Zieleń placu Chrapka | www.torun.pl

Zieleń placu Chrapka

Eko, Miasto
Data publikacji: 09 września 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Plac bpa Chrapka w Toruniu z zielono-czerwoną kompozycją zieleni, widok z lotu ptaka, fot. Sławomir Kowalski

Po ponad dwóch latach od oddania do użytku placu bpa Chrapka rozrosła się nasadzona tam zieleń. Szczególnie atrakcyjnie teren prezentuje się z lotu ptaka.

W kwietniu 2019 r. na przebudowanym placu bpa Jana Chrapka po zakończeniu prac drogowych dokonano nowego zagospodarowania zieleni. Posadzone zostały nowe drzewa, krzewy i byliny trawiaste. Po dwóch i pół roku bujnie rosną, tworząc ciekawą wizualnie kompozycję kolorystyczną.  

Na drzewostan w rejonie ronda turbinowego składa się 48 drzew: 28 klonów czerwonych, 13 sztuk jaworów i 7 jarząbów szwedzkich. Wśród ponad 13 tys. sztuk krzewów 1780 to przebarwiające się na czerwono berberysy odmiany Rose Glow, 201 dereni Elegantissima, 933 jałowce łuskowate odmiany Blue Carpet, 1511 ligustry pospolite, 1278 tawuły japońskie i 3046 sadzonek nisko rosnącego pięciornika krzewiastego. Geometryczną kompozycję uzupełniają trawy ozdobne: 4710 sadzonek kostrzewy sinej i 920 sadzonek miskanta chińskiego oraz mieszkanki trawnikowe.

Nadzór nad zielenią placu bpa Chrapka sprawuje Biuro Ogrodnika Miejskiego, na którego zlecenie roślinność jest pielęgnowana zgodnie z potrzebami przez firmę ogrodniczą, w ramach bieżącego utrzymania gminnych terenów zieleni.

Fot. Sławomir KowalskiNajczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.