Zbiórka online na renowację nagrobków | www.torun.pl

Zbiórka online na renowację nagrobków

Miasto
Data publikacji: 26 października 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: nagrobek Familii Landgraf na cmentarzu św. Jerzego

26 października 2020 roku na portalu Zrzutka.pl uruchomiono internetową zbiórkę pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu św. Jerzego. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną zbiórka online zastąpi tradycyjną kwestę na cmentarzu św. Jerzego.

Do 8 listopada wszyscy chętni mogą przekazać dowolną kwotę na rzecz zbiórki prowadzonej online.


Wpłat można dokonać na stronie Zrzutka.pl
PRZEJDŹ DO STRONY ZBIÓRKI


Pieniądze można przelewać także bezpośrednio na numer konta bankowego Towarzystwa Miłośników Torunia: 88 1090 1506 0000 0001 1280 4841 (Bank Santander Polska S.A.).

Dodatkowo, przy wejściach na cmentarz św. Jerzego zawisną banery, na których umieszczono kod QR – po zeskanowaniu kodu telefonem z odpowiednią aplikacją zostaniemy przekierowani na stronę internetową zbiórki.

- Zachęcam do wsparcia zbiórki, której celem jest renowacja zabytkowych pomników. W ubiegłym roku kwestarze zebrali prawie 23,5 tys. złotych. W tym roku dochód zostanie przeznaczony na odnowienie zabytkowego nagrobka Familii Landgrafinformuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

Rodzina Landgrafów pochodziła z powiatu wągrowieckiego prowincji poznańskiej, do Torunia przybyli w XIX i na początku XX wieku, część z nich opuściła miasto po decyzji traktatu wersalskiego o powrocie Torunia do niepodległej Polski. Landgrafowie należeli do znanych ewangelików, którzy wspomagali tutejszy zbór dzięki dochodom z kapitału kupieckiego i rentierskiego. Zamieszkiwali Śródmieście, Mokre i Przedmieście Bydgoskie. W kwaterze, która ma zostać odnowiona, spoczywa Friedrich Landgraf i Ida Landgraf z domu Frenzel, którzy zmarli w latach 1907 i 1909.

Pochówek rodziny Landgraf upamiętnia jeden z niewielu zachowanych na cmentarzu św. Jerzego dużych nagrobków architektonicznych. Autorem projektu pomnika, który powstał w 1912 roku, jest ceniony bydgoski architekt Alfred Schleusener. Mimo znacznej degradacji zabytku do dziś czytelna jest jego harmonijna kompozycja, rozmach założenia i wyrafinowana forma detalu. W centralnej części nagrobka zwieńczonego frontonem wspartym na doryckich kolumnach znajdowała się niezachowana płyta inskrypcyjna.

W ciągu kilkunastu edycji kwesty zebrano łącznie ponad 220 tys. zł. Umożliwiło to odnowienie i otoczenie opieką ponad 30 pomników - pojedynczych i w kwaterach zbiorowych. Dzięki starniu miasta w ostatnich latach zostały też utwardzone alejki cmentarne i wyremontowane ogrodzenie od strony ul. Gałczyńskiego.

Zeszłoroczna kwesta pozwoliła na odrestaurowanie nagrobka Stanisława Arkusiewicza (1869-1937), Sędziego Sądu Administracyjnego w międzywojennym Toruniu oraz dokończenie renowacji pomników: Franciszka Kruszelnickiego (1859 - 1934), prawnika, sędziego, teoretyka postępowania cywilnego i nagrobka Heliodora Marjana Barałkiewicza – należącego do rzadkich już typów mogił dziecięcych z początku dwudziestolecia międzywojennego, z charakterystyczną bryłą elementową i unikatowym rzemiosłem artystycznym.

Na zdjęciu: nagrobki odrestaurowane za pieniądze zebrane podczas kwesty

 

PRZEJDŹ DO STRONY ZBIÓRKI

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.