www.torun.pl

Zielone światło dla ECFC

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 27 lutego 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej dla miasta Torunia na lata 2020-2050. Uchwałę w tej sprawie radni toruńscy przyjęli 27 lutego 2020 roku podczas 16. sesji Rady Miasta.

Podjęcie przez Radę Miasta uchwały ws. wpisania wkładu własnego miasta w wysokości 200 mln zł na budowę ECFC do wykazu przedsięwzięć wieloletnich w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta, pozwoli na uruchomienie procedury związanej z pozyskaniem 400 mln zł ze środków Skarbu Państwa w budowę nowego obiektu na terenie Torunia. Zakończy się ona do końca czerwca 2020 r.

- Jest to wizjonerskie przedsięwzięcie – tak spójrzmy na tę inwestycję, która pozwoli nam zobaczyć Toruń w nowej odsłonie  – powiedział prezydent Michał Zaleski po jednomyślnym głosowaniu nad przyjęciem uchwały. Jak zapewnił prezydent, działalność ECFC zostanie wpisana do aktualnie opracowywanej „Strategii rozwoju kultury”.

Realizacja tego zadania mieści się w limicie środków na inwestycje, jakie są zaplanowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej, przyjętej przez Radę Miasta 19 grudnia 2019 r. Ta prognoza zakłada, że na inwestycje między rokiem 2021 a 2025 przeznaczone jest ponad 1,3 mld zł środków. Z tej kwoty  816 mln zł już jest przeznaczone na zaplanowane i przyjęte do realizacji inwestycje. Wśród nich są takie zadania, jak np. rozbudowa mostu im. J. Piłsudskiego, która rozpoczyna się w roku 2020 czy – w kolejnych latach - budowa dwóch szkół podstawowych, przy ul. Strzałowej i na tzw. osiedlu Jar, a także rozbudowa ul. Olsztyńskiej. Pozostałe wolne środki  w wysokości 484 mln zł Rada Miasta może przeznaczyć na dowolne inwestycje w tym okresie – jedną z nich będzie budowa ECFC. Na tę inwestycję zapewnione będzie 200 mln zł, pozostała kwota – 284 mln zł zostanie na nowe potrzeby inwestycyjne w określonym okresie.

Finansowanie zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu” zostało podzielone na lata 2021-2025. W roku 2021 na nagrody w konkursie architektonicznym i dokumentację miasto przeznaczy 16 mln zł, w kolejnych latach środki pokryją wydatki na zakończenie prac dokumentacyjnych, wybór wykonawcy budowy, budowa, nadzór architektoniczny, zakup wyposażenia, odbiory, płatności końcowe. I tak w roku 2022 przekazanych zostanie 10 mln zł, w 2023 – 60 mln zł, w 2024 – 64 mln zł i w 2025 – 50 mln zł. W tym latach ze środków budżetu państwa pochodzić będzie 2/3 kwoty przeznaczonej na realizację tej inwestycji, czyli 400 mln zł.

Zgodnie z założeniami, siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage będzie obiektem o powierzchni całkowitej do 38.000 m2 (wraz z ciągami komunikacyjnymi,  technologicznymi, parkingiem podziemnym, i in.). Znajdą się w nim: centrum festiwalowe z salą widowiskowo-projekcyjną na ok. 1200-1500 widzów, foyer, przestrzeń targowo-ekspozycyjna, sale konferencyjne, biuro obsługi prasy, studio telewizyjne umożliwiające transmisję wydarzeń z przestrzenią do wywiadów, a także sale seminaryjno-projekcyjne, studio produkcji filmowych, powierzchnie wystawiennicze, garderoby, przestrzeń restauracyjna,  pomieszczenia biurowe dla instytucji kultury, zaplecza sanitarne, techniczne, magazynowe, itp.

Dodatkowo podczas sesji Rady Miasta Torunia w WPF zostały zwiększone dochody i wydatki budżetu miasta  o kwotę 185 tys. zł, która będzie przeznaczona na dofinansowanie następujących programów:

- profilaktyki próchnicy i urazów zębów mlecznych i stałych skierowanego do dzieci i młodzieży, ich rodziców i opiekunów oraz pracowników oświaty pt.: „Toruń olśniewa uśmiechem” (53,2 tys. zł),

- polityki zdrowotnej pn.: „Program profilaktyki i leczenia wad postawy mieszkańców Torunia pn.: „Postawa to podstawa” (79,3 tys. zł).

Z kolei 515 tys. zł zostanie przeznaczone na modernizację teatru Baj Pomorski. Całość inwestycji kosztować będzie ponad 2,5 mln zł netto, jednak istnieje możliwość pozyskania większości środków z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). W ramach inwestycji zostanie wykonany remont sal z przystosowaniem do osób niepełnosprawnych, zamontowanie klimatyzacji i fotowoltaiki, a także wykonanie termomodernizacji budynku. Czas realizacji tej inwestycji to lata 2021-2023.

 Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.