Zebrali tony makulatury | www.torun.pl

Zebrali tony makulatury | www.torun.pl

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 prezentuje pracę promującą zbieranie makulatury

W 3. edycji konkursu „Zbieramy makulaturę” w toruńskich szkołach i przedszkolach zebrano łącznie 354,6 ton papieru i tektury. Teraz przyszedł czas na wręczenie nagród zwycięskim placówkom.

Choć 3. edycja konkursu Prezydenta Miasta Torunia „Zbieramy makulaturę” trwała od 15 października 2019 roku do 30 kwietnia 2020 roku, z powodu pandemii i wprowadzonych w marcu 2020 r. ograniczeń w funkcjonowaniu placówek oświatowych zbiórka prowadzona była krócej. Dlatego efekty zbiórki, choć imponujące, są mniejsze niż w roku 2019.

Łącznie udział w konkursie wzięło 45 placówek (16 przedszkoli, 21 szkół podstawowych i 8 szkól ponadpodstawowych), z czego 5 to placówki niepubliczne, a w zbiórce uczestniczyło łącznie 17 900 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w okresie w trakcie trwania konkursu zebrano 354,6 ton papieru i tektury (w II edycji konkursu zebrano 525 ton, uczestniczyło 55 placówek i 19 594 dzieci i młodzieży).

Tym razem zrezygnowano z podziału na przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe – był jedna wspólna rywalizacja. Miejsce zajęte w konkursie uzależnione było od ogólnej masy papieru i tektury zebranej w placówce oświatowej (nagrodzonych zostaje 5 placówek, które zebrały najwięcej tego surowca) oraz masy papieru i tektury zebranej w placówce oświatowej w przeliczeniu na 1 ucznia tej placówki (nagrodzonych zostaje 20 placówek).

Z uwagi na bezpieczeństwo sanitarne do zwycięskich szkół i przedszkoli udają się prezydent Michał Zaleski oraz jego zastępcy i tam wręczają symboliczne czeki za zajęte miejsce w konkursie. Wręczanie nagród rozpoczął w dniu 22 września 2020 roku prezydent Michał Zaleski, który odwiedził Szkołę Podstawową nr 4, Branżową Szkołę I Stopnia oraz Przedszkole Miejskie nr 3 – zajęły one odpowiednio 1., 2. i 3. miejsce - przejdź do listy laureatów

Również 22 września 2020 roku zastępca prezydenta, Zbigniew Fiderewicz, udał się do kolejnych nagrodzonych placówek: Przedszkola Miejskiego nr 2 (miejsce 4.) Przedszkola Miejskiego nr 5 (miejsce 7.).

W dniu 23 września 2020 r. zastępca prezydenta Paweł Gulewski, odwiedzi następujących laureatów: Przedszkole Niepubliczne „Leśny Ludek” (miejsce 4.), Przedszkole Miejskie nr 17 (miejsce 9.) i Szkołę Podstawową nr 11 (miejsce 6.).

W piątek 25 września 2020 r. zastępca prezydenta Zbigniew Rasielewski uda się z wizytą, by wręczyć nagrody do: Przedszkola Miejskiego nr 13 (miejsce 8.) i Szkoły Podstawowej nr 27 (miejsce 10.).

Łączna wysokość nagród finansowych dla placówek wynosi 268 tys. zł. Środki te  mogą być przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych dla placówki oraz wyposażenia sal lekcyjnych.

Laureaci konkursu, otrzymują nagrody finansowe w następującej wysokości:
a.    za łączną masę papieru i tektury zebraną w placówce oświatowej:
- za zajęcie I  miejsca w wysokości         20 000,0 zł,
- za zajecie II miejsca w wysokości         15 000,0 zł,
- za zajęcie III  miejsca w wysokości       10 000,0 zł,
- za zajęcie IV miejsca w wysokości          8 000,0 zł,
- za zajęcie V  miejsca w wysokości          5 000,0 zł,
b.    za zebraną masę papieru i tektury w przeliczeniu na 1 ucznia placówki:
- za zajęcie I  miejsca w wysokości      20 000,0 zł,
- za zajecie II miejsca w wysokości      19 000,0 zł,
- za zajęcie III  miejsca w wysokości     18 000,0 zł,
- za zajęcie IV miejsca w wysokości      17 000,0 zł,
- za zajęcie V  miejsca w wysokości      16 000,0 zł,
- za zajęcie VI  miejsca w wysokości      15 000,0 zł,
- za zajęcie VII  miejsca w wysokości     14 000,0 zł,
- za zajęcie VIII miejsca w wysokości     13 000,0 zł,
- za zajęcie IX  miejsca w wysokości      12 000,0 zł,
- za zajęcie X miejsca w wysokości      11 000,0 zł,
- za zajęcie XI miejsca w wysokości      10 000,0 zł,
- za zajęcie XII miejsca w wysokości      9 000,0 zł,
- za zajęcie XIII miejsca w wysokości     8 000,0 zł,
- za zajęcie XIV miejsca w wysokości     7 000,0 zł,
- za zajęcie XV miejsca w wysokości      6 000,0 zł,
- za zajęcie XVI miejsca w wysokości      5 000,0 zł,
- za zajęcie XVII miejsca w wysokości      4 000,0 zł,
- za zajęcie XVIII miejsca w wysokości     3 000,0 zł,
- za zajęcie XIX miejsca w wysokości       2 000,0 zł,
- za zajęcie XX miejsca w wysokości       1 000,0 zł

Poza otrzymaną nagrodą finansową dyrektor placówki, która uzyskała tytuł laureata konkursu ma prawo wskazania do 10 uczniów, którzy w sposób najbardziej aktywny uczestniczyli w zbiórce papieru. Uczniowie ci otrzymują nagrodę w postaci bonu upominkowego o minimalnej wartości 50,0 zł.

Udział  w konkursie wiązał się także koniecznością przeprowadzenia przez placówkę oświatową w okresie trwania konkursu działań edukacyjnych promujących ideę selektywnej zbiórki odpadów i przedłożenia pisemnego sprawozdania z przeprowadzonych działań edukacyjnych. Celem konkursu było bowiem przede wszystkim poszerzenie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat zasad prawidłowego gospodarowania odpadami.

Fot. Sławomir Kowalski


Fot. Lech Kamiński


Fot. Wojtek SzabelskiNajczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.