Zasady funkcjonowania urzędu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zasady funkcjonowania urzędu

Miasto
Data publikacji: 16 marca 2020
Autor: Paweł Piotrowicz
Zasady funkcjonowania urzędu

Od 17 marca do odwołania obowiązują nowe zasady korzystania z usług Urzędu Miasta Torunia. Z większością działów można się kontaktować wyłącznie drogą elektroniczną, przez telefon lub pocztą. W przypadku kilku działów - patrz punkty od 2 do 6 - gdy wizyta w urzędzie będzie konieczna obowiązują zapisy na konkretny termin.

1. W trosce o minimalizowanie źródeł zakażenia koronawirusem większość działów UMT zmienia od wtorku (17 marca 2020) sposób funkcjonowania. Wskazane w tym punkcie działy pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 i można się z nimi kontaktować tylko za pomocą środków komunikacji elektronicznej, telefonów i poczty (po kliknięciu w nazwę działu przejdziemy do danych kontaktowych w BIP):

2. Działają dwa Punkty Informacyjne Urzędu Miasta Torunia: PIUM Centrum na Wałach gen. Sikorskiego 8 oraz PIUM Grudziądzka na ul. Grudziądzkiej 126 B. Przy czym w PIUM-ach można jedynie zostawić korespondencję papierową - poprzez WRZUCENIE DOKUMENTÓW DO SPECJALNYCH URN PODAWCZYCH oraz uzyskać podstawową informacje o zasadach funkcjonowania urzędu. Nie jest możliwe załatwianie w PIUM-ach żadnych innych spraw.

3. Sprawy związane z pojazdami, w szczególności z rejestracją samochodów i uzyskiwaniem dowodów rejestracyjnych czy praw jazdy można załatwiać w Wydziale Komunikacji (ul. Wały gen. Sikorskiego 25) osobiście, ale WYŁĄCZNIE PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ NA TERMIN - za pomocą telefonu, maila lub systemu kolejkowego. >>> Przejdź do danych kontaktowych Wydziału Komunikacji (BIP)

4. Sprawy związane z dowodami osobistymi i z wyborami można załatwiać w Wydziale Spraw Administracyjnych (ul. Batorego 38/40) osobiście, ale WYŁĄCZNIE PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ NA TERMIN - za pomocą telefonu, maila lub systemu kolejkowego. Osoby, które chcą uzyskać wpis na listę wyborców lub zaświadczenie o prawie do głosowania mogą to zrobić w późniejszym terminie (pierwsza ze spraw do 5 maja, druga do 8 maja. >>> Przejdź do danych kontaktowych Wydziału Spraw Administracyjnych (BIP)

5. Sprawy związane ze zgłaszaniem zgonów, zgłaszaniem urodzin z uznaniem ojcostwa, a także w uzasadnionych przypadkach ze ślubami można załatwiać w Urzędzie Stanu Cywilnego (ul. Bydgoska 5) osobiście. Zachęcamy do WCZEŚNIEJSZEGO UMAWIANIA SIĘ NA TERMIN - za pomocą telefonu, maila lub systemu kolejkowego - dzięki czemu czas oczekiwania będzie krótszy co zminimalizuje ryzyko zakażenia się od przypadkowych osób. >>> Przejdź do danych kontaktowych Urzędu Stanu Cywilnego (BIP)

6. Sprawy związane z orzekaniem o niepełnosprawności, podwyższania stopnia orzeczenia, wydawania orzeczeń uprawniających do świadczeń pielęgnacyjnych czy odbioru kart parkingowych i legitymacji osoby niepełnosprawnej można załatwiać w siedzibie Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (ul. Fałata 39) osobiście, ale WYŁĄCZNIE PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ NA TERMIN - za pomocą telefonu, maila lub systemu kolejkowego. >>> Przejdź do danych kontaktowych Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej (BIP)

7. W kasach Wydziału Księgowości (ul. Grudziądzka 126 B)  można dokonywać wpłat gotówkowych.

W każdym z działów wskazanych w punktach od 2 do 7 ruchem będą kierować pracownicy ochrony.

>>> System kolejkowy UMT


- Chcemy, aby kontakt był bezpieczny dla mieszkańców i urzędników. Aby mógł być bezpieczny musi odbywać się w odpowiednich warunkach i być jak najrzadszy, dlatego prosimy Państwa o zrozumienie - mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - Niektóre drzwi do urzędu i miejskich instytucji będą przymknięte, ale urząd miasta jest dostępny cały czas za pośrednictwem Internetu, telefonu i maili. Adresy i numery telefonów znajdziecie na stronie internetowej urzędu miasta. Proszę także pamiętać o możliwości korzystania z profilu zaufanego i podpisu elektronicznego - do podpisywania pism składanych elektronicznie.

- Są oczywiście zakresy spraw, które trzeba załatwić osobiście i w dalszym ciągu toruński magistrat oferuje taką możliwość w pewnym zakresie. Osobisty kontakt w dwóch PIUM-ach oraz kilku wybranych wydziałach będzie możliwy, ale po uprzednim kontakcie telefonicznym lub mailowym i umówieniu się na spotkanie - wyjaśnia prezydent Zaleski.

Realizacja: TV Toruń

Ważne linki:

  

W Urzędzie Miasta Torunia działają dodatkowe telefony informacyjne, pod którymi można uzyskać informację o sposobie załatwienia sprawy. Pracownik może także przełączyć rozmowę do właściwego działu urzędu:

  

fot. Małgorzata Litwin

  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W związku z przechodzącą przez Polskę falą upałów, 28 czerwca 2022 r., w centrum Torunia zostały uruchomione kurtyny wodne. Urządzenia pomogą mieszkańcom miasta przetrwać wysokie temperatury.
 • Na zdjęciu: wizyta ambasador Imdiii w TZMO
  Biznes, Miasto
  Jej Ekscelencja Ambasador Indii w Polsce i na Litwie Nagma Mallick odwiedziła 25 czerwca 2022 r. Toruńskie zakłady Materiałów Opatrunkowych w Toruniu.
 • Na zdjęciu publiczność siedzi na fotelach podczas Tofifest 2021
  Kultura, Miasto
  Niezwykłe spotkanie z niezwykłym kinem, które stawia pytania i pozostawia widzowi poszukiwanie drogi szukania odpowiedzi – od 28 czerwca do 3 lipca w Toruniu odbędzie się 20. MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie dzieło Francisa Forda Coppoli – Ojciec Chrzestny.
 • Na zdjęciu autobus elektryczny ładuje się ładowarką pantografową
  Miasto, MZK
  Od 1 lipca 2022 r. wprowadzonych zostanie kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wiele z nich wynika z wniosków mieszkańców oraz dostosowania rozkładów jazdy do obsługi przez autobusy elektryczne. M.in. powstanie nowa linia autobusowa, na niektórych liniach wprowadzone zostaną korekty i zmieni się numeracja linii miejsko-podmiejskich.
 • Na zdjęciu chórzystki podczas występu festiwalowego w Dworze Artusa
  Kultura, Miasto
  W dniu 27 czerwca 2022 r. w Dworze Artusa odbył się koncert festiwalowy IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam ad Astra.
 • Na zdjęciu osoba trzyma myszkę komputerową
  Miasto
  Dyrektor Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych ogłasza ponowne postępowanie na dostawę wyposażenia dla pracowni zawodowych w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Toruniu. Oferty składać można do 14 lipca 2022 r. do godz. 10.00.