Zawsze zielono, zawsze niebiesko | www.torun.pl

Zawsze zielono, zawsze niebiesko

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 października 2017
Autor: Magdalena Winiarska

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Poznaliśmy laureatów XIX Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”.

W tym roku na Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pod nazwą „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” nadesłano aż 14 371 prac z 49 krajów, z czego do zestawu wystawowego zakwalifikowano 1016 prac z 45 krajów. Prace oceniało międzynarodowe jury, w skład którego weszli Dariusz Delik z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka, Ireneusz Kopacz z UMK oraz troje artystów plastyków z Czech, Słowacji i Bułgarii.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w dniu 19 października 2017 roku. Nagrody wręczali Zbigniew Rasielewski – zastępca prezydenta Torunia i Zbigniew Ostrowski - wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego. W uroczystości uczestniczyło wielu dyplomatów państw, z których pochodziły zwycięskie prace, oraz rodzice i goście młodych laureatów.

Tematem tegorocznej edycji konkursu była „harmonijna różnorodność”, która stanowi o niezwykłości planety, która jest naszym wspólnym domem. - Uczestników konkursu zachwycały nie tylko oglądane w różnych porach roku krajobrazy, pola, łąki, zielone lasy, tętniące życiem niezliczonych stworzeń głębiny mórz i oceanów, świat roślin i zwierząt. Inspiracją były też miejsca dobrze im znane, najbliższe otoczenie, szkoła, dom, codzienne życie rodzinnych miast i wsi, interesujące zdarzenie, nagle zauważony przedmiot, czyjaś twarz. Często sięgano do wspomnień, marzeń, a przede wszystkim do wyobraźni tak opisał nadesłane prace Dariusz Delik, dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.

Przed jurorami stanęło nie lada wyzwanie, by wybrać najlepsze prace spośród nadesłanych z przeróżnych zakątków świata, nie tylko z krajów europejskich ale i m.in. z Tajlandii, Uzbekistanu, Singapuru, Peru, Bangladeszu czy Meksyku i Brunei. Ostatecznie przyznano 52 nagrody i 48 wyróżnień indywidualnych  oraz 3 nagrody dla instytucji za kolekcje prac.

Wśród laureatów są także reprezentanci Torunia: w grupie wiekowej 4-7 lat nagrodę otrzymała siedmioletnia Emilia Dudek, w grupie 11-13 lat – 12-letni Krzysztof Jackowiak. Wyróżnienie w grupie 4-7 lat trafiło do 8-letniego Jakuba Zielińskiego.

Prezydent Miasta Torunia przyznał nagrodę za kolekcje dla instytucji – otrzymała ją Zakladna Umelecka Skola Petra Michala Bohuna z Dolnego Kubina na Słowacji.

Wystawę pokonkursową można oglądać w obu siedzibach Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka: od 20 października do 4 grudnia w salach przy Rynku Nowomiejskim 17, do 30 listopada w filii Galerii przy ul. Kościuszki 41/47.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu organizuje Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pod nazwą „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” od 19 już lat. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia są Urząd Miasta Torunia i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Każda z edycji tego międzynarodowego wydarzenia jest nie tylko popularyzacją wśród dzieci i młodzieży szeroko rozumianej wiedzy ekologicznej, ale przede wszystkim próbą uchwycenia aktualnego obrazu plastyki dziecięcej na świecie.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.