www.torun.pl

Zielone światło dla ECFC

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 27 lutego 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej dla miasta Torunia na lata 2020-2050. Uchwałę w tej sprawie radni toruńscy przyjęli 27 lutego 2020 roku podczas 16. sesji Rady Miasta.

Podjęcie przez Radę Miasta uchwały ws. wpisania wkładu własnego miasta w wysokości 200 mln zł na budowę ECFC do wykazu przedsięwzięć wieloletnich w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta, pozwoli na uruchomienie procedury związanej z pozyskaniem 400 mln zł ze środków Skarbu Państwa w budowę nowego obiektu na terenie Torunia. Zakończy się ona do końca czerwca 2020 r.

- Jest to wizjonerskie przedsięwzięcie – tak spójrzmy na tę inwestycję, która pozwoli nam zobaczyć Toruń w nowej odsłonie  – powiedział prezydent Michał Zaleski po jednomyślnym głosowaniu nad przyjęciem uchwały. Jak zapewnił prezydent, działalność ECFC zostanie wpisana do aktualnie opracowywanej „Strategii rozwoju kultury”.

Realizacja tego zadania mieści się w limicie środków na inwestycje, jakie są zaplanowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej, przyjętej przez Radę Miasta 19 grudnia 2019 r. Ta prognoza zakłada, że na inwestycje między rokiem 2021 a 2025 przeznaczone jest ponad 1,3 mld zł środków. Z tej kwoty  816 mln zł już jest przeznaczone na zaplanowane i przyjęte do realizacji inwestycje. Wśród nich są takie zadania, jak np. rozbudowa mostu im. J. Piłsudskiego, która rozpoczyna się w roku 2020 czy – w kolejnych latach - budowa dwóch szkół podstawowych, przy ul. Strzałowej i na tzw. osiedlu Jar, a także rozbudowa ul. Olsztyńskiej. Pozostałe wolne środki  w wysokości 484 mln zł Rada Miasta może przeznaczyć na dowolne inwestycje w tym okresie – jedną z nich będzie budowa ECFC. Na tę inwestycję zapewnione będzie 200 mln zł, pozostała kwota – 284 mln zł zostanie na nowe potrzeby inwestycyjne w określonym okresie.

Finansowanie zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu” zostało podzielone na lata 2021-2025. W roku 2021 na nagrody w konkursie architektonicznym i dokumentację miasto przeznaczy 16 mln zł, w kolejnych latach środki pokryją wydatki na zakończenie prac dokumentacyjnych, wybór wykonawcy budowy, budowa, nadzór architektoniczny, zakup wyposażenia, odbiory, płatności końcowe. I tak w roku 2022 przekazanych zostanie 10 mln zł, w 2023 – 60 mln zł, w 2024 – 64 mln zł i w 2025 – 50 mln zł. W tym latach ze środków budżetu państwa pochodzić będzie 2/3 kwoty przeznaczonej na realizację tej inwestycji, czyli 400 mln zł.

Zgodnie z założeniami, siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage będzie obiektem o powierzchni całkowitej do 38.000 m2 (wraz z ciągami komunikacyjnymi,  technologicznymi, parkingiem podziemnym, i in.). Znajdą się w nim: centrum festiwalowe z salą widowiskowo-projekcyjną na ok. 1200-1500 widzów, foyer, przestrzeń targowo-ekspozycyjna, sale konferencyjne, biuro obsługi prasy, studio telewizyjne umożliwiające transmisję wydarzeń z przestrzenią do wywiadów, a także sale seminaryjno-projekcyjne, studio produkcji filmowych, powierzchnie wystawiennicze, garderoby, przestrzeń restauracyjna,  pomieszczenia biurowe dla instytucji kultury, zaplecza sanitarne, techniczne, magazynowe, itp.

Dodatkowo podczas sesji Rady Miasta Torunia w WPF zostały zwiększone dochody i wydatki budżetu miasta  o kwotę 185 tys. zł, która będzie przeznaczona na dofinansowanie następujących programów:

- profilaktyki próchnicy i urazów zębów mlecznych i stałych skierowanego do dzieci i młodzieży, ich rodziców i opiekunów oraz pracowników oświaty pt.: „Toruń olśniewa uśmiechem” (53,2 tys. zł),

- polityki zdrowotnej pn.: „Program profilaktyki i leczenia wad postawy mieszkańców Torunia pn.: „Postawa to podstawa” (79,3 tys. zł).

Z kolei 515 tys. zł zostanie przeznaczone na modernizację teatru Baj Pomorski. Całość inwestycji kosztować będzie ponad 2,5 mln zł netto, jednak istnieje możliwość pozyskania większości środków z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). W ramach inwestycji zostanie wykonany remont sal z przystosowaniem do osób niepełnosprawnych, zamontowanie klimatyzacji i fotowoltaiki, a także wykonanie termomodernizacji budynku. Czas realizacji tej inwestycji to lata 2021-2023.

 Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.