Zbadają ruch rowerowy w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zbadają ruch rowerowy w Toruniu

Drogi, Inwestycje
Data publikacji: 22 października 2018
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Trwa montaż systemu badania ruchu rowerowego w Toruniu. Zgromadzone dane pokażą m.in. jak zmienia się liczba rowerzystów w zależności od pory dnia i pory roku oraz czy liczba miłośników jednośladów maleje czy rośnie.

Pomiary będą prowadzone w sześciu miejscach w Toruniu, przez 24 godziny i przez 7 dni w tygodniu. Na razie system został zamontowany w sześciu punktach:

  • droga rowerowa po północnej stronie ul. Czerwona Droga w obrębie placu NOT;
  • droga rowerowa w ciągu ul. Bydgoskiej w obrębie skrzyżowania z ul. Matejki;
  • droga rowerowa w ciągu Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza, w obrębie skrzyżowania z ul. Grudziądzką;
  • droga rowerowa prowadząca na most drogowy gen. Zawackiej w obrębie placu Daszyńskiego;
  • droga rowerowa w ciągu Szosy Lubickiej, w obrębie placu Daszyńskiego;
  • droga rowerowa w ciągu Szosy Chełmińskiej, na wysokości ul. św. Antoniego.

W ciągu Szosy Chełmińskiej i Szosy Lubickiej zamontowano wyświetlacze prezentujące wyniki pomiarów w czasie rzeczywistym. Na urządzeniu można zobaczyć liczbę rowerzystów przejeżdżających przez ten punkt w ciągu dnia. Docelowo będzie można dowiedzieć się, jak to wygląda w ciągu roku. Wyświetlacz pokazuje dodatkowo aktualną godzinę.

Wyniki ze wszystkich punktów pomiarowych będą prezentowane na specjalnej stronie internetowej. Dzięki temu będzie można je porównać oraz zaobserwować, w którym kierunku jadą rowerzyści. Będzie to możliwe dzięki zamontowanym pętlom, które będą rejestrowały „informację” z której strony nadjeżdża rower. Pomiary pozwolą cenić liczbę rowerzystów przejeżdżających codziennie w tych miejscach. Dane te, po kilku latach gromadzenia, pokażą m.in. czy liczba rowerzystów w Toruniu rośnie czy maleje, jak zmienia się w zależności od warunków pogodowych i pory roku. Podobne systemu pomiarowe funkcjonują m.in. w Gdańsku i Warszawie. W przyszłości planuje się rozbudowę systemu.

Obecnie trwają prace związane z kalibracją systemu i uruchamianiem strony internetowej. System pomiaru ruchu rowerowego wdraża na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe ELGOR z Bytowa. Koszt montażu i wdrożenia systemu wynosi 147 600 zł.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • MZK - diamentowy lider
    Miasto, MZK
    Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Park Kultury - plakat
    Kultura, Miasto
    Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.