Zielona Piastowska | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zielona Piastowska

Eko, Miasto
Data publikacji: 23 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: krzew kwitnący na różowo, obok widać fragment jezdni

Idąc pasem pomiędzy jezdniami ul. Piastowskiej, ma się wrażenie, że to zielony tunel – taki jest efekt przeprowadzonych w 2017 roku nasadzeń drzew na tym odcinku.

W 2017 roku w pasie rozdzielającym jezdnie na ul. Piastowskiej konieczna była wymiana drzew. Rosnące tam lipy drobnolistne były w złym stanie i zagrażały bezpieczeństwu ludzi i mienia, a także ruchu drogowego. Wniosek końcowy analiz dendrologicznych oraz wizji terenowej, w której uczestniczyli mieszkańcy, przedstawiciele Rady Miasta Torunia oraz Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i mediów, założył wycinkę 50 drzew. W to miejsce zostało nasadzonych 70 drzew, także gatunku lipa drobnolistna. W ten sposób zachowano wartość odtworzeniową starego założenia oraz estetykę i ukształtowanie przestrzeni zieleni miejskiej.  

W kolejnym roku pojawiły się nasadzenia bylin i krzewów – łącznie około 2000 roślin utworzyło wzdłuż alei pomiędzy jezdniami wstęgę w barwach narodowych.  Oprócz nasadzeń wykonano remont nawierzchni gruntowej alejki, ustawiono ławki wraz z koszami na odpady, założono dwa kwietniki bylinowe, przeprowadzono rekultywację trawników. Dodatkowo pojawiły się jeszcze kosze na psie odchody oraz tablica informacyjna przedstawiająca historię tej części miasta. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 56 160 zł.

Obecnie, idąc aleją między pasami jezdni, ma się wrażenie bycia w zielonym tunelu. Taki efekt uzyskano, kiedy nasadzona roślinność się rozrosła. Mieszkańcy okolicznych kamienic oraz przechodnie chętnie korzystają z ławeczek, na których można usiąść w cieniu drzew.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.