www.torun.pl

Zbadają ruch rowerowy w Toruniu

Drogi, Inwestycje
Data publikacji: 22 października 2018
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Trwa montaż systemu badania ruchu rowerowego w Toruniu. Zgromadzone dane pokażą m.in. jak zmienia się liczba rowerzystów w zależności od pory dnia i pory roku oraz czy liczba miłośników jednośladów maleje czy rośnie.

Pomiary będą prowadzone w sześciu miejscach w Toruniu, przez 24 godziny i przez 7 dni w tygodniu. Na razie system został zamontowany w sześciu punktach:

 • droga rowerowa po północnej stronie ul. Czerwona Droga w obrębie placu NOT;
 • droga rowerowa w ciągu ul. Bydgoskiej w obrębie skrzyżowania z ul. Matejki;
 • droga rowerowa w ciągu Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza, w obrębie skrzyżowania z ul. Grudziądzką;
 • droga rowerowa prowadząca na most drogowy gen. Zawackiej w obrębie placu Daszyńskiego;
 • droga rowerowa w ciągu Szosy Lubickiej, w obrębie placu Daszyńskiego;
 • droga rowerowa w ciągu Szosy Chełmińskiej, na wysokości ul. św. Antoniego.

W ciągu Szosy Chełmińskiej i Szosy Lubickiej zamontowano wyświetlacze prezentujące wyniki pomiarów w czasie rzeczywistym. Na urządzeniu można zobaczyć liczbę rowerzystów przejeżdżających przez ten punkt w ciągu dnia. Docelowo będzie można dowiedzieć się, jak to wygląda w ciągu roku. Wyświetlacz pokazuje dodatkowo aktualną godzinę.

Wyniki ze wszystkich punktów pomiarowych będą prezentowane na specjalnej stronie internetowej. Dzięki temu będzie można je porównać oraz zaobserwować, w którym kierunku jadą rowerzyści. Będzie to możliwe dzięki zamontowanym pętlom, które będą rejestrowały „informację” z której strony nadjeżdża rower. Pomiary pozwolą cenić liczbę rowerzystów przejeżdżających codziennie w tych miejscach. Dane te, po kilku latach gromadzenia, pokażą m.in. czy liczba rowerzystów w Toruniu rośnie czy maleje, jak zmienia się w zależności od warunków pogodowych i pory roku. Podobne systemu pomiarowe funkcjonują m.in. w Gdańsku i Warszawie. W przyszłości planuje się rozbudowę systemu.

Obecnie trwają prace związane z kalibracją systemu i uruchamianiem strony internetowej. System pomiaru ruchu rowerowego wdraża na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe ELGOR z Bytowa. Koszt montażu i wdrożenia systemu wynosi 147 600 zł.

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  27 lutego 2020 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Winnica. Dzięki niej powstaną dwa budynki mieszkalne wielorodzinne.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  W związku z nowymi informacjami dotyczącymi zarażenia koronawirusem w Europie i wzmożoną zachorowalnością na grypę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przypomina o zasadach profilaktyki zachorowań.
 • Miasto, Sport
  Już jutro 28 lutego 2020 roku zostaną ogłoszone wyniki Plebiscytu na „Sportowca Torunia 2019 Roku” podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Hotelu Filmar o godz. 19:00.
 • Miasto
  27 lutego 2020 roku po ponad 26 latach dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu Krystyna Zaleska przeszła na emeryturę. Ostatniego dnia pracy zorganizowano spotkanie pożegnalne i przekazanie władzy następczyni wieloletniej dyrektor SSM. Od jutra zarządzać lecznicą będzie Justyna Wileńska.
 • MZK
  Od marca 2020 r. zmienione zostaną rozkłady jazdy linii autobusów miejskich 10, 20, 24, 26, 34 i 40.
 • Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej dla miasta Torunia na lata 2020-2050. Uchwałę w tej sprawie radni toruńscy przyjęli 27 lutego 2020 roku podczas 16. sesji Rady Miasta.
 • W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • Gmina przeznaczy dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach - tak zadecydowała na sesji 27 lutego 2020 r. Rada Miasta Torunia.
 • Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
 • 16. sesja Rady Miasta Torunia odbędzie się w czwartek 27 lutego 2020 r. od godz. 10:00 w sali nr 33 Urzędu Miasta Torunia (II piętro).
 • 27 lutego 2020 roku radni przyjęli miejski program polityki zdrowotnej „Qźnia zdrowia kids”. Poprzez jego realizację miasto chce walczyć z otyłością o nadwagą u dzieci i młodzieży.
 • 29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Zapraszamy na miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", które odbędą się 1 marca 2020 roku o godz. 12:00 pod pomnikiem przy Alei Solidarności.