Program wczesnej profilaktyki raka szyjki macicy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Marsz dla zdrowia

Program wczesnej profilaktyki raka szyjki macicy

Ponad 440 chętnych dziewcząt z rocznika 2001 zostanie bezpłatnie zaszczepionych przez miasto w ramach profilaktyki raka szyjki macicy.

Do bezpłatnych szczepień mogą przystąpić 13-letnie mieszkanki Torunia. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy pod numerami telefonów: 731 718 220 oraz 731 718 221. Szczepienia zrealizuje Przychodnia Lekarska "Tormed". Odbywać się one będą przy ul. Świętopełka 26 i Bazynskich 40. Dziewczętom zostanie podana szczepionka Cerviarix. Miasto przeznaczy na ten cel ponad 130 tys. zł.

- Kontynuujemy działania profilaktyczne rozpoczęte w Toruniu w 2008 r. - mówi dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Izabela Miłoszewska. - Dotychczas z budżetu Gminy Miasta Toruń sfinansowano szczepienia przeciw HPV dla 1735 dziewcząt. W ramach programu zaszczepimy 442 chętne dziewcząt z rocznika 2001. O kwalifikacji do szczepienia decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Wcześniej miasto rozstrzygnęło konkurs ofert na tegoroczną realizację w programu profilaktyki raka szyjki macicy dla 13-letnich mieszkanek Torunia. W wyznaczonym terminie na konkurs wpłynęła oferta złożona przez Przychodnię Lekarską „Tormed” Sp. z o. o. W wyniku oceny komisja konkursowa wyłoniła Przychodnię Lekarską "Tormed" Sp. z o. o. na realizatora programu. Zaoferowała ona przeprowadzenie szerokiej, społeczno–informacyjnej kampanii. Zostaną również przygotowane plakaty i ulotki informacyjno-edukacyjne.

Cena jednej szczepionki wraz z kampanią edukacyjno-informacyjną wyniesie 98,04 zł, co umożliwi udział w programie 442 chętnym dziewczętom z rocznika 2001.

W roku 2011 i 2012 w Toruniu realizowane były dwa projekty: pierwszy – pilotażowy program profilaktyki raka szyjki macicy obejmujący dziewczęta z rocznika 1999 oraz program uzupełniający skierowany do dziewcząt z roczników 1998 i 1997.

Szczepienia przeciw brodawczakowi ludzkiemu jako pierwotna profilaktyka raka szyjki macicy są wyszczególnione w kalendarzu szczepień ochronnych jako szczepienia zalecane. Szczepienia są bezpieczne i dobrze tolerowane. Nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W Polsce około 4 tys. kobiet zapada co roku na raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera. Pod względem zachorowalności i umieralności z powodu tej choroby Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej.

Wirus HPV czyli brodawczak ludzki, jest przenoszony drogą płciową. Nawet sam kontakt ze skórą okolic intymnych zakażonego partnera może być przyczyną dalszych zakażeń. Ryzyko zakażenia zwiększa wczesne rozpoczęcie życia płciowego, a na rozwój choroby wpływają też takie czynniki jak: nieleczone stany zapalne dróg rodnych, liczne ciąże, palenie papierosów. Mimo że szczyt wykrywalności zakażeń wirusem przypada na wiek 18-25 lat, to zapadalność na raka szyjki macicy pojawia się około 45 roku życia. Przyczyną rozwoju raka szyjki macicy jest przewlekłe zakażenie wirusem HPV, które jest odpowiedzialne za rozwój 70% raków szyjki macicy.

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
  • Zbiórka do puszek w ramach WOŚP w Toruniu
    Miasto
    Toruńskie sztaby działające w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w rozliczyły już tegoroczną zbiórkę. Dzięki mieszkańcom Grodu Kopernika udało się zebrać fantastyczną kwotę.
  • Zamek Dybów zatopiony w oprawie zieleni, fot. Lech Kamiński
    Miasto
    Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
  • Miasto
    21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
  • Miasto
    Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
  • Tereny na sprzedaż na lewobrzeżu
    Biznes, Miasto
    Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
  • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
  • 22-23 marca 2023 r. odbędzie się Wampiriada UMK. W tym roku, z okazji 550. rocznicy urodzenia Mikołaja Kopernika, akcja nosi tytuł "Wstrzymaj siebie i rusz czyjąś ziemię".
  • W sobotę 25 marca o godz. 16:00 tradycyjnie z Rynku Nowomiejskiego wyruszy Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna, która w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika odbędzie się pod hasłem: Kręcimy wokół słońca!
  • Toruńskie sztaby działające w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w rozliczyły już tegoroczną zbiórkę. Dzięki mieszkańcom Grodu Kopernika udało się zebrać fantastyczną kwotę.
  • 21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
  • Toruński Ogród Zoobotaniczny zaprasza na wystawę "Niezwykły świat owadów". Otwarcie w pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2023 r.
  • Prezydent Torunia przyznał stypendia sportowe na 2023 rok dla zawodników i trenerów, którzy w ubiegłym roku osiągnęli wysokie wyniki na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Od soboty 18 marca 2023 r. od godzin porannych zmieni się organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania Szosy Chełmińskiej z ul. Grudziądzką.