejście podziemne na wysokości ul. Wyszyńskiego, w 2012 roku Szosę Lubicką - odc. Gazownia- plac Daszyńskiego, w 2014 roku ulicę Poznańską. Z kolei w 2015 roku wyremontowana została Czerwona Droga, Odrodzenia i Przy Kaszowniku, natomiast w 2016 roku ulica Grudziądzka. Z kolei w 2018 wyremontowana została Ligii Polskiej, a w 2019 ulica Żółkiewskiego.

Szczegółowy zakres prac:

  • poszerzenie tzw. półek, na których znajdują się ciągi piesze i rowerowe- do 4,2 m, co pozwoli na rozdzielenie ruchu pieszego i rowerowego na przeprawie, z każdej strony mostu;
  • lokalne naprawy istniejącej płyty pomostu;
  • wymiana uszkodzonych elementów konstrukcji stalowej pomostu takie jak: podłużnice, stężenia wiatrowe, blachy węzłowe;
  • wykonanie nowego wyposażenia na obiekcie takiego jak: kapy chodnikowe, nawierzchnia jezdni i chodników, odwodnienie, oświetlenie, iluminacja, bariery drogowe;
  • przebudowa przyczółków mostu: wykonanie nowych skrzydełek; rozbiórka i odtworzenie ścianek żwirowych; wykonanie strefy za przyczółkami; wykonanie płyt przejściowych;
  • przebudowa sieci zlokalizowanych na obiekcie;
  • przebudowa i infrastruktury technicznej kolidującej z projektowaną inwestycją;
  • zabezpieczenie antykorozyjne istniejącej i projektowanej konstrukcji stalowej;
  • oczyszczenie i uporządkowanie terenu pod obiektem
  • budowa punktów widokowych
  • zejścia na Kępę Bazarową
  • powstanie nowe zejście na Bulwar Filadelfijski wyposażone w windy dostosowane dla rowerzystów i osób o ograniczonej możliwości poruszania się 

fot. Sławomir Kowalski

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.