Zawsze zielono, zawsze niebiesko | www.torun.pl

Zawsze zielono, zawsze niebiesko

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 października 2017
Autor: Magdalena Winiarska

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Poznaliśmy laureatów XIX Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”.

W tym roku na Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pod nazwą „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” nadesłano aż 14 371 prac z 49 krajów, z czego do zestawu wystawowego zakwalifikowano 1016 prac z 45 krajów. Prace oceniało międzynarodowe jury, w skład którego weszli Dariusz Delik z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka, Ireneusz Kopacz z UMK oraz troje artystów plastyków z Czech, Słowacji i Bułgarii.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w dniu 19 października 2017 roku. Nagrody wręczali Zbigniew Rasielewski – zastępca prezydenta Torunia i Zbigniew Ostrowski - wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego. W uroczystości uczestniczyło wielu dyplomatów państw, z których pochodziły zwycięskie prace, oraz rodzice i goście młodych laureatów.

Tematem tegorocznej edycji konkursu była „harmonijna różnorodność”, która stanowi o niezwykłości planety, która jest naszym wspólnym domem. - Uczestników konkursu zachwycały nie tylko oglądane w różnych porach roku krajobrazy, pola, łąki, zielone lasy, tętniące życiem niezliczonych stworzeń głębiny mórz i oceanów, świat roślin i zwierząt. Inspiracją były też miejsca dobrze im znane, najbliższe otoczenie, szkoła, dom, codzienne życie rodzinnych miast i wsi, interesujące zdarzenie, nagle zauważony przedmiot, czyjaś twarz. Często sięgano do wspomnień, marzeń, a przede wszystkim do wyobraźni tak opisał nadesłane prace Dariusz Delik, dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.

Przed jurorami stanęło nie lada wyzwanie, by wybrać najlepsze prace spośród nadesłanych z przeróżnych zakątków świata, nie tylko z krajów europejskich ale i m.in. z Tajlandii, Uzbekistanu, Singapuru, Peru, Bangladeszu czy Meksyku i Brunei. Ostatecznie przyznano 52 nagrody i 48 wyróżnień indywidualnych  oraz 3 nagrody dla instytucji za kolekcje prac.

Wśród laureatów są także reprezentanci Torunia: w grupie wiekowej 4-7 lat nagrodę otrzymała siedmioletnia Emilia Dudek, w grupie 11-13 lat – 12-letni Krzysztof Jackowiak. Wyróżnienie w grupie 4-7 lat trafiło do 8-letniego Jakuba Zielińskiego.

Prezydent Miasta Torunia przyznał nagrodę za kolekcje dla instytucji – otrzymała ją Zakladna Umelecka Skola Petra Michala Bohuna z Dolnego Kubina na Słowacji.

Wystawę pokonkursową można oglądać w obu siedzibach Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka: od 20 października do 4 grudnia w salach przy Rynku Nowomiejskim 17, do 30 listopada w filii Galerii przy ul. Kościuszki 41/47.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu organizuje Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pod nazwą „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” od 19 już lat. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia są Urząd Miasta Torunia i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Każda z edycji tego międzynarodowego wydarzenia jest nie tylko popularyzacją wśród dzieci i młodzieży szeroko rozumianej wiedzy ekologicznej, ale przede wszystkim próbą uchwycenia aktualnego obrazu plastyki dziecięcej na świecie.

Najczęściej czytane aktualności

 • Dynie na pl. Rapackiego
  Eko, Miasto
  Spacerujący w okolicach starówki dostrzegą w kilku miejscach okazałe dynie. W ten sposób Toruń oswaja jesienny czas.
 • Drzewo zwalone na nagrobki w nocy z 21/22 października 2021 r. na cmentarzu św. Jerzego, fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Uszkodzone i zerwane dachy oraz linie energetyczne, powalone drzewa i spadające konary to skutki wichur, które przechodzą przez nasz region.
 • Na zdjęciu prezes Stowarzyszenia Wędka Wojciech Przybysz odbiera sakwę z monetami z rąk prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Wrzucane na szczęście do Strugi Toruńskiej monety wyłowione zostały dzisiaj, 22 października 2021 r. przez grupę dzieci z Torunia, Poznania, Koszalina i Wrocławia. Strzeżony przez Smoka przy ul. Przedzamcze skarb przekazany zostanie Stowarzyszeniu Dzieciom i Młodzieży Wędka.
 • Na zdjęciu:Samochody parkujące przy chodniu wzdłuż cmentarza św. Jerzego
  Drogi, Miasto
  W okresie Wszystkich Świętych obowiązywać będzie inna organizacja ruchu, umożliwiająca dojechanie do toruńskich cmentarzy i zaparkowanie w ich pobliżu.
 • nagrobek rodziny Langraf
  Miasto
  Po raz dziewiętnasty 1 listopada 2021 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują kwestę na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku celem zbiórki jest odnowa zabytkowego nagrobka rodziny Landgraf.
 • baner wydarzenia
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu po raz kolejny zostało regionalnym koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Celem projektu jest promocja świadomego kształtowania ścieżki kariery, próbowania własnych sił w biznesie, racjonalnego i odpowiedzialnego rozwijania firmy. Znamy już pierwsze wydarzenia tegorocznego projektu, o kolejnych...
 • „Czas solidarności” – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 25-26 października 2021. Aby bezpiecznie kontynuować Festiwal nawet w czasie pandemii COVID-19, impreza przyjmie charakter hybrydowy.
 • W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...