Zadbaj o swoją wątrobę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Marsz dla zdrowia

Zadbaj o swoją wątrobę

Zdjęcie do artykułu: Zadbaj o swoją wątrobę

Toruń przystąpił do programu wojewódzkiego pn. „Program Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim”.

Zapalenie wątroby to stan zapalny wywołany między innymi przez wirusy. Jak dotąd rozpoznano 5 typów wirusowego zapalenia wątroby: A, B, C, D, E. Różnią się one sposobem przenoszenia, czasem trwania i ciężkością przebiegu.

Zapalenie wątroby typu B jest chorobą zakaźną, to jedna z najczęstszych i najpoważniejszych przyczyn zakażenia wątroby. Wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) może być powodem marskości, raka, jak również chorób innych narządów, aniżeli wątroba. Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych – szacuje się, że kontakt z wirusem miało 2 mld osób na świecie (1/3 populacji), przewlekle zakażonych tym wirusem jest około 350 mln ludzi na świecie. W Polsce liczba zakażonych szacowana jest na 400 – 600 tys. osób.

Zapalenie wątroby typu C wywoływane jest przez wirus HCV. Eksperci szacują, że w Polsce żyje ponad 700 tysięcy osób zakażonych tym wirusem, przy czym dotychczas zdiagnozowanych zostało zaledwie około 20-30 tys. Prawdopodobnie ponad 95% Polaków zakażonych HCV nie jest świadomych swojej choroby. Około 80 proc. zakażeń jest bezobjawowych i przechodzi w postać przewlekłą. Jeśli osoba nie jest leczona, wzrasta u niej ryzyko poważnych chorób, np. marskości, raka i niewydolności wątroby.

Należy pamiętać, że szczepionka zapobiegająca zachorowaniu na wzw B nie chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Dotychczas nie wynaleziono szczepionki na wzw C.

„Program Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim” realizowany jest przez Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego we współpracy z samorządami terytorialnymi. W 2015 r. do Programu przystąpiło 29 samorządów z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Celem programu jest zwiększenie wykrywalności zakażeń HBV i HCV oraz zwiększenie świadomości w zakresie zapobiegania zakażeniom HBV i HCV.

W ramach Programu wykonane będą badania diagnostyczne krwi (w kierunku HBsAg i na obecność przeciwciał anty-HCV) wraz z wypełnieniem kwestionariusza uczestnika programu.

Adresatami programu są mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego z terenów samorządów terytorialnych, które biorą udział w programie. Świadczenia udzielane będą dobrowolnie i bezpłatnie po okazaniu dowodu osobistego.

Program kierowany jest do osób, u których:

  • nigdy nie oznaczono ag HBs i anty HCV,
  • nie stwierdzono wcześniej wzw B, wzw C,
  • nie byli leczeni z powodu wzw B, wzw C

 Gmina Miasta Toruń w 50% finansuje   koszty badań dla  166 mieszkańców Torunia.

 Mieszkańcom Torunia, świadczeń udziela /do wyczerpania limitu/:

  • Specjalistyczny Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu, ul. Batorego 17/19 - Punkt pobrań II p. pok. 233 ( budynek Administracyjno-Medyczny) w dniach od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 10.00.
  • Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera – Szpital Obserwacyjno Zakaźny w Toruniu, ul. Krasińskiego 4/4a – Punkt pobrań w dniach od poniedziałku do piątku do godz. od 14.00, po wcześniejszej rejestracji tel. 56 658 25 33

W ramach współorganizacji „Programu Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim” samorząd GMT zaprasza na spotkanie edukacyjne dotyczące profilaktyki, diagnostyki i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, które poprowadzi specjalista chorób zakaźnych z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.

Spotkanie odbędzie się w dniu 17.07.2015 r. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu przy ul. Uniwersyteckiej 17, II piętro budynek A.

Do uczestnictwa zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców Torunia.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.