Zapytają o rower miejski | www.torun.pl

Zapytają o rower miejski

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Zielono-niebieskie rowery Torvelo na stacji rowerowej przy Wałach gen. Sikorskiego w Toruniu

Miejski Zarząd Dróg w Toruniu chce poznać opinie mieszkańców o funkcjonującym w naszym mieście rowerze miejskim. Zapyta o nie w ankiecie przygotowanej wspólnie z Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Ankieta zawiera 19 pytań i jest dostępna na stronach miejskich i Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu (www.torun.pl lub www.mzd.torun.pl) do 15 lutego 2022 r. Są w niej pytania o to, czy w Toruniu powinien funkcjonować system roweru miejskiego, w jakim celu z niego korzystamy, jakie są jego mocne i słabe strony. 

- Zainteresowanie rowerem miejskim jest ciągle duże. Chcemy poznać ewentualne potrzeby obecnych i przyszłych użytkowników oraz wskazania obszarów, które wymagają zmian. Dla nas to będzie źródło informacji, które dam nam odpowiedź na pytanie, w jakim mamy zmierzać kierunku, jeśli chodzi o rower miejski. Tym bardziej, że obecny operator jest związany z nami umową do końca tego roku - mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD.

Obecny system roweru miejskiego w Toruniu działa w naszym mieście od sierpnia 2019 r. Od początku jego uruchomienia do końca grudnia 2021 r. zarejestrowało się w nim ponad 23 tysiące użytkowników, z czego ponad 6 tysięcy w ubiegłym roku. W 2020 r. odnotowano ponad 162 tysiące wypożyczeń. W ostatnim roku ta liczba wzrosła do ponad 200 tysięcy.

Przejdź do ankiety dotyczącej systemu roweru miejskiego w Toruniu

- Ankieta została przygotowana w dwóch wersjach, jedna trafi bezpośrednio do użytkowników sytemu Torvelo za pośrednictwem operatora, druga do mieszkańców, którzy korzystali lub planują zalogować się w systemie. Chcemy poznać także opinie osób, które nie korzystają z roweru, co można poprawić, aby je zachęcić - mówi Michał Kwiatkowski z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Rynek roweru miejskiego rozwija się dynamicznie, dlatego z naukowego punktu widzenia istotne jest, aby śledzić zmiany choćby w technicznych możliwościach systemu roweru miejskiego i odnieść je do rzeczywistych potrzeb użytkowników.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Winda budowana przy podporze mostu
  Inwestycje
  Windy i klatki schodowe to nowy element wykonywany w ramach rozbudowy mostu drogowego im. marszałka J. Piłsudskiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, starosta powiatowy Marek Olszewski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania ws. szynobusu
  Miasto
  Szynobus kursujący na trasie linii kolejowej nr 27 na odcinku od Torunia Wschodniego do Czernikowa – to plan, by ułatwić dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom gmin położonych na wschód od miasta.
 • Na zdjęciu: łyżwiarka Ekaterina Kurakova w błękitnej sukience występuję podczas mistrzostw Europy
  Miasto, Sport
  Zawodniczka toruńskiego klubu MKS Axel Ekaterina Kurakova zajęła 5. miejsce w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Jest to najlepszy wynik w historii występów polskich solistek podczas tej imprezy (204,73 pkt).
 • Na zdjęciu: wizualizacja nowej inwestycji - hala
  Biznes, Miasto
  Branżowy serwis PropertyNews.pl w jednym z najnowszych artykułów informuje o inwestycji White Star Logistics w Toruniu. Informacja pojawiła się również w oficjalnym serwisie internetowym inwestora.
 • Kultura, Miasto
  Orkiestra Wojskowa w Toruniu zaprasza na okolicznościowy koncert karnawałowy. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry.
 • Na zdjęciu: biegacze na mecie
  Miasto, Sport
  Jedenasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 15 maja 2022 roku.
 • Od maja 2021 r. można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji w wybranych punktach w Toruniu. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać dawkę szczepionki (także trzecią przypominającą oraz dla dzieci w wieku 5-11 lat) od ręki w tym tygodniu!
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (10-16 stycznia 2022 r.) potwierdzono 525 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedemnaście osób zmarło w naszym mieście, w tym 2 wyłącznie w wyniku COVID-19, bez chorób współistniejących.
 • Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski.
 • Scenki z życia hallerczyków, pokazy wyszkolenia ułańskiego i musztry konnej czyli Halleriada 2022 zainaugurowała 16 stycznia 2022 r. obchody 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Od nocy w niedzielę i przez cały poniedziałek 17 stycznia 2022 r. w Toruniu spodziewany jest silny wiatr! - ostrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Piątkowe "Ferie na start" przyciągnęły na sezonowe lodowisko na Skarpie spore grono spragnionych wrażeń najmłodszych torunian. Było warto!
 • Uroczystym spotkaniem i pamiątkowymi medalami miasto Toruń nagrodziło firmy i osoby zaangażowane w rozwój i wsparcie toruńskiego sportu.
 • Kolejna inwestycja przy ul. Świdnickiej na Abisynii. Na kupionym od miasta gruncie swoją nową siedzibę buduje firma M.G.B Firma pokazała już wizualizacje budynków, jakie powstają w strefie gospodarczej „Toruń-Wchód”. W procesie inwestycyjnym z przedsiębiorstwem współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.